ZaGRAjmy w Wielkopolsce

Bartosz Guss zastępca Prezydenta Miasta Poznania oraz Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego  podpisali umowę na promocję gospodarczą Wielkopolski. Miasto Poznań przeznaczy środki unijne w wysokości prawie 2 milionów złotych na wsparcie branży game development, aby promować na arenie międzynarodowej lokalne studia produkcji gier komputerowych.

ZaGRAjmy w Wielkopolsce - grafika artykułu
ZaGRAjmy w Wielkopolsce

- Traktujemy bardzo poważnie naszą misję i rolę, jaką jest wspieranie przedsiębiorców z różnych obszarów działalności - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Branża gier komputerowych jest bardzo innowacyjna. Widać to po tym, w jakim kierunku idą poznańskie targi - Game Arena i Pyrkon są w pierwszej trójce pod względem liczby odwiedzających. Popularne gry, jak np. "Wiedźmin" czy "Cyberpunk 2077" z Keanu Reevesem w roli głównej, która premierę będzie miała w przyszłym roku, pokazują, jaki ogromny nośnik marketingowy mogą nieść za sobą takie produkcje. Te gry akurat nie powstały na terenie Wielkopolski, ale wierzymy, że wspierając ten rynek będziemy mogli za kilka lat świętować podobne sukcesy - tłumaczył zastępca prezydenta. 

Biuro Obsługi Inwestorów od ponad dwóch lat wspiera poznańskie studia game development w ramach wydarzeń branżowych - targów i konferencji, m.in. podczas największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji dla specjalistów branży gamedev GIC w Poznaniu oraz konferencji Quo Vadis w Berlinie. Już dwukrotnie polskie stoisko podczas berlińskiego wydarzenia było organizowane z udziałem Miasta Poznania, a z pomocy Biura Obsługi Inwestorów skorzystało 7 poznańskich studiów game development.

W czerwcu 2018 rozpoczęły się prace nad wnioskiem projektu "ZaGRAjmy w Wielkopolsce", dzięki któremu lokalne studia gamedev, tworzące gry komputerowe, wezmą udział w wydarzeniach targowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. "ZaGRAjmy w Wielkoposce" jest reakcją Biura Obsługi Inwestorów na prężnie rozwijającą się branżę game development, która w Poznaniu obejmuje już około 30 studiów. Całkowita wartość projektu koordynowanego przez BOI to prawie 2 miliony złotych. "ZaGRAjmy w Wielkopolsce" jest unikatowym, pierwszym tego typu projektem realizowanym przez polskie miasto. 

- To bardzo interesujący projekt. Wiemy, jak znaczący w Polsce jest przemysł gier komputerowych. Podobnie jest w naszym województwie. Chcemy pokazać innowacyjność wielkopolskich przedsiębiorstw zajmujących się tą sferą produkcji - mówi marszałek Marek Woźniak.

Wartość sektora gamedev globalnie jest szacowana na 135 miliardów dolarów, natomiast w Polsce kształtuje się na poziomie 541,5 milionów dolarów. Branża producentów gier komputerowych najprężniej rozwija się w dużych miastach. Polscy twórcy są odpowiedzialni za sukcesy takich gier jak: seria Wiedźmin, Frostpunk, czy Cyberpunk.

Umowę na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ podpisał także kanclerz Wyższej Szkoły Bankowej, Rafał Kaszta. W tym przypadku unijne środki zostaną przeznaczone na remont dwóch zabytkowych kamienic. przy ul. Ratajczaka. Powstanie tam Centrum Kształcenia Przedsiębiorczości Społecznej. Całkowita wartość projektu to około 6,3 mln zł, z czego ponad 4,3 mln zł to kwota unijnego dofinansowania.

BOI/ AJ