- To jest symboliczna data, kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, która zapewne trwałaby znacznie dłużej, gdyby nie praca i poświęcenie wybitnych, związanych z Poznaniem kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny, to znaczy Henryka Zygalskiego, Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i dodaje - w ten sposób chcemy uhonorować ich dokonania.
- Kiedy mówimy o pewnej symbolice dat, to trzeba pamiętać, że dzisiaj jest pierwszy dzień szkoły, a projekt ma też charakter edukacyjny. Myślę, że ta wystawa będzie znakomitym objaśnieniem i uzupełnieniem Pomnika Kryptologów, który stoi tuż obok - wyjaśnia Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania.
"Szyfrokontener" stanął przed Centrum Kultury Zamek, tuż obok Pomnika Kryptologów. Wystawa czynna jest codziennie od godz. 12.00 do 20.00.
Na ekspozycję składają się plansze z informacjami o kryptologii, niemieckiej maszynie szyfrującej Enigma oraz związane z pracą poznańskich matematyków - Zygalskiego, Rejewskiego i Różyckiego, którzy złamali kod Enigmy. Dostępne też są stanowiska komputerowe z grami i łamigłówkami dla dzieci i dorosłych, opracowanymi specjalnie dla tej ekspozycji. Zwiedzający poznają podstawowe informacje na temat kryptologii, a także spróbują szyfrować, odszyfrowywać i łamać proste szyfrogramy. Wszystko to po to by poczuć się jak bohaterowie wystawy Pogromcy Enigmy.
W każdą sobotę spod "szyfrokontenera" ruszać będą wycieczki tematyczne śladami pogromców Enigmy w Poznaniu. Dodatkowo każdy chętny będzie mógł odebrać kartę startową turystycznej gry miejskiej Łamacze Szyfrów.
Wystawa ma być mobilna - Chcemy, żeby "szyfrokontener" pojawiał się w głównych punktach miasta, wszędzie tam, gdzie są mieszkańcy Poznania i turyści. Oprócz tego będzie też podróżował po innych miastach. Dostaliśmy już w tej sprawie zapytania. To będzie element promocji miasta i jego bogatej historii - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Interaktywna wystawa "Pogromcy Enigmy" to pierwszy krok do powstania w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma, które ma spełniać nie tylko funkcje muzealne, ale też ma być placówką edukacyjną. Według założeń stałe muzeum Enigmy ma zafunkcjonować w dawnym Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin do 2019 roku.
- Otrzymaliśmy na to przedsięwzięcie pieniądze od samorządu wojewódzkiego z puli środków unijnych, dofinansowanie wynosi ponad 10 mln złotych. Przeszło 4 mln złotych dołoży miasto z własnych środków. W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania koncepcji merytorycznej, zarówno w warstwie historycznej jak i edukacyjnej - prezydent Wiśniewski.
Więcej szczegółów oraz rezerwacja terminów dla zajęć grupowych dostępne jest na stronie www.enigmacentrum.pl
Hubert Bugajny/biuro prasowe
Zobacz również

Majowy weekend w Poznaniu

Weekend majowy - informacje komunikacyjne

Od 3 maja wszyscy Polacy żyją na kredyt, czyli rzecz o długu ekologicznym
