Dukaty z Heliodorem

Co łączy pierwszego króla Polski z pierwszym rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu? Bolesław Chrobry był władcą, za którego panowania m. in. w Poznaniu bito jedne z pierwszych monet piastowskich. Natomiast, Heliodor Święcicki z okazji obchodów Jubileuszu 90-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza stał się patronem pierwszego poznańskiego dukata lokalnego.

Dukat - grafika artykułu
Dukat

Dukaty nawiązują do historycznych tradycji bicia monet przez lokalnych władców. Ich historia sięga czasów podboju starożytnej Grecji przez Rzym. W średniowieczu władcy średniowieczni dzielili się przywilejem emisyjnym, nadając prawo bicia monet miastom, klasztorom czy osobom prywatnym.

Od XX wieku pieniądze lokalne są emitowane już głównie w celach kolekcjonerskich, coraz częściej stając się znakomitą pamiątką, oryginalnym pomysłem na prezent i talizmanem na szczęście.

Z inicjatywy UAM dukaty lokalne po raz pierwszy pojawiły się w Poznaniu, a sama uczelnia jest drugą szkołą wyższą w Polsce, która zdecydowała się na tego typu działania upamiętniające ważne wydarzenie w swojej historii.

Poznańska akcja sprzedaży "heliodorów" jest przeprowadzana we współpracy z Fundacją UAM, a produkcję dukatów powierzono Mennicy Polskiej S. A.

W okresie emisji - od 05 maja do 31 lipca 2009 - można nabyć dukaty lokalne o nominale:

4 heliodory o wartości 4 PLN każdy (mosiądz, średnica 27 mm, nakład 50.000 szt.)
40 heliodorów o wartości 300 PLN każdy (srebro Ag 500, średnica 32 mm, nakład 500 szt.).

Dukat srebrny o nominale 40 heliodorów można zamawiać tylko i wyłącznie drogą internetową za pomocą formularza zamieszczonego na stronie www.jubileusz.amu.edu.pl, a dukaty mosiężne o nominale 4 heliodory są ponadto dostępne w księgarniach Fundacji UAM oraz w Kasie UAM (Collegium Minus, ul. H. Wieniawskiego 1, pon-pt 10.30-14.00).