Nina Czegledy (Węgry)

Nina Czegledy jest znaną artystką - laureatką wielu prestiżowych nagród, kuratorem, teoretykiem i edukatorem sztuki. Pracuje w obszarze interakcji sztuki, nauki i technologii, realizując międzynarodowe projekty artystyczne oraz edukacyjne oparte na interdyscyplinarnej współpracy. Jej ostatnie projekty artystyczne to: "Aura/Aurora" interaktywny, audiowizualny environment (we współpracy z Bettiną Schuelke, Martonem A. Juhaszem i Laszlo Kissem) pokazywany w ramach Plein Art Festival w Budapeszcie w 2010r i artMuse European Media Art Project 2011, "Visual Collider" z Marcusem Neustetterem) Vela Luka, Chorwacja 2009, "Alma Space on Dobbin", Nowy Jork, USA i Banff Centre Kanada 2010.

Nina Czegledy znana jest jako kurator międzynarodowych wystaw, warsztatów, festiwali i sympozjów. W ciągu ostatnich 10 lat przygotowała ponad 20 międzynarodowych wystaw, pokazywanych w 28 krajach. Ostatni projekt kuratorski: "The Pleasure of Light, Gyorgy Kepes and Frank Malina at the intersection of science and art" zrealizowany w Ludwig Muzeum w Budapeszcie w 2010, mamy okazję obecnie oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku (otwarcie 29 kwietnia 2011). Była także co-kuratorem 3rd Quadrilateral Biennial w Rijece w Chorwacji w 2009.

Nina Czegledy od lat związana jest z KMDI (Knowledge Media Design Institute) na Uniwersytecie w Toronto, Kanadzie. Jest profesorem w Concordia University (Studio Arts) w Montrealu oraz członkiem honorowym Moholy Nagy University of Art and Design w Budapeszcie. Nina Czegledy należy do głównego Zarządu Leonardo /ISAST (International Association for Art. Science and Technology) oraz grupy edytorskiej Leonardo Electronic Almanac. Jest członkiem rady Observatoire Leonardo des Arts et des Techno-Sciences OLATS, a także Intercreate Research Centre for Interdisciplinary Creativity w Nowej Zelandii. W latach 2001-8 wchodziła w skład komitetu organizacyjnego ISEA (International Society for the Electronic Arts). Od 2001 roku pełni funkcję prezydenta Critical Media Art Society w Kanadzie.

Wielokrotnie przewodniczyła LEAF (The Leonardo Education and Art Forum), którego celem jest promocja badań artystycznych i akademickich w obszarze krzyżowania się sztuki, nauki i technologii. Była m.in. co-kuratorem międzyuczelnianego projektu Unii Europejskiej "E-mobile Art. European Mobile Lab" (2007-2009). Wykłady i teksty Niny Czegledy publikowane były w licznych książkach i periodykach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej