Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja? Miasto nie podejmie takiego ryzyka

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 6 maja możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli. Miasto Poznań nie podejmie jednak takiej decyzji, jeżeli będzie istniało ryzyko, że wpłynie ona na zdrowie dzieci i ich opiekunów. 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 6 maja możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli - grafika artykułu
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 6 maja możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli

Władze centralne - bez jakichkolwiek wcześniejszych konsultacji - poinformowały, że samorządy mogą otworzyć przedszkola i żłobki stosując się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie muszą jednak tego robić, jeżeli nie mogą zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

- Tak jak do tej pory, będziemy podejmować działania w sposób przemyślany, systemowy i zorganizowany. To, że premier wydał taki komunikat nie oznacza, że z dnia na dzień przywrócimy normalną działalność żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zanim je otworzymy, musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. Decyzję podejmę, gdy znane będą szczegółowe wytyczne dotyczące utrzymania reżimu sanitarnego w tych placówkach. 

29 kwietnia 2020 r. na stronie internetowej www.gov.pl/web/rodzina zamieszczono materiał pt. "wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3". Natomiast na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się informacja, jakie zasady należy spełnić w związku z otwarciem przedszkoli. 

Realizacja zawartych w materiale zasad, wymusza na prezydencie, a także dyrektorach żłobków i przedszkoli podjęcie wielu działań, w szczególności: przygotowania i wdrożenia poważnych zmian w sposobie organizacji opieki nad małymi dziećmi; wdrożenia, gwarantujących bezpieczeństwo dzieci jak i pracowników zasad, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2; ograniczenia przestrzeni placówek (wyodrębnienie pomieszczeń na izolację), ograniczenia liczby dzieci.

- Widać, że wytyczne dla przedszkoli i żłobków zostały przygotowane przez osoby nie mające wiedzy o obecnych realiach, skoro nadal brakuje środków ochrony osobistej m.in. w szpitalach, które stoją na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Do momentu zapewnienia bezpieczeństwa w placówkach opiekuńczych i przedszkolnych nie wznowimy ich działalności. Wystąpimy też do rządu o bardziej precyzyjne wytyczne sanitarne oraz pełne finansowanie środków ochrony osobistej - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Zaskakujące jest, że nawet dla ekstraklasy piłkarskiej, która startuje dopiero za miesiąc i to bez publiczności, są przygotowane bardziej precyzyjne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. To niepoważne traktowanie dzieci, rodziców i dyrektorów placówek.

Działania, mające na celu dostosowanie placówek opiekuńczych do pracy w czasie pandemii, nie powinny być wprowadzane w pośpiechu. Brak rozsądnego planowania i wdrożenia ustalonych przez ministrów wytycznych może powodować ograniczenie dostępu do opieki, a także narażać życie i zdrowie dzieci oraz pracowników żłobków i przedszkoli.

Bardzo krótki termin na przygotowanie placówek na otwarcie, troska o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i pracowników placówek oświatowych i żłobków praktycznie oznaczają brak możliwości zapewnienia opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19, a więc brak możliwości powrotu dzieci do przedszkoli od 6 maja.

Oczywiście Miasto podjęło już przygotowania do uruchomienia placówek. Przeprowadzone zostaną też szczegółowe konsultacje z dyrektorami przedszkoli i żłobków oraz środowiskiem lekarskim. Niemniej trzeba mieć na uwadze, że działalność placówek zostanie wznowiona tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie pewność, że spełnione zostaną wymogi bezpieczeństwa. 

Warto podkreślić, że nadal obowiązuje zapis rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w przedszkolach i szkołach do 24 maja 2020 r.  

AJ

sieci społecznościowe