Za "piwko pod chmurką" można słono zapłacić

Każdego dnia strażnicy miejscy z wystawiają mandaty, transportują pijanych do ośrodka dla nietrzeźwych czy wzywają ratowników medycznych. Tylko w tym roku blisko 3 tys. razy interweniowali w związku ze spożyciem napojów wyskokowych i tego negatywnymi skutkami. Picie alkoholu w miejscach objętych zakazem grozi mandatem.

Na pierwszym planie strażnicy miejscy pomagają siedzącej na ziemi osobie. W tle radiowóz straży miejskiej i karetka pogotowia. - grafika artykułu
Za "piwko pod chmurką" można słono zapłacić, fot. Straż Miejska Miasta Poznania.

Osiedle Lecha, alejka przy boisku szkolnym, ul. Kantaka w bramie, ul. Powozowa pod drzewami czy park Chopina na ławkach - to tylko kilka miejsc, w których osoby pijące alkohol zakłócały spokój i porządek publiczny. Wulgarne słownictwo, zanieczyszczany teren, załatwianie potrzeb fizjologicznych, demoralizacja dzieci, a niekiedy bójki i pobicia - to efekty "piwka pod chmurką".

Tylko w tym roku 443 pijane osoby strażnicy przekazali pod opiekę pracowników ośrodka dla nietrzeźwych, a 23 osoby - rodzinie. W trakcie interwencji - aby potwierdzić brak przeciwwskazań do transportu i możliwość umieszczenia w ośrodku osób będących pod wpływem - konieczna była obecność ratowników medycznych.  26 osób wymagało hospitalizacji.

Drogie "piwko pod chmurką"

Za spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem strażnicy ukarali 979 osób. Dostały one mandat w wysokości 100 zł. Kolejne 52 osoby zostały ukarane -  między innymi za używanie słów wulgarnych - mandatem w kwocie od 50 do 100 zł. 

Monitoring miejski wsparciem dla strażników i policjantów

W tym roku operatorzy monitoringu powiadomili dyżurnych straży miejskiej o ponad 1700 przypadkach picia napojów alkoholowych w miejscach zabronionych. Dzięki ich spostrzegawczości udzielono pomocy 609 osobom, które leżały w przestrzeni publicznej - większość z nich przesadziła z alkoholem.

Co więcej, informacje przekazane policji doprowadziły do zatrzymania 83 osób, sprawców przestępstw najczęściej popełnianych po spożyciu alkoholu, takich jak: bójki, pobicia, dewastacja mienia, kradzieże czy posiadanie substancji psychoaktywnych.

Gdzie pić legalnie? 

W 2018 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z przepisami obowiązuje zakaz spożywania alkoholu we wszystkich miejscach publicznych. Samorządy mogą jednak wprowadzać odstępstwa od tego ograniczenia.

W Poznaniu alkohol można spożywać w wyznaczonych strefach nadwarciańskich. 

Na zachodnim brzegu Warty:

  • na obszarze ograniczonym: od północy kanałem odpływowym na wysokości Starego Koryta Warty, od wschodu rzeką Wartą, od południa mostem św. Rocha (tereny pod mostem są objęte zakazem), od zachodu górną krawędzią skarpy,
  • na obszarze ograniczonym: od północy mostem Królowej Jadwigi (tereny pod mostem objęte zakazem), od wschodu rzeką Wartą, od południa utwardzonym dojściem od Łazienek rzecznych do rzeki Warty, od zachodu górną krawędzią skarpy;

Na wschodnim brzegu Warty:

  • na obszarze ograniczonym: od północy linią pomiędzy skarpą a rzeką Wartą na wysokości rozgałęzienia rzeki Warty i Kanału Ulgi Cybiny, od wschodu górną krawędzią skarpy, od południa mostem św. Rocha (tereny pod mostem objęte zakazem), od zachodu rzeką Wartą,
  • na obszarze ograniczonym: od północy mostem św. Rocha (tereny pod mostem objęte zakazem), od wschodu górną krawędzią skarpy, od południa mostem Królowej Jadwigi (tereny pod mostem objęte zakazem), od zachodu rzeką Wartą,
  • na obszarze ograniczonym: od północy mostem Królowej Jadwigi (tereny pod mostem objęte zakazem), od wschodu górną krawędzią skarpy, od południa utwardzonym dojściem od skarpy do rzeki Warty na wysokości przystani przeładunkowej, od zachodu rzeką Wartą.

Alkoholu nie można spożywać na terenie pomiędzy mostem Bolesława Chrobrego a Królowej Jadwigi (po zachodniej stronie rzeki), od mostu Chrobrego do schodów w parku Stare Koryto oraz na Ostrowie Tumskim.

SM/JZ

sieci społecznościowe