Dni różnorodności na UAM

Wykład o poznańskiej gwarze, nauka chińskiej kaligrafii czy tańca kazachskiego oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu - to tylko niektóre niespodzianki, przygotowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w ramach Dni Różnorodności Kulturowej. Atrakcje czekają na poznanianki i poznaniaków w niedzielę, w Ogrodzie Botanicznym UAM.

Zdjęcie przedstawia dziewczyny z różowymi wahlarzami. - grafika artykułu
Dni Różnorodności Kulturowej obchodzone są co roku. Na zdjęciu zeszłoroczna edycja akcji/ fot. Wydział Neofilologii UAM

Wydział Neofilologii UAM zaprasza osoby w każdym wieku do świętowania "Dni Różnorodności Kulturowej". Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie wpisuje się w rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Mówi ona o ustanowieniu "Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju", którego celem jest krzewienie zasady tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocja i ochrona praw człowieka, w tym prawa do rozwoju.

- Są to wartości bliskie Wydziałowi Neofilologii UAM, realizowane w ramach jego codziennej pracy dydaktycznej i naukowej - podkreślają organizatorzy. 

Dni Różnorodności poznanianki i poznaniacy świętować będą w niedzielę, w Ogrodzie Botanicznym UAM (ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 165). Na uczestników wydarzenia czekają interesujące prelekcje (m.in. o poznańskiej gwarze) i ciekawe warsztaty (poświęcone np. runom i chińskiej kaligrafii czy też nauce tańca kazachskiego). Z myślą o osobach chcących zażyć trochę aktywności przygotowano gry i zabawy na świeżym powietrzu. Będzie można spróbować swoich sił w takich dyscyplinach jak petanque (francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi), kubb (rodzaj gry parkowej wywodzącej się ze Szwecji) lub sokatira (baskijska gra, w którym dwie grupy ludzi przeciągają linę). Chętni sprawdzą swoją wiedzę na temat krajów niemieckojęzycznych i posłuchają dźwięków santury (indyjskiego instrumentu strunowego). Podczas wydarzenia zagra też zespół "5 stron świata". Atrakcje czekają na poznanianki i poznaniaków w godz. 10:00-17:00. 

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie Wydziału Neofilologii UAM

AJ