Weekend w Poznaniu

Afrykańskie rytmy, kino plenerowe i leśna gra terenowa - to tylko niektóre z wydarzeń, jakie czekają w ten weekend na poznaniaków i poznanianki. Mijające lato można będzie hucznie pożegnać w Koszarach Kultury na Łazarzu.

Kolorowy plakat z napisem "podróże po kulturze:kierunek północ". - grafika artykułu
Weekend 25-28 sierpnia będzie obfitować w liczne atrakcje w stolicy Wielkopolski, fot. Lato z Estradą

PIĄTEK 26.08

Tramwajem przez Afrykę

W ten weekend organizatorzy Lata na Madalinie zabiorą poznaniaków i poznanianki w podróż do Egiptu. W piątek chętni dowiedzą się więcej o afrykańskich ślimakach i spróbują swoich sił podczas warsztatów bębniarskich. W sobotę będzie można wziąć udział w warsztatach związanych z kulturą tego kraju, zobaczyć spektakl Teatru Fuzja "Co w szafie piszczy" i zrelaksować się przy dźwiękach egzotycznych instrumentów. W niedzielę każdy będzie mógł stworzyć własny instrument perkusyjny z recyklingu, zagrać w siatkówkę plażową czy obejrzeć arabską bajkę. 

Była zajezdnia tramwajowa, ul. Madalińskiego 17

Piątek w godz. 12-16, sobota w godz. 11.15 - 17, niedziela w godz. 12.30 - 17

Wstęp wolny

Szczegóły i pełny program na Facebooku.

Rat Kru na Szelągu

Poznańska grupa Rat Kru tym razem wystąpi w "pięknych okolicznościach przyrody i niepowtarzalnej" Ogrodu Szeląg. Rat One i Winogradzki Lew nie wykluczają obecności specjalnych gości. O Rat Kru mówi się, że to "zagubione ogniwo polskiej elektroniki". Odważnie balansują na granicy sztuki i kiczu, nigdy jej jednak nie przekraczając.  Sami swoją muzykę określają betonową sambą. 

Ogród Szeląg i plaża Szeląg, ul. Ugory 97

Godz. 20:00-22:00

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie wydarzenia

Kuba Badach

Kuba Badach to wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, lider zespołu Poluzjanci oraz członek grupy The Globetrotters. Jako dwunastolatek, w 1988 r., nagrał płytę z kolędami napisanymi specjalnie dla niego przez Wiesława Pieregorólkę, Jerzego Siemasza i Jacka Cygana. Ostatnio wziął na warsztat i wydał płytę z piosenkami Andrzeja Zauchy. 

Park Starego Browaru, wejście od skrzyżowania ulic Ratajczaka i Ogrodowej

Godz. 20:00

Bilety w cenie: 99/119 zł

Więcej na stronie wydarzenia

OFF Jeżyce

Nowy festiwal filmowy w sercu Poznania! OFF Jeżyce to lokalny festiwal filmowy skierowany nie tylko do mieszkańców tej dzielnicy, ale też zaproszenie dla wszystkich poznaniaków do przeżywania magii kina w lokalnym klimacie. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "W bliskim sąsiedztwie kultury". Impreza rozpoczęła się w czwartek, 25 sierpnia, i potrwa do niedzieli, 28 sierpnia. 

Jeżyce - różne miejsca

Wstęp bezpłatny

Szczegóły na stronie wydarzenia

Ka$hell na placu Wolności

Marcin "AbradAb" Marten oraz muzycy zespołu Coma: Dominik "Witos" Witczak, Marcin "Kobeza" Kobza, Rafał "Matusza" Matuszak i Adam "Von Marszal" Marszałkowski zagrają mocno, bezkompromisowo, ale też przebojowo na placu Wolności. AbradAb to artysta dobrze znany z formacji Kaliber 44 i z działalności solowej. Muzyków zespołu Coma także nie trzeba przedstawiać, na koncie mają dziewięć albumów studyjnych, z których jeden uzyskał status złotej płyty, a dwa platynowej. Każdy, kto widział ich na żywo, dobrze wie, jaką energię potrafią wygenerować. Wspólny projekt to z jednej strony krok w stronę nowych pomysłów i rozwiązań, a z drugiej kontynuacja wszystkiego, co było najlepsze w muzyce Comy.

