Zakupy z sercem i debata o Poznaniu

W najbliższy piątek, w samo południe na dziedzińcu urzędu miasta ruszy wyjątkowy kiermasz społeczny: Dobro-branie - czyli zakupy z sercem. Będzie można na nim kupić unikalne rękodzieło i pomóc innym. Wydarzeniu towarzyszyć będzie debata "Jaki Poznań nam się marzy?", na którą zaprasza Miasto oraz szesnaście poznańskich organizacji pozarządowych

Grafika: w środku logotyp Dobro-brania, wokoł niego małe zdjęcia przedmiotów, jakie będzie można kupić na kiermaszu: ceramika, poduszka, torba, rękodzieło - grafika artykułu
Wszyscy wystawcy to przedstawiciele ekonomii społecznej

Kiermasz rozpocznie się w samo południe, w piątek 25 września. Na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim staną stoiska, na których będzie można kupić unikalne rękodzieło: torby, zabawki dla dzieci, naturalne mydła, świeczniki czy ceramikę. Cały zysk ze sprzedaży przeznaczony będzie na rozwój i wsparcie podopiecznych organizacji i instytucji wystawiających się na kiermaszu. 

Wszyscy wystawcy to przedstawiciele ekonomii społecznej - jej głównym założeniem jest wsparcie osób wykluczonych, np. z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia będzie więc można dowiedzieć się, jakie usługi dla poznaniaków i poznanianek świadczą spółdzielnie socjalne, spółki non profit, organizacje pozarządowe czy warsztaty terapii zajęciowej. To miejsca, które często tworzą lokalne miejsca pracy. Tym samym pozwalają integrować się zawodowo i społecznie osobom, które są często marginalizowane.

Swoją działalność zaprezentują m.in. spółdzielnie socjalne: Art Zagroda, FURIA, Feniks. Pojawią się również przedstawiciele Fundacji: ORCHidea, Dzieciaki i Zwierzaki, Centrum Inicjatyw Naturalnych, Igi Art, Tyflologika. Będzie można kupić rękodzieło wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej: "Koniczynka", "Przylesie", "Ognik", "Krzemień",  "Pomoc Maltańska". 

Stoiska wystawią też: Taka Mydlarnia (działająca przy Warsztacie Terapii Zajęciowej "Krzemień"), Zakład Aktywności Zawodowej w Pile,  Stowarzyszenie "Pogotowie Społeczne",  Klunkry Wielkopolskie -  marka zrzeszająca przedsiębiorstwa i organizacje, które zatrudniają osoby zagrożone wykluczeniem oraz spółki non profit: Es line, Manufaktura Dobrych Usług, Centrum Kreatywnej Inspiracji. 

"Magnetyczni - dobrzy ludzie do Poznania"

O godz. 14.30 na dziedzińcu rozpocznie się debata "Jaki Poznań nam się marzy?" 

- Chcemy nią rozpocząć dyskusję o naszym mieście - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Razem z organizacjami, które są blisko mieszkańców, działają w Poznaniu od lat i cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym, chcemy zastanowić się jakiego Poznania chcemy. I co możemy zrobić - wszyscy razem - by do tego celu dążyć.

Debata została przygotowana w ramach akcji "Magnetyczni - dobrzy ludzie do Poznania" przez Miasto oraz  szesnaście poznańskich organizacji pozarządowych tworzących Komisję Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej.

- Te organizacje to cała armia ludzi, którzy lwią część swojego czasu poświęcają na pomoc innym - podkreśla Stella Gołębiewska, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej. - Bardzo mi zależy na tym, by to nie byli anonimowi aktywiści i aktywistki. Chcemy ich przedstawić, pokazać, że poznańskie NGOs działające na rzecz różnorodności, sprawiedliwości społecznej, równości szans oraz włączania społecznego to konkretne osoby, pełne pasji i zaangażowania w działaniu by zmieniać świat na lepszy. Stąd pomysł na akcję "Magnetyczni - dobrzy ludzie do Poznania". 

