XVI Ekumeniczne Święto Biblii
Obchody tegorocznego Święta Biblii rozpocznie koncert modlitewny, który odbędzie się 23 października o godz. 19:30 w Kościele Nawiedzenia NMP na os. Bohaterów II Wojny Światowej. Wydarzenie kierowane jest nie tylko do chrześcijan, ale do wszystkich zainteresowanych tematyką biblijną. Nieprzerwanie od ponad 15 lat poznańskie Kościoły składają wspólnie świadectwo wiary i jedności. Jest to niezwykle cenna idea, która na stałe wpisała się w pejzaż wydarzeń religijno-kulturalnych, odbywających się cyklicznie w stolicy Wielkopolski.
- Bardzo cieszę się ze wspólnej poznańskiej inicjatywy różnych Kościołów. Uważam to za dowód, że - pomimo odmiennych poglądów i dzielących nas różnic, możliwy jest dialog, a nawet tak wspaniała współpraca jak coroczne Ekumeniczne Święto Biblii, które odbywa się już 16 raz. To, że coś jest inne nie oznacza, że jest gorsze. Wręcz przeciwnie, wymiana spostrzeżeń osób o odmiennych poglądach daje nowe spojrzenie, w tym przypadku na religię i wiarę. Sam chętnie sięgam po Biblię. Traktuję ją nie tylko jako źródło naszej kultury, ale i inspiracji - mówi Andrzej Białas, dyrektor Gabinetu Prezydenta. - Bardzo dziękuję za to, że możemy jako Urząd Miasta wziąć w tym wszystkim udział, za to, że dostrzegacie w Poznaniu potencjał do współpracy, która stała już tradycją i trwa od naprawdę wielu lat.
Najważniejszym punktem Ekumenicznego Święta Biblii jest Nabożeństwo Słowa, które poprowadzą wspólnie Bp Karol Maria Babi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz Abp Stanisław Gądecki, reprezentujący Kościół Rzymskokatolicki. Nabożeństwo odbędzie się 24 października o godz. 18 w Katedrze Poznańskiej.
W tym roku Święto Biblii połączyło się w czasie z obchodami 500-lecia reformacji. Z tej okazji 25.10 w auli Akademii Muzycznej odbędzie się sesja naukowa pt. "Muzyczne barwy reformacji", a następnie koncert o takiej samej nazwie, który zaplanowano na godz. 18 w Kościele Łaski Bożej przy ul. Obozowej 5. Kolejnego dnia, w ramach modlitwy dla młodych, kazanie wygłosi ks. Marcin Liberacki z Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego. Inne ciekawe wydarzenia to spotkanie pt. "Kobiety na misjach", które odbędzie się 27 października o godz. 19 w Cafe Misja przy ul. Gołębiej czy wykład "Biblia przystępna, dostępna, aktualna...", który wygłoszony zostanie przez dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce, Małgorzatę Platajs, 30.10 o godz. 18 w Kościele Łaski Bożej.
- Zwyczajem kolejnych spotkań w ramach Ekumenicznego Święta Biblii jest organizowanie różnych wydarzeń o charakterze kulturalnym, społecznym czy międzywyznaniowym. Działania te wpisują się bardzo znacząco w ukazywanie stolicy Wielkopolski jako miasta wielokulturowego i zróżnicowanego wyznaniowo, a jednocześnie pokazują możliwość współdziałania ludzi, często w sposób znaczący się różniących - mówi ks. Jan Ostryk z Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.
Poznań to szczególne miejsce na mapie polskiego chrześcijaństwa. Historia współpracy poznańskich Kościołów ma przeszło czterdziestoletnią historię, w 2002 r. przyjęła ona bardziej zorganizowaną i usystematyzowaną formę. W skład Poznańskiej Grupy Ekumenicznej wchodzą Kościoły chrześcijańskie miasta Poznania: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Chrześcijan Baptystów oraz Kościoły współpracujące z PRE: Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy. Członkowie grupy spotykają się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie, dyskusji i omawianiu dalszych ekumenicznych spotkań.
- Kilkanaście lat temu poznańscy ekumeniści poszerzyli płaszczyznę spotkań chrześcijan o różnej przynależności konfesyjnej. Do roku 2000 ograniczały się one w zasadzie do obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, organizowanych w styczniu. Na skutek impulsu, którym było wydanie ekumenicznego tłumaczenia Nowego Testamentu, powstała Poznańska Grupa Ekumeniczna, która stara się łączyć to co trudne w podzielonym świecie uczniów Jezusa Chrystusa - dodaje ks. Jan Ostryk.
Monika Marciniak/biuro prasowe