Zbliżają się Ekotargowiska

Lokalne restauracje serwujące ekologiczną kuchnię w specjalnych cenach i warsztaty zwiększające świadomość na temat środowiska naturalnego - to tylko niektóre atrakcje nowego cyklu Ekotargowiska, który startuje już w tę sobotę, 18 lipca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Zbliżają się Ekotargowiska. Pierwsze już 18 lipca. - grafika artykułu
Zbliżają się Ekotargowiska. Pierwsze już 18 lipca.

Ekotargowiska to wspólna propozycja Miasta Poznań, spółki Targowiska oraz Jedzielni na spędzenie letnich weekendów w stolicy Wielkopolski. Na projekt składają się spotkania z lokalnymi restauratorami, a także seria ekowarsztatów. Dodatkowo uczestnicy otrzymają przyjazne środowisku torby na zakupy oraz siatki na owoce.

- Nasze wydarzenia dedykowane będą tematowi szeroko pojętej ekologii. Pokażemy wagę segregacji odpadów, recyklingu oraz uruchomimy wrażliwość i kreatywność ekologiczną. Poprzez różnorodne warsztaty w ciekawy sposób będziemy przybliżać tematy związane z ochroną naszej planety - mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Pierwsze wydarzenie z cyklu Ekotargowiska odbędzie się na rynku Jeżyckim, 18 lipca w godz. 10:00-15:00. Będzie to okazja, aby spróbować potraw przygotowanych przez jeżyckie restauracje. W menu jest ok. 20 dań kuchni wschodu i kuchni polskiej z 5 lokali gastronomicznych, w cenie do 10 zł. Drugie kulinarne spotkanie odbędzie się na rynku Wildeckim, 8 sierpnia również w godz. 10:00-15:00. Tu swoje popisowe dania zaprezentują restauratorzy z Wildy.

Obu wydarzeniom towarzyszyć będą zajęcia z tworzenia ekotoreb, które będzie można spersonalizować za pomocą specjalnych flamastrów i wzorników. Ponadto odbędą się prelekcje na temat sortowania odpadów. Dzieci zobaczą jak funkcjonuje zgniatarka do butelek PET, a także dowiedzą się jak stosować torby do segregacji. Nie zabraknie zabaw i quizów ekologicznych.

Organizatorzy zadbają również o odpowiednie zabezpieczenie sanitarne Ekotargowisk. - W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 ogromną wagę przykładamy do kwestii bezpieczeństwa, zachowania odległości oraz dezynfekcji. Każde wydarzenie jest przygotowywane zgodnie z obowiązującymi wymogami sanitarnymi. Liczba osób będzie limitowana zgodnie z aktualnymi wytycznymi ministerstwa zdrowia - dodaje prezes Rafińska.

Ekowarsztaty na poznańskich rynkach

Oprócz dwóch kulinarnych spotkań Ekotargowiska to także seria cotygodniowych warsztatów ekologicznych, odbywających się w każdą sobotę, od 18 lipca do 5 września (z wyłączeniem 15.08), w godz. 10:00-13:00. Zajęcia są bezpłatne, nie obowiązują zapisy.

  • 18 lipca / rynek Jeżycki / "Moja ekotorba", czyli warsztaty tworzenia przyjaznych środowisku toreb. Uczestnicy będą mogli spersonalizować swoją torbę za pomocą flamastrów i wzorników. Pracownicy ZM GOAP poprowadzą wykłady o segregacji odpadów, dzieci zobaczą jak funkcjonuje zgniatarka do butelek PET, a także poznają zabawy i quizy ekologiczne. Wiek uczestników 3 +. Bez limitu osób biorących udział.
  • 25 lipca / rynek Świt / "Upcyklingowe instrumenty muzyczne". Przedmioty codziennego użytku zamienione zostaną w oryginalne instrumenty - bębenki, marakasy, kije deszczowe i inne. Wiek uczestników 3+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 50.
  • 1 sierpnia / rynek Wielkopolski / "Pszczoły nasi mali przyjaciele" to zajęcia tworzenia  świeczek przy użyciu pszczelego wosku. Warsztaty będą okazją, aby zapoznać się również z techniką wykonania woskowijki, czyli bawełnianego materiału zabezpieczonego pszczelim woskiem. Jest to łatwy i ekologiczny sposób przechowywania żywności alternatywnie do plastikowej folii spożywczej. Uczestnicy dowiedzą się, jak wiele ludzie zawdzięczają pszczołom, poznają ich zwyczaje, zobaczą wyposażenie pasieki i wygląd ula od środka. Wiek uczestników 3+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 50.
  • 8 sierpnia / rynek Wildecki / "Moja ekotorba", czyli warsztaty tworzenia przyjaznych środowisku toreb. Uczestnicy będą mogli spersonalizować swoją torbę za pomocą flamastrów i wzorników. Pracownicy ZM GOAP poprowadzą wykłady o segregacji odpadów, dzieci zobaczą jak funkcjonuje zgniatarka do butelek PET, poznają zabawy i quizy ekologiczne. Wiek uczestników 3+. Bez limitu osób biorących udział.
  • 22 sierpnia / rynek Łazarski / "Ekodoniczka" -  warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik. Wiek uczestników 6+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 60.
  • 29 sierpnia / rynek Bernardyński / "Wiklina papierowa" to zajęcia z tworzenia  koszyczków z wikliny papierowej, czyli ekologicznej techniki pozwalającej na twórcze przetworzenie makulatury z wykorzystaniem splotów stosowanych w tradycyjnym plecionkarstwie. Papierowe dzieło będzie można zabrać do domu. Wiek uczestników: 6+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 40.
  • 5 września / ul. Racjonalizatorów / "String art" -  warsztaty tworzenia  przestrzennych obrazów z materiałów recyklingowych techniką string art. Polega ona na nawlekaniu kolorowych nici między punktami, tworząc różnorodne wzory. Każdy z uczestników za pomocą nici, muliny, sznurka, włóczki, gwoździ i kawałka deski stworzy własny ekoobraz. Wiek uczestników: 6+. Maksymalna liczba osób biorących udział: 40.

JZ