Plac Wolności

Godz. 20:00

Wstęp wolny 

Szczegóły na Facebooku

"Wikingowie z ulicy Północnej"

Wiktoria, która jest wikingiem, wyrusza w pełną przygód, szaloną podróż na północ. Wszystko za sprawą trolla Knuta, który zleca jej misję uratowania nieznanego chłopca przed wielkim niebezpieczeństwem. Wiki czeka spotkanie z Walkiriami, krukami Odyna, rekinem, a nawet samym Krakenem. Spektakl Teatru Wariate zrealizowany na podstawie tekstu Maliny Prześlugi, inspirowany jest opowieściami i legendami z północnych krajów Europy. Dzieciaki poznają norweskie słowa, historie zakorzenione w nordyckich kulturach oraz dowiedzą się, że odwaga nie jest przypisana tylko do jednej płci.

Piątek - park im. Jana Heweliusza 

Niedziela - plac Wolności 

Godz.: piątek 17:00, niedziela 10:00

Wstęp bezpłatny 

Więcej informacji znaleźć można na stronie Lata z Estradą

Bajka o trzech węzłach i władczyni morza

"Bajka o trzech węzłach i władczyni morza" to warsztaty, które zabiorą uczestników w morską podróż. Morzem Bałtyckim dotrą oni do krainy ponad 1500 wysp i wysepek Estonii. Poznają legendę o rybakach i Władczyni Morza, dzięki której dowiedzą się, dlaczego warto dotrzymywać danego słowa. Warsztaty pozwolą odkryć uczestnikom, dla kogo pali się ogniska na całym nabrzeżu, a pozostając w morskich opowieściach, stworzą morze pełne rozmaitych stworzeń. To wszystko dzięki Kreatibaj, czyli specjalnie opracowanej metodzie pracy z dziećmi na podstawie Teatru Ilustracji Kamishibai. Wydarzenie dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

Mikro Dom Kultury, ul. Lotaryńska 6, 

Godz. 17:00

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Szczegóły na stronie Lata z Estradą

Kino plenerowe - "Jeźdźcy sprawiedliwości"

To kolejna odsłona kina plenerowego w ramach cyklu Lato z Estradą. W filmie w reżyserii Andersa Thomasa Jensena poznajemy Markusa (Mads Mikkelsen), który wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na wypadek - do czasu, kiedy do jego drzwi puka Otto, ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Razem z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonuje Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. 

Boisko Szkoły Podstawowej nr 60, ul. Boranta 2

Godz. 21

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie Lata z Estradą.

SOBOTA 27.08

Dni Twierdzy Poznań

W sobotę rozpocznie się 10. edycja Dni Twierdzy Poznań. Jubileuszowy program wydarzenia jest rekordowy i obejmuje ponad trzydzieści miejsc i atrakcji, w tym sporo nowości. Uczestnicy wybiorą się w podróż przez ponad tysiąc lat historii, podczas zajrzą do grodu Mieszka I, zobaczą, gdzie były mury średniowiecznego miasta, odwiedzą relikty XIX-wiecznej Festung Posen - jednej z największych twierdz ówczesnej Europy. Odkryją także schrony przeciwlotnicze, będące pamiątką II wojny światowej, a nawet sprawdzą, gdzie miały się chronić władze miasta przed atakiem atomowym w czasie zimnej wojny. Wydarzenie potrwa do niedzieli. 

Różne lokalizacje na terenie miasta

Różne godziny 

Bilety: do niektórych obiektów wstęp wolny, do pozostałych wejściówki od 3 zł. 

Pełen program znajduje się na stronie dnitwierdzypoznan.pl. Warto także zajrzeć na Facebooka i stronę poznan.pl.

Leśna gra terenowa 

Zabawa łączy bieg na orientację z quizami i formą rozrywki, jaką jest geocaching (poszukiwanie "skarbów" przy użyciu odbiorników GPS). To forma bardzo familijna (osoba w każdym wieku się w niej odnajdzie), outdoorowa (na świeżym powietrzu, na terenach zielonych, w myśl skandynawskiej idei friluftsliv, by żyć blisko natury) i edukacyjna - przekazana będzie ekologiczna wiedza, jak korzystać z otaczającej przyrody, nie niszcząc jej, zgodnie z innym skandynawskim prawem, znanym jako allemansrätten - ziemia należy do nas, czerpmy z niej pełnymi garściami, ale pamiętajmy o jej ochronie.

Park Antoninek, ul. Browarna

Godz. 17:00

Wstęp bezpłatny

Szczegóły znaleźć można na stronie internetowej

Pożegnanie wakacji w Koszarach Kultury

Zakończenie wakacji na Łazarzu to idealna okazja, żeby pożegnać mijające lato. Na uczestników czekać będzie 6 stref: muzyczna, gastro, zabaw i warsztatów, medyczna, NGO i służb miejskich. Na scenie wystąpią: Młody Adi, Seweryn Łyś, Alone at Home, Salto Śmierci i Młoda Kultura.

Koszary Kultury, ul. Matejki 62

Godz. 15:00

Wstęp bezpłatny 

Szczegóły dostępne są na Facebooku

Festiwal Teatrów Podwórkowych

II edycja wydarzenia rozpocznie się w Poznaniu 26 sierpnia. Festiwal organizowany jest przez Fundację Orbis Tertius - Trzeci Teatr Lecha Raczaka. Spektakle, podobnie jak podczas pierwszej edycji, prezentowane będą na dziedzińcach i podwórkach poznańskich dzielnic. Festiwal jest upamiętnieniem twórczości Lecha Raczaka. Gra z Teatrem potrwa dziewięć dni, które będą świętem teatru i wolności, związku między nami a naturą, między kulturą a naturą, nie w sensie romantycznym czy sentymentalnym.

Różne miejsca w Poznaniu 

Godz. 21:00

Wstęp wolny

Szczegóły, miejsca oraz repertuar na konkretne dni znaleźć można na Facebooku

Jedzielnia ponownie zaprasza 

Twórcy Jedzielni w najfajniejszych miejscach Poznania prezentują lokalne restauracje. Podczas wydarzenia można spróbować wielu dań, bo każda porcja kosztuje maksymalnie 15 zł. Kolejna odsłona już w sobotę nad jeziorem Rusałka. 

Jezioro Rusałka, skrzyżowanie dróg przy wiadukcie

Godz. 12:00

Wstęp darmowy 

Szczegóły na Facebooku.

Sąsiedzkie śniadanie na rynku Łazarskim

Wspólne drugie śniadanie, słuchowisko o Giełdzie Łazarskiej, a także spacer z mapą po targowisku - wszystko to czeka na poznanianki i poznaniaków w sobotę na rynku Łazarskim. Wydarzenie rozpocznie się w samo południe. Oprócz wspólnego posiłku będzie  można posłuchać także słuchowiska o legendarnej Giełdzie Łazarskiej i historii tego miejsca. Uczestnicy otrzymają również pierwszą mapę rynku, na której znajduje się nie tylko aktualne rozmieszczenie kupców wraz z asortymentem, ale również wspomnienia mieszkańców i miejsca, który odeszły już do historii. Mapa zostanie użyta podczas spaceru po targowisku. Wydarzenie jest finałem projektu "Rynek kwitnących relacji".

