Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty

Uczniowie ostatnich klas podstawówek sprawdzają swoją wiedzę. Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się we wtorek, 14 maja i potrwa trzy dni. Wkrótce młodzi ludzie staną też przed wyborem dalszej drogi edukacji. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się w poniedziałek, 20 maja.

Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty - grafika artykułu
Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty

We wtorek uczniowie ósmych klas przystąpili do sprawdzianu z języka polskiego. W Poznaniu zgłoszonych do egzaminu zostało 3760 osób ze 118 szkół.Młodzi ludzie musieli odpowiadać m.in. na pytania dotyczące fragmentu "Kamieni na szaniec" i rozprawy filozoficznej "O szczęściu" Frederica Lenoir. W arkuszu egzaminacyjnym pojawił się również wiersz Czesława Miłosza pt. "Dar". Jeśli chodzi o temat wypracowania, uczniowie mieli do wyboru:

  • rozprawkę pt. "Czy warto pomagać? Odnieś się do dwóch obowiązkowych lektur"

oraz

  • opowiadanie pt. "Spotykasz bohatera wybranej lektury i razem z nim przeżywasz przygody oraz rozwiązujesz problemy".

W środę ósmoklasiści sprawdzą swoją wiedzę z matematyki, a w czwartek z języka obcego. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 3 lipca. 

Wcześniej uczniowie kończący podstawówkę staną jednak przed wyborem dalszej drogi edukacji. Rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych rozpocznie się w poniedziałek, 20 maja.  

AJ