Aplikacja Smart City Poznań

Miejska aplikacja jest efektem ciągłej pracy nad poprawą jakości życia mieszkańców Poznania. Miastu zależy, by tworzyć nowe sposoby komunikacji z mieszkańcami, a także udoskonalać te już istniejące. 

Powiadomienia

Po zainstalowaniu, użytkownicy otrzymują powiadomienia z najświeższymi informacjami, przypisanymi do jednej z dziewięciu kategorii: biznes, seniorzy, osiedla, powietrze, bezpieczeństwo, awarie, transport, covid-19 i ankiety. Każdy użytkownik w zależności od potrzeb sam decyduje, jakiego rodzaju komunikaty chce otrzymywać.

Zgłoszenia

Smart City Poznań umożliwia też zgłaszanie spraw, którymi powinny zająć się służby miejskie. Zgłoszenie należy zakwalifikować do jednej z sześciu kategorii: porządek, środowisko, zwierzęta, pojazdy oraz drogi. Poprzez aplikację mieszkańcy mogą też zaproponować własne inicjatywy - m.in. pomysły na wydarzenia kulturalno-społeczne, obiekty rekreacyjno-sportowe czy placówki oświatowe. Użytkownik ma stały podgląd na status zgłoszonej przez siebie sprawy i może śledzić historię swoich zgłoszeń. 

Przesłane przez użytkownika informacje trafiają do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta. Po ich akceptacji są dodawane na mapę zgłoszeń widoczną w aplikacji. Inni użytkownicy mogą zobaczyć na niej okoliczne zgłoszenia. Klikając na dane zgłoszenie można przeczytać jego szczegóły i wyrazić swoje poparcie za pomocą ikony kciuka w górę.

Ankiety

Aplikacja pozwoli również udział w ankietach i sondażach, tworzonych przez jednostki miejskie oraz rady osiedli. Dzięki temu poznaniacy i poznanianki w prosty sposób będą mogli zabrać głos w tematach ważnych dla miasta i swojego najbliższego otoczenia.

Opcje dodatkowe

To odnośniki do najważniejszych stron i portali miejskich oraz projektów, takich jak Poznański Budżet Obywatelski, które cieszą się w danym momencie największą popularnością i zainteresowaniem. Jeśli chcemy zarezerwować wizytę w urzędzie - nic prostszego, wystarczy parę kliknięć i gotowe. 

Miejska infolinia

Dzięki aplikacji użytkownik dwoma kliknięciami może skontaktować się z Poznań Kontakt - Infolinią Miasta Poznania, dostępną od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 20:00.

Instalacja i rejestracja

Instalacja jest bardzo prosta. Wystarczy wejść do swojego sklepu z aplikacjami i w wyszukiwarce wpisać "Smart City Poznań". Po zainstalowaniu, a następnie zarejestrowaniu się i potwierdzeniu linka przesłanego na wskazany adres mailowy, można od razu korzystać z możliwości aplikacji. Nie są wymagane szczegółowe dane osobowe - do rejestracji i swobodnego użytkowania wystarczy adres mailowy. Jedynym wyjątkiem są zgłoszenia dotyczące źle zaparkowanych pojazdów. Użytkownik poproszony zostanie wtedy o podanie imienia i nazwiska.

Z myślą o ułatwianiu funkcjonowania mieszkańcom, Smart City Poznań łączy funkcjonalność aplikacji Interwencje. W jednym miejscu użytkownicy będą mogli zgłosić pomysł na ulepszenie miasta, jak i sprawę, którą powinny zająć się odpowiednie służby. 

Nowe oprogramowanie odzwierciedla całościowe spojrzenie na inteligentne miasto i chęć współzarządzania nim wraz z mieszkańcami. Przyjazny interfejs i intuicyjność aplikacji sprawią, że użytkownicy bez trudu będą mogli wpływać na działania podejmowane w Poznaniu i otrzymają wszelkie interesujące ich aktualne powiadomienia.

Za hosting aplikacji odpowiedzialna jest lokalna firma beyond.pl, będąca najbezpieczniejszym data center w Europie Środkowej i najbardziej energooszczędnym obiektem w całej Polsce.

Aplikacja Smart City Poznań powstała z inicjatywy wydziałów Urzędu Miasta Poznania: Organizacyjnego, Gospodarki Komunalnej oraz Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, a także Wielkopolskiego Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o. Zaangażowana w jej wdrażanie oraz administrowanie jest również Straż Miejska, Miejski Inżynier Ruchu, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, portal Atmosfera dla Poznania oraz Biuro Poznań Kontakt. Integrację danych i API wsparło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i ZGiKM Geopoz. Prace programistyczne wykonała Fundacja Veracity.

Aplikacja została przygotowana na dwa systemy iOS i Android.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej