ZOLiRM zmienia się dla pacjentów

Miasto Poznań przekazało niemal 50 mln zł na rozbudowę zakładu przy ul. Mogileńskiej.
- Nie mam wątpliwości, że to są doskonale wydane pieniądze - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Wiem, że pracują tu specjaliści na światowym poziomie, a opieka nad chorymi jest kompleksowa. Znam wiele osób, które były pacjentami Zakładu i widziałem, jak profesjonalnie pomagano im w powrocie do zdrowia. Warto było też przeboksować trzy rundy z Mateuszem Masternakiem, by wesprzeć zbiórkę na zakup bieżni antygrawitacyjnej, z której dziś mogą korzystać rehabilitowani tu pacjenci.
Placówka przeszła kompleksową modernizację.
- Dzięki temu w ciągu ostatnich lat wybudowano nowe skrzydło budynku, a istniejącą część zmodernizowano - mówi Irena Majer, dyrektorka ZOLiRM. - Zakupiono też nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Obok Zakładu pojawił się parking, wykonano też nowe podjazdy i zagospodarowano teren wokół obiektu.
W budynku znajduje się również pomieszczenie pielęgnacyjne, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - komfortka. W wygodny i bezpieczny sposób można w niej zadbać o higienę. Poza podstawowym sprzętem sanitarnym znajduje się tam kozetka z regulacją wysokości i podnośnik jezdny z wagą. Dzięki temu można samodzielnie lub przy pomocy opiekuna zmienić środki higieniczne, opatrunek czy ubranie.
Obecnie z możliwości placówki korzysta około 3 tysięcy pacjentów rocznie, a pracuje tam około 200 osób. W ubiegłym roku najwięcej pacjentów - ponad 1,7 tys. - odzyskiwało sprawność w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej, a kolejny tysiąc - na Oddziale Rehabilitacji. Dziennie w ZOLiRM specjaliści wykonują niemal tysiąc zabiegów rehabilitacji stacjonarnej i niemal tyle samo - dziennej. Zakład jest też nowoczesną bazą dydaktyczną kształcącą studentów kierunków medycznych: lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarki, opiekunów medycznych, dietetyków oraz terapeutów zajęciowych.
Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej - razem dla dobra pacjentów
Może zmieścić nawet 130 łóżek, obecnie korzysta z niego 100 pacjentów. Przyjmuje przede wszystkim osoby z problemami ortopedycznymi - np. po operacjach wymiany stawu, złamaniach. Rehabilitowani są tu także pacjenci po operacjach neurochirurgicznych oraz po amputacjach kończyn. Dużą grupę przyjmowaną na ten oddział stanowią osoby ze schorzeniami reumatologicznymi i neurologicznymi: po udarach mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, dystrofią mięśniową i innymi rzadszymi chorobami.
- Wielu naszych pacjentów to osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, mający duże zaburzenia funkcji chodu i sprawności kończyn górnych - mówi Agata Łakomy, zastępczyni dyrektora ZOLiRM ds. medycznych. - Oprócz rehabilitacji wymagają opieki i pomocy w czynnościach codziennego życia. Praca z pacjentem na oddziale oparta jest o zasady polskiej koncepcji rehabilitacji. Za proces leczniczy odpowiada cały zespół, w którego skład wchodzą lekarze specjaliści, wykwalifikowani fizjoterapeuci, doświadczone pielęgniarki, psycholodzy, neurologopeda oraz terapeuta zajęciowy i dietetyk. Dzięki temu opieka nad pacjentem jest kompleksowa.
Sale są dwu- i trzyosobowe, każdy pokój posiada łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Korytarze są bardzo szerokie, odpowiednie dla pacjentów na wózkach inwalidzkich, a poręcze umożliwiają chorym bezpieczne poruszanie się.
Ośrodek Rehabilitacji Dziennej - z kosmiczną technologią NASA
Tutaj każdy pacjent ma ustalany indywidualny program terapii - dostosowany do stanu zdrowia - oraz zapewniony dostęp do dodatkowych specjalistów, takich jak psycholog, neurologopeda, dietetyk czy terapeuta zajęciowy. Osoby, które przychodzą na zabiegi, mają do dyspozycji szatnie, pokój wypoczynku, ale przede wszystkim - nowoczesny sprzęt.
