Policyjna Izba Dziecka już działa

W stolicy Wielkopolski znów funkcjonuje Policyjna Izba Dziecka. Placówka wznowiła działalność po ponad 3 latach. Obecnie znajduje się przy ul. Szylinga - w nowym budynku, w sąsiedztwie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Jednorazowo miejsce w niej może znaleźć 15 nieletnich, którzy popadli w konflikt z prawem.

W stolicy Wielkopolski znów funkcjonuje Policyjna Izba Dziecka - grafika artykułu
W stolicy Wielkopolski znów funkcjonuje Policyjna Izba Dziecka

Policyjna Izba Dziecka to placówka niezbędna do realizowania przez policję zadań wynikających z Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Trafiają tam osoby w wieku 13-17 lat, które popadły w konflikt z prawem. Młodzi ludzie zostają zatrzymani, jeśli istnieje obawa, że podejrzewa się z ich strony chęć ukrycia się lub zacierania śladów przestępstwa, a także gdy nie jest znana ich tożsamość.

Wcześniej poznańska Policyjna Izba Dziecka funkcjonowała na Winogradach. W kwietniu 2016 roku, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji, jej działalność została zawieszona. Powodem był stan techniczny obiektu - nie spełniał on wymogów stawianych tego typu placówkom. Skutkowało to tym, że zatrzymani nieletni sprawcy z Wielkopolski musieli być przewożeni do innych izb dziecka na terenie kraju m.in. do Łodzi, Wrocławia czy Bydgoszczy.

- To bardzo ważny obiekt dla wielkopolskiej policji. Dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w jego powstanie. Chciałbym, aby ten budynek był wykorzystywany jak najrzadziej. Niestety, nie tylko u nas, ale i na całym świecie osoby nieletnie miewają problemy z prawem. Wtedy potrzebne są takie miejsca, jak to - mówił insp. Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

Nowy obiekt pod względem powierzchni i wyposażenia spełnia wszelkie obowiązujące standardy. Oznacza to podniesienie komfortu pracy zarówno przebywających w placówce nieletnich, jak i pełniących służbę policjantów.

Policyjna Izba Dziecka przy ul. Szylinga zajmuje powierzchnię 460 mkw. Budynek podzielony jest na strefę administracyjną i część przeznaczoną dla nieletnich. W tej drugiej znajdują się pokoje sypialniane (dwuosobowe, trzyosobowe oraz jeden izolacyjny - dla osób szczególnie niebezpiecznych), pomieszczenia sanitarne, dwie świetlice, stołówka oraz zamknięty dziedziniec, na którym można odetchnąć świeżym powietrzem.

Inwestycja w całości została sfinansowana z Programu Modernizacji Policji. Jej koszt to około 3,6 miliona złotych.

AJ