Rynek Łazarski

Godz. 12:00

Wstęp darmowy

Szczegóły na poznan.pl

Mrozu w parku Starego Browaru 

Radość, energia, optymizm i dystans - to odczucia nieodłącznie towarzyszące produkcjom tego twórcy. Mrozu ma na koncie pięć albumów studyjnych. Szósty, najnowszy - "Złote Bloki" - ukazał się w kwietniu. To na tym krążku znajdują się liczony w milionach wyświetleń singiel "Złoto", czy porywający "Galacticos".

Park Starego Browaru

Godz. 20:00

Bilety od 89 zł 

Szczegóły można znaleźć na Facebooku

Szlak Ziemi - wycieczka dla dzieci i dorosłych

Wycieczka dla dzieci obejmie rozmowy o ziemi, "przyziemnym" zajęciu, jakim jest handlowanie, a także o archeologach i zaginionych skarbach. Uczestnicy poszukają węży, kwiatów i śladów starego kościoła farnego. Nauczą się też używać woskowych tabliczek i dowiedzą się, skąd wzięły się w Poznaniu pyrki. 

Wycieczka dla dorosłych (dla osób powyżej 12 r.ż.) zabierze uczestników w trochę inne zakątki, niż prowadzi standardowy Szlak Ziemi dla dzieci. Uczestnicy porozmawiają o ziemi, handlu, o archeologach, wężach i starym kościele farnym. Nauczą się też posługiwać woskowymi tabliczkami, używanymi dawniej również przez dorosłych mieszkańców Poznania. 

Wycieczki i zabawy poprowadzi Agnieszka Idziak, autorka książki "Cztery żywioły i dwa koziołki", historyk, licencjonowana przewodniczka po Poznaniu, poznanianka od pokoleń. 

Start przy fontannie Prozerpiny na Starym Rynku

Godz. 10:00 (dzieci), 12:30 (dorośli)

Bilety: 20 zł (dzieci), dorośli za darmo

Szczegóły wycieczki dla dorosłych i dzieci na Facebooku. 

"Nadbagaż"

Monodram powstał z myślą o Polakach mieszkających za granicą. Bohaterka po 30 latach wraca do Polski, skąd wyjechała jako małe dziecko. Udowadnia, że każdy z nas codziennie dźwiga jakiś nadbagaż - doświadczeń, przeżyć i marzeń. Co kryje jej walizka? Czy jest równie pojemna, jak pamięć serca? Karolina Miłkowska-Prorok wyciąga z niej różne rekwizyty, z których zbudowana jest jej przeszłość i krok po kroku odkrywa przed widzami swoją historię - historię dziecka, które nie chciało wyjeżdżać z Polski. Czy po trzydziestu latach odnajdzie swój dom rodzinny? Czy wspomnienie beztroskiego dzieciństwa wytrzyma konfrontację z rzeczywistością? Spektakl podbił już serca amerykańskiej Polonii - został przyjęty owacjami na stojąco w Nowym Jorku, Bostonie, New Jersey, Pensylwanii i Berlinie. 

CK Zamek, Dziedziniec Różany 

Godz. 21:00

Wstęp wolny 

Szczegóły na Facebooku

Exotic Fest Summer

Letnia edycja wydarzenia odbędzie się w ostatni weekend wakacji, 27-28 sierpnia, w Pawilonie nr 6 MTRP. Na powierzchni ponad 6000 m2 będzie można spotkać małe i duże ssaki, strefę akwarystyczną, ekspozycję terrarystyczną i dział botaniczny. Będzie można odwiedzić wraz z dziećmi stoiska edukacyjne i skorzystać z przygotowanych atrakcji i animacji.

MTP, ul Głogowska 14

Godz. 10:00-18:00 (sobota), 10:00-17:00 (niedziela)

Bilety od 25 zł 

Szczegóły znaleźć można na Facebooku

Mamidło i Aura7 nad Wartą 

Rojber Plaża zaprasza na koncert dwóch poznańskich post-rockowych zespołów - Aura7 i Mamidło.

