NOWE COLLEGIUM ALTUM

Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu jest jak nowe. Jedenz najwyższych budynków Poznania przeszedł kompleksową modernizację energetyczną. 18 maja uroczyście zakończono tę ekologiczną inwestycję. Rektor UEP prof. Maciej Żukowski symbolicznie przeciął wstęgę otwierając budynek dla społeczności Uczelni. 

Zdjęcie przedstawia budynek Collegium Altum po modernizacji - grafika artykułu
Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu jest jak nowe. Jedenz najwyższych budynków Poznania przeszedł kompleksową modernizację energetyczną.

Wykonawcą tej skomplikowanej inwestycji było PTB Nickel. Całość zrealizowano za kwotę prawie 55 mln zł, z czego prawie 30 mln. stanowiło dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przebudowa wieżowca stawianego w latach 1979-1995 była niezbędna. Budynek nie spełniał norm przeciwpożarowych i energetycznych. Stan techniczny wymagał także natychmiastowej interwencji. Zakres inwestycji zrealizowanej w ciągu trzech lat objął naprawę i ocieplenie ścian osłonowych, sufitów, dachów, usunięcie płyt cementowo-azbestowych. Wymieniono okna, świetliki, fasady i drzwi zewnętrzne. Zbudowano nową wentylację bytową i pożarową. Wymieniono oświetlenie na LED oraz położono nowe okablowanie IT.

Dzięki przeprowadzonej inwestycji zapotrzebowanie na energię tego ogromnego budynku zmniejszyło się o około 60%! To część planu ekologicznego UEP. Znacząco poprawił się także komfort użytkowania budynku dla pracowników i studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Budynek zyskał także niemal nowy wygląd od zewnątrz dzięki wymianie charakterystycznej blachy.

"To była bardzo trudna inwestycja - mówi Wojciech Zalewski, kanclerz UEP -  poziom skomplikowania sprawiał, że kilka przetargów było nierozstrzygniętych, ceny materiałów rosły i byliśmy zmuszeni występować o zwiększenie dofinansowania, co również trwało. W 2020 r. rozpoczęliśmy przebudowę wspólnie z wykonawcą PTB Nickel. Po drodze było wiele nieprzewidzianych trudności - odkrycia stanu budynku z czasów budowy PRL, niepokój społeczności przy zdejmowaniu płyt cementowo-azbestowych, pandemia, skoki cen materiałów budowlanych czy inflacja. Całość realizowana była na ciągle funkcjonującym budynku, w którym wyłączaliśmy wyłącznie część pięter w jednym czasie. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że dzięki determinacji PTB Nickel i pracowników UEP - nowe Collegium Altum będzie dalej królować nad miastem"

Liczby mówią tu same za siebie!

  • Roczne zapotrzebowanie budynku na energię zmniejszyło się o ponad 60%.
  • Ułożono ponad 18 km kabli.
  • Ocieplono ponad 8 500 m2 powierzchni.
  • Wymieniono prawie 5 000 m2 czerwonej blachy.
  • Wymieniono ok. 1200 okien.
  • W kulminacyjnym momencie na budowie pracowało jednocześnie pond 100 pracowników.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem podsumowującym prace: https://www.youtube.com/watch?v=uSXhGUQJRxw 

Prace związane z modernizacją energetyczną budynku Collegium Altum były współfinansowane przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach projektu "Kompleksowa modernizacja energetyczna budynku Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu" o numerze POIS.01.03.01-00-0145/16.