"Zielony Poznań" - znamy laureatów konkursu!

W czwartek przyznano nagrody i wyróżnienia w konkursie na najlepsze aranżacje przydomowych ogródków, balkonów, zieleńców i elewacji. Gala wręczenia nagród 26. odsłony wydarzenia odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Nagrody w konkursie "Zielony Poznań" przyznane! - grafika artykułu
Nagrody w konkursie "Zielony Poznań" przyznane!

- Konkurs "Zielony Poznań" od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wskazują na to liczby - ponad 4 tys. zgłoszeń tylko w tym roku i 85 tys. uczestników we wszystkich edycjach - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Bardzo się cieszę z tak dużego zaangażowania, bo pokazuje to, że poznaniakom zależy na ciekawie zaaranżowanej zieleni w mieście.

W tym roku Miejska Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania. Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 98 obiektów. Spośród nich jury zarekomendowało prezydentowi Poznania nagrodzenie tych, które wyróżniają się na tle architektury miasta i charakteryzują się indywidualnym charakterem.

Ostatecznie przyznano 12 nagród głównych i 9 wyróżnień w czterech kategoriach - Zieleńce, Balkony, Ogród przydomowy i Rodzinne Ogrody Działkowe. A także 2 wyróżnienia, ufundowane przez Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, w kategoriach - Ogród miododajny i Zieleń przyjazna pszczołom oraz Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację. Statuetki i pamiątkowe dyplomy wręczył m.in. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Lista laureatów i wyróżnionych

Zieleńce:
I miejsce - restauracja Umberto
II miejsce - Kazimierz Nowak
III miejsce - Krystyna Loliki

Balkony:
I miejsce - Kamila Saturniewicz
II miejsce - Urszula Molenda
III miejsce - Alina Kasprzak

Ogród przydomowy:
I miejsce - Barbara Durowicz
II miejsce - Halina Jandy
III miejsce - Julita Sydow

Rodzinne Ogrody Działkowe:
I miejsce - Tadeusz Ostafin
II miejsce - Hanna i Zbigniew Wychowańcowie
III miejsce - Jan Góra

Wyróżnienia

Zieleńce:
- Dom Readaptacji Społecznej dla osób bezdomnych wraz z noclegownią Stowarzyszenia MONAR WCPB za wymiar terapeutyczny ogrodu
- Halina i Jerzy Hajko za rabatę kolekcjonerską

Balkony:
- Dorota i Maciej Majewscy za stworzenie ogrodu wertykalnego
- Adam Sokołowski za pięknie ukwiecone okno

Ogród przydomowy:
- Katarzyna Staszak-Piwińska za stworzenie przyleśnej enklawy
- Jolanta Moczyńska-Nowak za ciekawy ogród wielownętrzowy
- Danuta Karnowska-Malara i Ryszard Malara za bajkową scenerię ogrodu
- Aneta i Dariusz Wichrowie za powiew Dalekiego Wschodu

Rodzinne Ogrody Działkowe:
- Marianna Kubicka za wielofunkcyjność działki

Wyróżnienia Dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM w kategoriach: Zieleń przyjazna pszczołom i Ogród miododajny:
- Małgorzata Janowska-Martel (Zieleń przyjazna pszczołom)
- Stanisław Latuszak (Ogród miododajny) 

Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację:
- restauracja Ptasie Radio

Podczas gali wręczono także wyróżnienia dla rad osiedli i zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych za dużą liczbę zgłoszonych obiektów i wyjątkowo sprawny przebieg I etapu konkursu.

Wyróżnione zostały rady osiedli: Nowe Winogrady Północ, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Górczyn, Wola, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Stare Miasto, Rataje, Nowe Winogrady Wschód. Wyróżnienia otrzymały zarządy ROD-ów: ROD Minikowo, ROD Sypniewo, ROD im. Żwirki i Wigury, ROD im. 1000-lecia Państwa Polskiego, ROD 2 Armii Wojska Polskiego, ROD im. A. Paszkowiaka, ROD Kolejarz-Kobylepole, ROD Relaks-Dojazd.

"Zielony Poznań" jest skierowany do mieszkańców, ukwiecających swoje ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają miasto. Jego celem jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zachęcenie do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy.

Konkurs składał się z dwóch etapów - osiedlowego i miejskiego. W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniali przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców bądź Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Aranżacje z najlepszą punktacją przeszły do etapu drugiego, w którym Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta, powołana przez prezydenta Poznania, wybierała najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty.

26. edycję "Zielonego Poznania" zainaugurował kiermasz, który odbył się w maju w parku Wilsona. Goście mogli wziąć udział w licznych warsztatach, pokazach florystycznych, giełdzie ogrodniczej i animacjach dla dzieci.

Nagrody dla uczestników oraz środki na organizację kiermaszu i konkursu "Zielony Poznań" ufundował prezydent Poznania oraz partnerzy konkursu: Międzynarodowe Targi Poznańskie, AQUANET SA, Unilever, Veolia Energia Poznań S.A, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Palmiarnia Poznańska, Targowiska Sp. z o.o., Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu, Garden Spot, Vilmorin Garden, Bogdan Królik, MK Cafe, Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, Zieleń Miejska, Szkółka Drzew, Krzewów Ozdobnych i Róż Wybicki, Tomasz Ciesielski-Bankfoto, Bricomarche.
JZ