Wybory 2019 - dopisz się do spisu wyborców online

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Każdy, kto tego dnia będzie przebywał w innej gminie, niż jest zameldowany, ma możliwość dopisania się do spisu wyborców. Dzięki elektronicznemu wnioskowi może to zrobić jeszcze łatwiej.

Elektroniczny wniosek to szybki i prosty sposób na dopisanie się do spisu wyborców
Elektroniczny wniosek to szybki i prosty sposób na dopisanie się do spisu wyborców

- Dopisanie do spisu wyborców jest jeszcze prostsze, bo można tego dokonać nie wychodząc z domu. Aby skorzystać z usługi nie trzeba żadnych dodatkowych dokumentów, potrzebny jest wyłącznie profil zaufany na platformie ePUAP - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Po wysłaniu wniosku urząd dokona wpisu i mailem wyśle informację, że wniosek został zrealizowany. Termin składania wniosków upływa we wtorek, 8 października.

Więcej informacji i link do elektronicznego formularza dostępne TUTAJ.

Osoby, które nie mogą złożyć wniosku elektronicznego, mają możliwość dopisania się do spisu "w okienku". W tym celu trzeba odwiedzić jedną z trzech lokalizacji urzędu, w których realizowane są sprawy wyborcze. Chodzi o siedziby UMP przy ulicach Libelta 16/20, Gronowej 22a i 28 czerwca 1956r. nr 404.

Dla usprawnienia obsługi uruchomiona została możliwość rezerwacji wizyt na Winogradach i Dębcu. Na wizytę można zapisać się za pomocą dedykowanej strony internetowej

Dopisanie do spisu wyborców jest wpisem jednorazowym - do najbliższych wyborów.

Czy mogę już głosować?

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy może już głosować w Poznaniu, może to sprawdzić na stronie urzędu miasta: https://www.um.poznan.pl/mim/czymogeglosowac/

- Wystarczy wprowadzić swój nr PESEL do elektronicznego formularza, by dowiedzieć się, czy można głosować w Poznaniu. Jeśli tak - system od razu podpowie, do jakiej komisji wyborczej trzeba się zgłosić w dniu wyborów i poda jej adres. To opcja szczególnie przydatna dla osób, które dopisały się do rejestru wyborców przed wyborami samorządowymi i nie są pewni, czy przed tymi też muszą się dopisać - dodaje dyrektor Pelczarski.

Więcej praktycznych informacji o wyborach do Sejmu i Senatu można znaleźć na stronie: http://www.poznan.pl/mim/parlament2019/.
JZ