Żłobek "Niezapominajka" czeka na dzieci

Nowy żłobek miejski na Strzeszynie jest już gotowy na przyjęcie maluchów. W trzech nowych salach na 60 dzieci czekają łóżeczka, przewijaki i dostosowane do wieku zabawki.

Pierwsze dzieci przyjdą do żłobka 1 lutego - grafika artykułu
Pierwsze dzieci przyjdą do żłobka 1 lutego

"Niezapominajka" mieści się na parterze nowego bloku PTBS przy ul. Moniki Cegłowskiej. Żłobek rozpocznie działalność na początku lutego. Pomieści aż 60 dzieci i będzie otwarty od godz. 6 rano do 17.

- Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby poznaniaków i poznanianek dotyczące opieki nad małymi dziećmi są duże - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - M.in. dlatego dotujemy żłobki niepubliczne. Wsparcie miejskie wynosi w nich obecnie 600 zł na jedno miejsce, dzięki czemu dofinansowujemy miejsca dla ponad 2 tysięcy dzieci. Ale potrzebne są również nowe żłobki miejskie - zwłaszcza na takich osiedlach, jak Strzeszyn, gdzie młodych rodziców jest naprawdę dużo. Nowy żłobek powstał po to, by i oni mieli zapewnioną opiekę nad dziećmi.

"Niezapominajka" jest pierwszym miejskim żłobkiem na Strzeszynie - do tej pory działały tam wyłącznie placówki prywatne.

- To bardzo potrzebna tutaj placówka - podkreśla Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. -  Strzeszyn jest osiedlem, które się rozwija, mieszka tu coraz więcej osób. Warto przypomnieć, że to element szerszych działań samorządu na rzecz Strzeszyna. Niedawno powstało tu przedszkole, powstała też szkoła, a w planach jest budowa kolejnej. Żłobek doskonale uzupełnia tę ofertę.

"Niezapominajka" zostanie włączona w zespół żłobków nr 2, w skład którego wchodzą żłobki: "Kalinka", "Koniczynka" i "Stokrotka". Do dyspozycji dzieci są 3 sale, w których łącznie będzie mogło przebywać 60 dzieci, 2 łazienki, pomieszczenia: cateringowe, socjalne, administracyjne oraz niewielkie pomieszczenie gospodarcze i magazynowe. Posiłki dostarczane będą z pobliskiego żłobka "Stokrotka". W salach dla dzieci zamontowano oczyszczacze powietrza - dzięki nim maluchy będą chronione nie tylko przed smogiem i zanieczyszczeniami powietrza, ale także przed wirusami.

- Dzieci są podzielone na trzy grupy wiekowe - mówi Anna Szymankiewicz, dyrektorka żłobka. - Dla każdej z grup przystosowano osobną salę, a w niej zabawki i pomoce edukacyjne dostosowane do poziomu rozwoju dzieci. Tym samym zapewniamy im bezpieczną i inspirującą przestrzeń. Chcemy też zagwarantować dzieciom jak najłagodniejsze przejście ze środowiska rodzinnego do żłobkowego - pomyślna adaptacja jest podstawą późniejszego, dobrego funkcjonowania w placówce. Dlatego nasz personel jest odpowiednio przeszkolony.

Docelowo opiekę nad dziećmi sprawować będzie 10 opiekunek. Pod koniec stycznia rozpoczęły one szkolenie z prowadzenia procesu adaptacji małych dzieci. Przyjęcie maluchów odbywać będzie się stopniowo - początkowo rodzice będą mogli przebywać w żłobku razem z dziećmi. Nabór do żłobka jest całoroczny.

Żłobek powstał w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 "Maluch+" 2018. Całkowita wartość inwestycji, której szczegółowy program przygotował Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, wynosi ponad 1,1 mln zł. Rządowa dotacja wynosiła 720 000 zł, miasto dołożyło 400 467 zł.

W Poznaniu działa 15 miejskich żłobków, do których uczęszcza 1322 dzieci.

AW

sieci społecznościowe