Rojber Plaża, ul. Przystań 61

Godz. 20:30

Wstęp wolny

Szczegóły na Facebooku.

Teatr Animacji nad Rusałką

Tym razem zaprezentowany zostanie spektakl "Nie bój się tygrysku". Malutki Tygrys wyrusza w pełną przygód wędrówkę, by się o tym przekonać. W wielkim świecie, na początku przerażającym swym ogromem, poznaje wiele istot, które próbują mu pomóc w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące go pytanie. Występ przeznaczony dla dzieci powyżej 4 roku życia.

Scena nad Rusałką, ul. Golęcińska 27

Godz.: 11:00/13:00

Wstęp bezpłatny

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej

Targ Śródecki 

Stoiska lokalnych i regionalnych wytwórców żywności, spacer po Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa czy pokazy kulinarne - to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców i turystów w najbliższą sobotę. Wszystko to w ramach ostatniej odsłony Targu Śródeckiego.

Śródka - ul. Filipińska (plac przed muralem)

Godz. 11:00-18:00

Wstęp wolny

Szczegóły można znaleźć na Facebooku

Cheap Tobacco w Wilda Eco Village

Cheap Tobacco płynnie poruszają się pomiędzy stylami muzycznymi, łącząc mocne riffy gitarowe ze współczesnymi brzmieniami. Ich koncerty to petarda energetyczna. Liderka zespołu to charyzmatyczna, pochodząca z Bieszczad Natalia Kwiatkowska, która czterokrotnie została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce. Zespół gra materiał w pełni autorski, który jest fuzją brzmień rockowych, indie czy pop-rockowych. Artyści nie boją się odnosić do swoich korzeni, czyli bluesa oraz odpłynąć w nieraz psychodeliczne melodie i rytmy.

Plaża Wilda Eco Village, Piastowska 71

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku 

Dirty Feetz w KontenerART 

Rock, funk, country, classical, calypso, drum'n'bass - wszystkie te gatunki muzyczne łączą się w utworach niemieckiego zespołu Dirty Feetz, który wystąpi w Poznaniu już w najbliższą sobotę. Artyści opowiedzą surrealistyczne historie z życia i z pewnością zachęcą uczestników do tańca swoją pełną energii muzyką.  

KontenerART, ul. Ewangelicka 1

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Szczegóły są dostępne na Facebooku

 Winyle na Łazarzu

W sobotę oraz niedzielę miłośnicy winyli będą mogli poszukać wyjątkowych płyt podczas letniej wyprzedaży w Bazarze Wyspiańskiego 26. W asortymencie znajdą się zarówno najnowsze wydawnictwa, jak i rarytasy sprzed lat. Ceny płyt zaczynają się od 5 zł. 

Bazar Wyspiańskiego 26/ City Park Poznań, ul. Stanisława Wyspiańskiego 26

Sobota w godz. 12-22, niedziela w godz. 12-17

Wstęp wolny

Szczegóły na Facebooku

Posnania - Master Pharm Rugby Łódź

W meczu II kolejki Ekstraligi Rugby drużyna z Poznania zagra z ekipą z Łodzi. Zawodnicy, jak sami przyznają, chcą zmazać plamę przegranej w meczu w Sochaczewie. Posnania została tam bowiem rozgromiona przez Orkan aż 103:5. Doping i wsparcie kibiców bardzo się więc przydadzą w pierwszym meczu na własnym boisku. 

Posnania, ul. Słowiańska 78

Godz. 15:00

Wstęp wolny

NIEDZIELA 28.08

Dzień Kolorów Holi

Święto Holi to niepowtarzalna impreza, podczas której będzie można obrzucać się  kolorowymi proszkami holi (organizatorzy zapewniają 9 kolorów). Można się bawić i potańczyć przy muzyce DJ'ów. Kolor Fest jest dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Ze względów bezpieczeństwa na teren imprezy obowiązuje zakaz wnoszenia własnych proszków. 