W skład KDO działającego przy pełnomocniczce wchodzą organizacje, na co dzień zajmujące się m.in. wsparciem osób z niepełnosprawnościami, pomocą osobom w kryzysie bezdomności, ochroną praw osób nieheteronormatywnych, wzmacnianiem dziewczyn i młodych kobiet, dialogiem,  mediacjami. W ramach akcji "Magnetyczni - dobrzy ludzie do Poznania" każda z nich przygotowała charakterystyczne dla niej hasła, które w formie puzzli znajdą się na magnetycznej tablicy - np. "Sztuka budowania mostów", "Rodzinę tworzy miłość", "Zobacz w sobie Wielkoducha!" czy "W drodze po lepszy świat". Po debacie każdy będzie mógł wziąć puzzle, czyli kawałek dobrego Poznania, do siebie do domu i przyczepić np. do lodówki. 

Impreza zostanie zorganizowana z uwzględnieniem wytycznych dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Zabezpieczenie ratownicze kiermaszu zapewni Fundacja Akceptacja.

__________________________________________

Lista wystawców

- Spółdzielnia socjalna Art Zagroda -  prowadzi działania polegające na adaptacji osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem.

- Fundacja Igi Art - celem Fundacji jest niesienie pomocy rodzicom samotnie wychowującym dzieci, potrzebującym wsparcia zarówno finansowego, jak i psychicznego czy organizacyjnego.

- Spółdzielnia Socjalna FURIA - zatrudnia i tworzy miejsca pracy dla osób ze spektrum autyzmu.

- Klunkry Wielkopolskie -  marka zrzeszająca przedsiębiorstwa i organizacje, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami (Zakład Aktywności Zawodowej w Pile), z zaburzeniami psychicznymi (Manufaktura Dobrych Usług Sp. z o.o.), autyzmem (Spółdzielnia Socjalna Furia), wychodzące z bezdomności (Centrum Integracji Społecznej- Darzybór).

- Fundacja ORCHidea - na co dzień pracuje z osobami dotkniętymi chorobami neurologicznymi, powodującymi ograniczenia w codziennym samodzielnym funkcjonowaniu.

- Spółdzielnia Socjalna Feniks - zapewnia usługi opiekuńcze oraz  najbardziej kompleksowe rozwiązania na rynku opieki domowej.

- Fundacja Dzieciaki i Zwierzaki - oferuje rehabilitację oraz zajęcia terapeutyczne dla dzieci.

- Fundacja Centrum Inicjatyw Naturalnych - prowadzi działalność ekologiczną - ze szczególnym nastawieniem na promocję budownictwa naturalnego

- Warsztat Terapii Zajęciowej "Koniczynka" - realizuje zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Uczestnikami Warsztatu są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, mózgowym  porażeniem dziecięcym i epilepsją.

- Warsztat Terapii Zajęciowej "Przylesie" - placówka działająca na rzecz dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.Wspieranie podopiecznych WTZ polega głównie na motywowaniu dorosłych niepełnosprawnych do stanowienia o sobie i dążenia do samorealizacji.

- Spółka non profit Es line - zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami oraz absolwentów centrum integracji społecznej.

- Taka Mydlarnia - działa przy Warsztacie Terapii Zajęciowej "Krzemień", oferuje zatrudnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

- Zakład Aktywności Zawodowej w Pile - główną misją zakładu jest rehabilitacja społeczna oraz aktywizacja zawodowa osób ze znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorych psychicznie.

- Manufaktura Dobrych Usług spółka non profit - zatrudnia osoby mające problem z odnalezieniem się na rynku pracy, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, wymagające wsparcia.

- Centrum Kreatywnej Inspiracji spółka non profit - realizuje działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku i niewidomych.

- Warsztat Terapii Zajęciowej "Ognik" -  działa na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób niewidomych i słabowidzących, z niepełnosprawnością intelektualną.

- Stowarzyszenie "Pogotowie Społeczne" - wspiera osoby wychodzące z bezdomności  poprzez tworzenie wspólnot, grup samopomocowych, programów edukacyjnych i terapeutycznych.

- Fundacja Tyflologika -  nastawiona jest na pomoc osobom niewidomym i niedowidzącym.

- Warsztat Terapii Zajęciowej "Krzemień" - w pracowniach warsztatu od wielu lat spotyka się grupa dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.

- Warsztat Terapii Zajęciowej "Pomoc Maltańska" - to placówka, mająca na celu wspomaganie osób niepełnosprawnych w procesie rehabilitacji zawodowej i społecznej, w zakresie pozyskania lub przywrócenia umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

AW