- Poznańska placówka to jedyny w Polsce szpital, który w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia daje pacjentom możliwość korzystania z kosmicznej technologii NASA - bieżni antygrawitacyjnej - mówi Jakub Urbanowicz, kierownik Działu Fizjoterapii ZOLiRM. - Umożliwia ona naukę chodu w prawidłowym wzorcu i zalecanym odciążeniu, co znacząco przyspiesza powrót do zdrowia. Bieżnia została kupiona dzięki zbiórce pieniędzy, w której wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, walcząc w ringu z Mateuszem Masternakiem podczas 50. Gali Biznes Boxing Polska w pawilonie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Oddział wyposażony jest też m.in. w nowoczesną pracownię pomiarową, w której można określić, jakie pacjent ma deficyty w sile mięśniowej i jakie ograniczenia w zakresie ruchu. To pozwala precyzyjnie dobierać obciążenia treningowe, by mieć pełną kontrolę nad każdą fazą fizjoterapii. Z kolei osoby z obrzękiem limfatycznym i kobiety po mastektomiach mogą korzystać z zaawansowanych systemów drenaży pneumatycznych, stanowiących znaczące uzupełnienie pracy manualnej.
Oddział Opiekuńczo-Leczniczy - pomoc przez całą dobę
To miejsce dla osób przewlekle chorych, które wymagają kontynuacji leczenia, rehabilitacji oraz całodobowej opieki pielęgnacyjno-opiekuńczej. Mieści się w nim 100 łóżek medycznych o najwyższym standardzie, z materacami przeciwodleżynowymi. Przebywają tu również pacjenci w stanie wegetatywnym. W skład zespołu interdyscyplinarnego, który się nimi opiekuje, wchodzą lekarze ze specjalizacją (neurologii, geriatrii, psychiatrii), pielęgniarki (większość posiada specjalizacje zawodowe oraz kursy specjalistyczne), opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, terapeuta zajęciowy, psycholog oraz logopeda.
Pacjenci, których stan zdrowia na to pozwala, spędzają czas na sali terapii zajęciowej, wykonując prace ręczne, oglądając filmy, grając w gry planszowe pod okiem terapeutki zajęciowej.
Oddział Dzienny Psychiatryczno-Geriatryczny - kompleksowe wsparcie w bezpiecznym otoczeniu
Funkcjonuje on w strukturach poznańskiego zakładu od 13 lat. Przyjmowani są tu pacjenci, którzy ukończyli 60 lat i mają przewlekłe schorzenia - w tym chorzy z zespołami otępiennymi, grożącymi utratą samodzielności. Często to osoby samotne, wycofane z życia społecznego, potrzebujące wsparcia psychologicznego i opieki.
Dzień w ośrodku przebiega według ustalonego planu. Pacjenci są angażowani do codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu. Realizują ćwiczenia z treningu umysłu, które są dostosowane do indywidualnych możliwości oraz prowadzone w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu. Pracownicy placówki korzystają z tablic edukacyjnych, kalendarzy, napisów czy zegara do lepszej komunikacji. Realizują zajęcia manualne, plastyczne lub muzykoterapię. Wsparcie psychologiczne i zaangażowanie całego zespołu terapeutycznego pozwala na polepszenie nastroju, wyciszenie, odprężenie pacjentów.
Oddział Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny w Owińskach
W filii w Owińskach znajduje się Oddział Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny, który specjalizuje się w opiece i leczeniu mężczyzn powyżej 18 roku życia z chorobami psychicznymi i niepełnosprawnościami intelektualnymi. Zajmuje dwa budynki, połączone ze sobą i otoczone ogrodem. Na terenie ośrodka znajduje się wielofunkcyjne boisko, siłownia zewnętrzna, a także rabaty kwiatowe i warzywno-owocowe czy miejsce na ognisko.
Do oddziału przyjmowani są dorośli mężczyźni, którzy przebyli fazę leczenia szpitalnego, lecz ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym wymagają nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego, a przede wszystkim rehabilitacji psychiatrycznej.
Nowoczesny zakład z długą historią
Budynki zakładu powstały pod koniec lat 60. W roku 1969 utworzony został Państwowy Dom Specjalny nr 4 dla przewlekle chorych - po to, by zwolnić liczbę miejsc w szpitalach, które blokowane były długi czas przez pacjentów z przewlekłymi schorzeniami wynikającymi z podeszłego wieku. Dom Pomocy Społecznej funkcjonował przez 23 lata, dlatego też trwale zapisał się w pamięci starszego pokolenia mieszkańców Poznania.
W 1993 r. został on przekształcony w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a cztery lata później połączony z ZOL w Owińskach. Wówczas pieczę nad placówką sprawował wojewoda - dopiero w styczniu 1999 r. nadzór nad nią przejęło Miasto Poznań.
W 2004 r., mając na uwadze potrzeby społeczne, utworzono Oddział Rehabilitacyjny oraz Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, a w 2013 r. - Dzienny Oddział Psychiatryczno-Geriatryczny.
AW
Zobacz również

Nowa rzeźba na Starym Rynku

Sportowy Dzień Dziecka

Puchar Świata w kajakarstwie w Poznaniu