Polana Harcerza w pobliżu jeziora Malta

Start 16:00,

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

Lech Poznań - Piast Gliwice

W 7. kolejce PKO BP Ekstraklasy Lech Poznań podejmie Piasta Gliwice. Obie drużyny źle rozpoczęły tegoroczne rozgrywki. Piast jest na 14, a Lech na 17 miejscu (i ma jeden mecz rozegrany mniej). Może to być dobry moment dla poznańskiej drużyny na poprawę miejsca i dorobku punktowego. Przed meczem od godz. 15:00 w Strefie Rozrywki przed stadionem będzie wiele atrakcji, szczególnie dla młodych kibiców, m.in. spotkanie z zawodnikiem Lecha, dmuchańce, dart XXL, miniboisko, a także specjalne przedstawienie tematyczne

Stadion Miejski, ul. Bułgarska 17

Godz. 17:30

Bilety od 25 do 70 zł

Więcej na stronie Lecha Poznań

SpecHouse powalczy z Metaliką

Już w niedzielę, 28 sierpnia, kibiców czeka rewanżowy pojedynek półfinałowy: SpecHouse PSŻ Poznań z Metaliką Recycling Kolejarz Rawicz. Stawką meczu jest awans do finału tegorocznych rozgrywek. W pierwszym półfinałowym pojedynku "Skorpiony" wygrały w Rawiczu 49:41 i są o krok od zwycięstwa w dwumeczu. 

Stadion Żużlowy Golęcin, ul. Warmińska 1

Godz. 17:00

Bilety w cenie: 30 i 45 zł

Więcej na stronie wydarzenia

Czereśnie na Plaży Wilda

Wyobraźcie sobie dziecięce piosenki opowiadające o sprawach najważniejszych: ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie, miłości do najbliższych, szanowaniu różnorodności. Wykonywane w żywiołowej formie, pełnej wspólnych zabaw i kontaktu z publicznością. Występy pochodzącego z Krakowa zespołu to okazja do poznania całej palety instrumentów i ich brzmień: perkusji, banjo, mandoliny, gitary basowej, a nawet tuby czy klarnetu. To niebywała okazja dla dzieci, aby uczestniczyć w prawdziwym koncercie, wykonywanym przez profesjonalnych muzyków występujących na scenach od Stanów Zjednoczonych, przez całą Europę, po dalekie Chiny i Australię. Sporo w tym przede wszystkim zabawy - dzieciaki wciągane są nie tylko do tańca, tupania czy klaskania, ale również wspólnego grania utworów na małych instrumentach.

Plaża Wilda, ul. Piastowska 71

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej na stronie wydarzenia

PupiLove Targi

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów. Będzie można spotkać się bezpośrednio z wieloma producentami niezwykłych akcesoriów i produktów dla czworonogów, którzy przyjadą z różnych stron Polski. Są to wyroby niszowe, często ręcznie wytwarzane, najwyższej jakości, które trudno znaleźć w zwykłych sklepach. Dodatkowym atutem jest to, że każdą rzecz można obejrzeć, dotknąć, przymierzyć i kupić, a wystawcy chętnie będą służyć radą i pomocą w doborze produktów najodpowiedniejszych dla pupila.

Galeria Malta, ul. Maltańska 1

godz. 11:00 do 17:00.

Wstęp bezpłatny

Szczegóły na stronie wydarzenia

15. urodziny Zakamarków

Wydawnictwo, które przybliżyło polskim dzieciom przygody Alberta z jego zakręconymi minami czy detektywistyczne perypetie Lassego i Mai, obchodzi 15 lat działalności. Dla rodziców i dzieci czekać będą: stanowiska warsztatowe, gra terenowa, kiermasz książek, strefa relaksu i wiele innych atrakcji.

Laba.Land, ul. Przełajowa 5

Godz. 12:00 - 16:00

Wstęp bezpłatny

Szczegóły na stronie Wydawnictwa Zakamarki.

sieci społecznościowe