Poznańskie Cmentarze. Wyszukiwarka Grobów Poznań

Cmentarz Bohaterów Polskich

Dane statystyczne:
Liczba pochowanych osób: 502 oraz prochy tysięcy bezimiennych osób
Liczba mogił: 120
Powierzchnia: 0, 27ha

Jesienią 1945 r. na stoku Cytadeli założono Cmentarz Bohaterów, który obejmował pochówki żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej oraz wydzieloną kwaterę Cytadelowców - poznaniaków, biorących udział w szturmie na Cytadelę w lutym 1945 r.

Obecnie na trzech tarasach Cmentarza Bohaterów Polskich, oprócz grobów Cytadelowców, ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r., ofiar niemieckich nalotów z września 1939 r., ważne miejsce zajmują mogiły symboliczne i zbiorowe, wypełnione tysiącami bezimiennych szczątków. Napisy na tablicach, stelach i obeliskach przywołują miejsca kaźni Polaków z okresu terroru hitlerowskiego: obóz w Żabikowie, Dom Żołnierza (siedziba Gestapo), więzienie przy ul. Młyńskiej, Fort V i Fort VII, miejskie krematorium, spalarnię śmieci na Szelągu, cmentarz sołacki na Golęcinie, lasy rożnowskie i palędzkie. Zadbano też o upamiętnienie pomordowanych "w kazamatach" przy ul. Niegolewskich, Kochanowskiego, 27 Grudnia i Szylinga w latach powojennego terroru stalinowskiego. W okresie PRL nie zapomniano o działaczach robotniczych, członkach KPP i PZPR, zamordowanych w okresie kształtowania ustroju komunistycznego w Polsce.

Nie ulega wątpliwości, iż groby Cmentarza Bohaterów Polskich ukazują trudną historię, jaka stała się udziałem polskiego narodu po 1945 r.

Więcej informacji historycznych o cmentarzu:

Cyfrowe Lapidarium Poznania / e-lapidarium.pl

Administrator cmentarza:

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Wydział Polityki Społecznej
al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań
tel.: 61 854 18 25
ps@poznan.uw.gov.pl

oprac. Paweł Skrzypalik

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej