Wizyta studyjna przedstawicieli Rady Krakowskich Seniorów

Na zaproszenie Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu w dniach 24 - 26 maja 2022 roku przebywała w stolicy Wielkopolski 6-osobowa delegacja Rady Krakowskich Seniorów z jej przewodniczącym panem Antonim Wiatrem na czele, któremu towarzyszyli wiceprzewodniczący RKS pan Zbigniew Baran, rzecznik prasowy RKS pani Krystyna Rozłonkowska, członkinie RKS panie Grażyna Mirska, Jadwiga Szaradowska i Elżbieta Węgrzyn.

Miejska Rada Seniorów w Poznaniu i Krakowska Rada Seniorów - na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, fot. Wanda Dziechciarz - grafika artykułu
Miejska Rada Seniorów w Poznaniu i Krakowska Rada Seniorów - na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, fot. Wanda Dziechciarz

Program pobytu został pieczołowicie przygotowany, był urozmaicony i obejmował nie tylko spotkania wchodzące w zakres interesujący społeczników działających na rzecz krakowskich seniorów, jak np. to w Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK z panią dyrektor Anną Hryniewiecką na temat działalności Centrum na rzecz seniorów zależnych. Poprzedziło  ono zaprezentowanie przez pana dyrektora Wojciecha Bauera dokonań Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Kolejny dzień wizyty studyjnej rozpoczął się w niedawno oddanym do użytku nowoczesnym Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Żołnierzy Wyklętych, gdzie przybyłych oprowadzał pan dyrektor Marek Grzegorzewski, a gościom towarzyszyli pan przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Antoni Szczuciński oraz członkini MRS pani Anna Sarbak.

W Sali Błękitnej Urzędu Miasta Poznania przedstawiciele obu rad seniorów zostali przyjęci przez pana wiceprezydenta Jędrzeja Solarskiego, który przedstawił założenia polityki senioralnej Miasta Poznania. Nie zabrakło okazji do wymiany poglądów, dyskusji i dzielenia się tzw. dobrymi praktykami. Warto dodać, że Krakowska Rada Seniorów zaplanowała na najbliższy okres odwiedzenie jeszcze kilku wielkomiejskich ośrodków, by wymieniać się doświadczeniami z innymi radami i szukać inspiracji do rozwijania działalności na rzecz osób 60+.

Integralną część wizyty stanowiło zwiedzanie kilku placówek atrakcyjnych dla turystów. Już sam pobyt w Centrum Kultury ZAMEK wywarł wielkie wrażenie na Krakowianach, a zwiedzanie z przewodniczką wystawy Antoniego Gaudiego i pobliskiego Muzeum Szyfrów było miłym dopełnieniem pierwszego dnia pobytu. W wizytach i zwiedzaniu gościom towarzyszyli pan przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Antoni Szczuciński oraz pani sekretarz MRS Urszula Filimon-Kucharska.

Makieta Dawnego Poznania prezentowana w podziemiach kościoła Franciszkanów przez jej twórcę pana Krzysztofa Przybyłę była spotkaniem z historią grodu Przemysława i zakończeniem drugiego oficjalnego dnia pobytu delegacji w Poznaniu.

Urszula Filimon-Kucharska

Zdj. Urszula Filimon-Kucharska oraz Wanda Dziechciarz

sieci społecznościowe