Jezioro Kórnickie

Kąpielisko OAZA-BŁONIE
Kąpielisko położone jest w Gminie Kórnik na północno - zachodnim brzegu Jeziora Kórnickiego. Teren kąpieliska wykorzystywany jest głównie rekreacyjnie. W kierunku jeziora wychodzą dwa 15 m pomosty, a do dyspozycji plażowiczów przygotowane są rowery wodne, łodzie wiosłowe i kajaki. Plaża ma długość 50 m i w głównej części porośnięta jest trawą, ale tuż przy samym jeziorze usypany jest świeży piasek. W pobliżu znajdują się przebieralnia i toalety. Od 15.06. do 31.08. kąpielisko strzeżone jest przez wykwalifikowanych ratowników. Wydzielone jest specjalne miejsce do grillowania z ławo-stołami, ponadto pole namiotowe i parking na 80 miejsc. Dla spragnionych aktywnego wypoczynku przygotowano boisko do koszykówki, boisko do piłki nożnej i trzy boiska do siatkówki plażowej, dodatkowo stoły do ping-ponga, piłkarzyki, a dla najmłodszych nowoczesny plac zabaw z huśtawkami, karuzelą, zjeżdżalnią i piramidą wspinaczkową.

Miłośników sportów wodnych i mocniejszych wrażeń czeka nie lada atrakcja - nowo otwarty Wake Park Kórnik: http://wakepark-kornik.pl/

Zaplecze gastronomiczne zapewnia restauracja "Tawerna Pod Żaglami", która poleca bogaty wybór potraw ze świeżych ryb, tradycyjnych dań obiadowych i zawsze lubianych włoskich lodów. Niepowtarzalną atrakcją "Tawerny Pod Żaglami" są oferowane rejsy statkiem białej floty, który pływa regularnie z przystani usytuowanej tuż przy kąpielisku  na Błoniach na podzamcze. Więcej informacji na: http://statekkornik.com.pl/home

Jezioro Kórnickie
Jezioro Kórnickie położone jest w centralnej części Gminy Kórnik, stanowiąc część malowniczej Rynny Kórnicko-Zaniemyskiej. Jezioro  Kórnickie to jezioro polodowcowe, rynnowe o powierzchni prawie 92 hektarów. W najgłębszym miejscu lustro wody oddalone jest od dna o 6 m. Zachowało naturalne nadbrzeże, w którego szuwarach gnieżdżą się stada kaczek, łabędzi i mew. Całość tworzy naturalny akwen wodny o ciekawych walorach przyrodniczych i fotograficznych.

Obszar otaczający jezioro od zachodniej strony i przylegający niemalże bezpośrednio do terenu kąpieliska to las doświadczalny Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Na jego terenie znajduje się szlak turystyki pieszo - rowerowej "Ścieżka Zdrowia", którego początek ma miejsce zaraz przy kąpielisku. Licząca 3,8 km trasa została urozmaicona o 14 stacji zaopatrzonych w urządzenia rekreacyjne i tablice opisujące charakter oraz sposób ćwiczeń. Ponadto przez malownicze tereny dookoła jeziora przebiegają liczne szlaki rowerowe łączące się z "Kórnickim Pierścieniem Rowerowym".
W ostatnich latach zagospodarowano wschodni brzeg jeziora budując  bardzo ładną promenadę od ul. Jeziornej w kierunku zamku i pięknie odnowionego kórnickiego rynku. Ma ok. 2 km długości, taras widokowy i ławeczkę słynnej poetki Wisławy Szymborskiej, która urodziła się w tym urokliwym miejscu. Cały czas rozbudowywana, malownicza promenada jest dostępna oczywiście nie tylko dla miłośników poezji. Dobrze poczują się tu zarówno spacerowicze, rowerzyści, jak i rolkarze. Swój wyjątkowy klimat promenada zawdzięcza także coraz większej liczbie klimatycznych kafejek, w których można skosztować świeżego ciasta prawdziwie domowego wypieku, aromatycznej kawy oraz naturalnych lodów. Położenie przy skrzyżowaniu kluczowych szlaków komunikacyjnych, malowniczo wśród jezior i najcenniejszych zabytków do których należą kórnicki zamek Białej Damy, park arboretum, Biblioteka Kórnicka czynią Kórnik prawdziwą perłą na mapie atrakcji turystycznych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej