Srebrny Fyrtel - Senioralne Miejsce Współpracy

Na mapie Poznania pojawiło się nowe, bardzo twórcze miejsce. Srebrny Fyrtel - Senioralne Miejsce Współpracy to przestrzeń dedykowana osobom w wieku dojrzałym, które chcą aktywnie uczestniczyć m.in. w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami.

Grafika artykułu: Po lewej stronie granatowy napis: "Srebrny Fyrtel", pod nim różowy napis: "Senioralne Miejsce Współpracy", po prawej stronie na kolorowych, kwadratowych polach ikony: np. dom, żarówka, słońce, chmury, drzewo. - grafika artykułu
Srebrny Fyrtel - Senioralne Miejsce Współpracy to przestrzeń dedykowana osobom w wieku dojrzałym.

Pilotaż projektu ma za zadanie stworzenie miejsca, które będzie współanimowane przez osoby starsze. Seniorki i seniorzy będą tworzyć ofertę tego miejsca, wykorzystując je do realizacji własnych inicjatyw, dzieląc się jednocześnie swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem. Inicjatorem projektu jest Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, a współrealizatorem Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Srebrny Fyrtel ma być miejscem umożliwiającym aktywność osób w wieku dojrzałym - zarówno na poziomie twórcy oferty, jak i jego odbiorcy. Działalność Srebrnego Fyrtla będzie przede wszystkim okazją do wykorzystania potencjału osób odchodzących z życia zawodowego.

Spotkania w Srebrnym Fyrtlu będą organizowane na ramach kilku bloków tematycznych: "Zrozumieć świat" (spotkania poruszające m.in. tematykę wsparcia dla osób potrzebujących czy opieki nad osobami zależnymi), "Jak dobrze i długo żyć na emeryturze" (spotkania poświęcone zdrowemu stylowi życia), "Głowę ćwicz - popołudnia z grami" (spotkania dla sympatyków planszówek), "Otwarta przestrzeń" (spotkania z ciekawymi ludźmi, informacyjno-doradcze oraz inspirujące warsztaty), "Pasja łączy ludzi" (spotkania pasjonatów podróży, fotografii, miłośników śpiewu, malarstwa i literatury, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej drodze do realizacji pasji i zarażać nią innych).

Co, gdzie i kiedy? Skorzystaj z oferty

Spotkania będą się odbywać w każdą środę maja i czerwca w blokach tematycznych rozpoczynających się o godz. 10.00, 13.00 i 16.00 w przestrzeni Przystanku Pireus przy ul. Głogowskiej 35 w Poznaniu. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, na spotkania obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Harmonogram wydarzeń majowych:

10 maja

  • 13.00-14.30 - "Pasja łączy ludzi: Pozwólcie mi tworzyć", prowadzenie: dr Magdalena Parnasow-Kujawa;

Spotkanie poprowadzi dwóch seniorów: Henryk Kociemba i Roman Binek, pozostających ze sobą w twórczym dialogu. Artyści zachęcą do aktywnego spędzania wolnego czasu, otwartości w podejmowaniu nowych wyzwań, umożliwiających rozwinięcie swoich pasji.

  • 16.00-19.00 - "Głowę ćwicz: popołudnia z grami", prowadzenie: Jakub Grypczyński;

Uczestniczki i uczestnicy zagrają m.in. w: "Carcassone" (kafelkowa gra na punkty, w stylu domino), "Osadnicy z Catanu" (lekka gra ekonomiczna), "Tajniacy" (imprezowa gra w skojarzenia), "Ogródek" (kafelkowa gra w tworzenie swojego ogródka), "Scrabble" (klasyczna gra słowna). Będzie można też zgłosić propozycje gier na kolejne spotkania.

17 maja

  • 10.00-11.30 - "Zrozumieć świat: Co wiemy o jakości życia poznańskich seniorów?", prowadzenie: Anna Majchrzycka, Anna Ziółkowska, Fundacja Petra Senior;

Rozmowa o potrzebach społecznych i jakości życia w zakresie m.in. zdrowia, aktywności fizycznej i psychicznej oraz relacji społecznych.

  • 13.00-14.30 - "Pasja łączy ludzi: Jak zaplanować i zrealizować podróż do interesujących miejsc w Europie?", prowadzenie: Elżbieta Witkiewicz;

Elżbieta Witkiewicz jest pasjonatką kulturalnych podróży po Europie - nie przepada za pobieżnym zwiedzaniem, lubi odkrywać interesujące miejsca we własnym rytmie i delektować się sztuką, zgromadzoną nie tylko w muzeach.

  • 16.00-17.30 - "Pasja łączy ludzi: Kolory Deszcza", prowadzenie: Krzysztof Deszczyński;

Deszczu to postać w Poznaniu bardzo dobrze znana - aktor, scenarzysta i reżyser, fotograf, manager kultury, na spotkaniu artysta opowie o Birmie i zaprezentuje swoje fotografie, na których zobaczyć można kraj wielokulturowy, barwny, piękny i zarazem nieobliczalny. Artysta z pewnością wykorzysta swoje umiejętności kabaretowe.

24 maja

  • 10.00-11.30 - "Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Młodość w naszych mięśniach", prowadzenie: Monika Domagała, Marta Lewandowicz;

Każdy w głębi chciałby żyć jak najdłużej - i to w pełnym zdrowiu. Badania dowodzą, że więcej mięśni najczęściej oznacza dłuższe życie. Co jeść i jak się ruszać, aby starzeć się wolniej i nie tracić mięśni?

  • 13.00-14.30 - "Zrozumieć świat: O tych, którzy żyją dwa razy", prowadzenie: Anna J. Nowak;

Spotkanie dotyczące sytuacji seniorów i seniorek opiekujących się osobami zależnymi: dorosłymi niesamodzielnymi dziećmi, wnukami z niepełnosprawnością, współmałżonkami wymagającymi stałej pomocy i wsparcia, poprowadzi je Anna J. Nowak, która m.in. podzieli się swoim doświadczeniem w tym zakresie.

31 maja

  • 10.00-11.30 - "Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Obrzęki a dieta", prowadzenie: Marta Lewandowicz;

Przyczyną obrzęków jest w wielu przypadkach nieprawidłowy stan odżywienia oraz niewłaściwa dieta. Sposób żywienia bezpośrednio przekłada się na wiele dolegliwości w organizmie, a niekiedy wystarczy tak niewiele, żeby zyskać dużo więcej. Jakie korzyści płyną z wprowadzenia dietoprofilaktyki i dietoterapii obrzęków?

  • 13.00-14.30 - "Pasja łączy ludzi: Program Erasmus dla seniorów", prowadzenie: Aleksandra Pacyńska-Dukat;

Czy wyjazdy dla seniorów to tylko sanatoria i uzdrowiska? Nic bardziej mylnego! Wiek może przełamać granice państw. Gośćmi spotkania będą seniorzy, którzy uczą się języków obcych i zdecydowali się na wyjazd studyjny do szkół językowych w Hiszpanii i Irlandii w ramach europejskiego programu Erasmus.

  • 16.00-17.30 - "Otwarta przestrzeń: Życie zaczyna się na emeryturze", prowadzenie: Joanna Ciechanowska-Barnuś, Aleksandra Gracjasz;

Jak zagospodarować czas wolny na emeryturze? Gdzie szukać pomocy i inspiracji? Z czego można i warto skorzystać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas spotkań informacyjno-doradczych, dedykowanych osobom kończącym swoją działalność zawodową.

Włącz się w działania Srebrnego Fyrtla!

Każdy może włączyć się w tworzenie oferty Srebrnego Fyrtla, dzieląc się swoimi pasjami z innymi seniorkami i seniorami. Szczegóły: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Działanie Srebrny Fyrtel - Senioralne Miejsce Współpracy realizuje Miejska Rada Seniorów w Poznaniu oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania, we współpracy z Przystankiem Pireus - projektem finansowanym ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Źródło: centrumis.pl