Wystawa "Pogromcy Enigmy" stanęła przed CK Zamek

Trwa montaż elementów interaktywnej wystawy upamiętniającej poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Specjalny boks z ekspozycją stanął przed Centrum Kultury Zamek. "Szyfrokontener" jest pierwszym etapem, zapowiadającym powstanie Muzeum Enigmy. Otwarcie wystawy zaplanowano na 1 września.

Pogromcy Enigmy
Pogromcy Enigmy

- To jest symboliczna data, kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, która zapewne trwałaby znacznie dłużej, gdyby nie praca i poświęcenie wybitnych, związanych z Poznaniem kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny, to znaczy Henryka Zygalskiego, Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i dodaje - w ten sposób chcemy uhonorować ich dokonania.

"Szyfrokontener" stanął przed Centrum Kultury Zamek, tuż obok Pomnika Kryptologów. Na ekspozycję składają się plansze z informacjami o kryptologii, niemieckiej maszynie szyfrującej Enigma oraz związane z pracą poznańskich matematyków - Zygalskiego, Rejewskiego i Różyckiego, którzy złamali kod Enigmy. Dostępne też są stanowiska komputerowe z grami i łamigłówkami dla dzieci i dorosłych, opracowanymi specjalnie dla tej ekspozycji. Zwiedzający poznają podstawowe informacje na temat kryptologii, a także spróbują szyfrować, odszyfrowywać i łamać proste szyfrogramy. Wszystko to po to by poczuć się jak bohaterowie wystawy Pogromcy Enigmy.

Dodatkowo w każdą sobotę spod "szyfrokontenera" ruszać będą wycieczki tematyczne śladami pogromców Enigmy w Poznaniu. Dodatkowo każdy chętny będzie mógł odebrać kartę startową turystycznej gry miejskiej Łamacze Szyfrów.

Więcej szczegółów oraz rezerwacja terminów dla zajęć grupowych dostępna będzie na stronie www.enigmacentrum.pl, która zostanie uruchomiona wraz z inauguracją kontenera.

"Szyfrokontener" zostanie otwarty dla zwiedzających w czwartek 1 września o godz. 13.00.

Wystawa ma być mobilna - Chcemy, żeby "szyfrokontener" pojawiał się w głównych punktach miasta, wszędzie tam, gdzie są mieszkańcy Poznania i turyści. Oprócz tego będzie też podróżował po innych miastach. Dostaliśmy już w tej sprawie zapytania. To będzie element promocji miasta i jego bogatej historii - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Interaktywna wystawa "Pogromcy Enigmy" to pierwszy krok do powstania w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma, które ma spełniać nie tylko funkcje muzealne, ale też ma być placówką edukacyjną. Według założeń stałe muzeum Enigmy ma zafunkcjonować w dawnym Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin do 2019 roku.

- Otrzymaliśmy na to przedsięwzięcie pieniądze od samorządu wojewódzkiego z puli środków unijnych, dofinansowanie wynosi ponad 10 mln złotych. Przeszło 4 mln złotych dołoży miasto z własnych środków. W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowania koncepcji merytorycznej, zarówno w warstwie historycznej jak i edukacyjnej, którą przygotowuje Wydział Matematyki UAM - mówi prezydent Wiśniewski.

Hubert Bugajny/biuro prasowe