Zimowa naprawa ulic

Pierwsze miesiące roku to czas wzmożonej pracy służb utrzymaniowych na ulicach. Zmienna pogoda sprawia, że zamarzająca woda może powodować niszczenie nawierzchni. 

Ciężki sprzęt naprawiający ulice - grafika artykułu
W dni robocze na poznańskie ulice wyjeżdża nawet po pięć ekip utrzymaniowych Zakładu Robót Drogowych, aby prowadzić punktowe naprawy fot. ZDM

Dlatego w dni robocze na poznańskie ulice wyjeżdża nawet po pięć ekip utrzymaniowych Zakładu Robót Drogowych, aby prowadzić punktowe naprawy.

Tylko w styczniu na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich załatane zostały 503 ubytki o łącznej powierzchni 3114 metrów kwadratowych. Prace prowadzone były w różnych częściach miasta, np. na ul. Bałtyckiej i ul. Warszawskiej (na części, która nie była jeszcze remontowana), ul. Wojska Polskiego, ul. Umultowskiej, ul. Kołłątaja, ul. Starołęckiej czy ul. Opolskiej.

Dodatkowo na drogi gruntowe wyjeżdża równiarka. Jej zadaniem jest profilowanie ulicy, czyli zebranie nadmiaru podłoża i zasypanie powstałych ubytków. Po wyrównaniu podłoża jest ono wałowane, aby zagęścić użyty materiał. Do wypełnienia ubytków stosuje się pofrez lub tłuczeń. Praca równiarki uzależniona jest od warunków pogodowych (konieczne są: brak opadów i dodatnie temperatury). Zbyt zmarznięty lub podmokły grunt uniemożliwia wykonanie robót. Te były już prowadzone między innymi na takich ulicach jak Huby Moraskie, Kotowicza, Nadwarciańskiej, Skrzypowej, czy też Boreckiej.

W najbliższym czasie równane mają być kolejne ulice m.in. w rejonie Szczepankowa.

Zgłoszenia dotyczące uszkodzeń jezdni można zgłaszać:

  • przez aplikację Smart City Poznań​
  • mailowo - zdm@zdm.poznan.pl
  • całodobowo - tel. 61 661 44 02, 61 661 44 46 (Centrum Operacyjne Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ZDM).

ZDM

sieci społecznościowe