ZKZL rozdaje czujniki dymu najemcom

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przygotował dla poznańskich najemców czujniki dymu. Będzie je można za darmo odebrać w punktach obsługi klienta. Razem z urządzeniem każdy z lokatorów otrzyma ulotkę z informacjami o tym, jak poprawnie korzystać z pieca kaflowego.

Na zdjęciu czujnik dymu - niewielkie białe urządzenie, zapakowane w przezroczyste opakowanie - grafika artykułu
By otrzymać takie urządzenie, należy zgłosić się do Biura Obsługi Klienta (ul. Matejki 57) lub do jednego z terenowych punktów obsługi klienta

Najemcy mieszkań komunalnych ogrzewanych piecami węglowymi mogą odbierać od ZKZL czujki dymu. By otrzymać takie urządzenie, należy zgłosić się do Biura Obsługi Klienta (ul. Matejki 57) lub do jednego z terenowych punktów obsługi klienta. Uwaga: ze względu na konieczność zachowania ścisłego reżimu sanitarnego po odbiór czujnika należy umówić się telefonicznie na konkretny dzień i godzinę. 

ZKZL rozdaje czujniki dymu pierwszy raz. Razem z urządzeniem każdy z lokatorów otrzyma ulotkę z podstawowymi informacjami, jak należy eksploatować piec kaflowy i jak prawidłowo z niego korzystać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym.

- W Polsce pożarów domów i mieszkań jest prawie 30 tys. rocznie - podkreśla Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. - Żeby uniknąć zagrożenia ze strony ognia, warto zastosować czujniki dymu. Przydadzą się w każdym pomieszczeniu mieszkania, ponieważ wykrywają dym unoszący się z pieca węglowego, wadliwej instalacji elektrycznej, źle działającej kuchenki lub po prostu z palącej się patelni lub spalonego czajnika.

Według straży pożarnej najczęstszym powodem pożarów są usterki podczas działania kotłów lub pieców węglowych i błędy w ich eksploatacji. Płomienie może wzniecić niedopałek papierosa, czajnik pozostawiony na działającej kuchence lub spięcie w instalacji elektrycznej. Jednym z pierwszych objawów powoli rozwijającego się pożaru jest smuga dymu, która - niedostrzeżona - może szybko rozwinąć się w tlący się ogień, a potem płomienie. Niewielki, zasilany baterią czujnik ostrzeże przed zagrożeniem i pozwoli uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. 

W ubiegłym roku ZKZL zorganizował też akcję rozdawania czujników czadu. Akcja okazała się sukcesem - wielu poznaniaków skorzystało z oferty.

ZKZL/AW

sieci społecznościowe