Podsumowanie konferencji "Informacja dla wszystkich"

W dniu 3 grudnia 2015 roku - w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, w Urzędzie Miasta Poznania odbyła się konferencja "Informacja dla wszystkich".

Celem konferencji było omówienie problemów związanych z barierami na jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami w dostępie do szeroko rozumianej informacji, a także  przedstawienie prawnych, technicznych i technologicznych rozwiązań umożliwiających swobodny dostęp do informacji i ułatwiających komunikację.

Pani Dyrektor Dorota Potejko otwiera konferencję. Eunika lech tłumaczy na język migowy - grafika artykułu
Konferencja

Do udziału w konferencji zaproszono przede wszystkim przedstawicieli jednostek kultury, sportu i rekreacji, ośrodków zdrowia publicznego, transportu, planowania przestrzennego, ośrodków pomocy społecznej.

Głównymi adresatami konferencji były osoby odpowiedzialne za prowadzenie serwisów internetowych, publikowanie i rozpowszechnianie informacji, rzecznicy prasowi, a także inne osoby odpowiedzialne za komunikację z mieszkańcami.

Podczas konferencji Pani Hanna Pracharczyk ze Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących omówiła kwestie problemów w dostępie do informacji osób z dysfunkcją narządu wzroku. Uczestnicy konferencji za pomocą specjalnych symulatorów mieli między innymi możliwość przekonania się jak widzą osoby z niektórymi dysfunkcjami wzroku, a także zapoznania się z rozwiązaniami ułatwiającymi poruszanie się w przestrzeni osób niewidomych i niedowidzących.

Następnie Pani Eunika Lech - Prezes Fundacji Pomocy Osobom Niesłyszącym TON zapoznała uczestników konferencji ze specyfiką komunikacji z osobami niesłyszącymi, poruszając między innymi kwestie trudności w rozumieniu treści pisanych, barier, które w codziennym życiu napotykają osoby słabosłyszące i niesłyszące, a także możliwości wsparcia i rozwiązań ułatwiających komunikację.

Pan Piotr Witek reprezentujący Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego omówił pokrótce przepisy prawne zobowiązujące organy administracji publicznej i inne jednostki do przestrzegania zasad dostępności informacji dla wszystkich osób, bez względu na posiadane przez nich niepełnosprawności.

Następny z prelegentów, Pan Mikołaj Rotnicki z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Niewidomych, zapoznał zgromadzone osoby z rozwiązaniami dostępności informacji ujętymi w wytycznych standardu WCAG 2.0. W swoim wystąpieniu Pan Rotnicki omówił przykłady publikowania treści dostępnych dla jak najszerszego grona odbiorców, a także przedstawił niektóre rozwiązania ułatwiające odbiór treści osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

Kolejny punkt konferencji ponownie zaprezentował Pan Piotr Witek - tym razem omawiając technologie wspierające osoby z dysfunkcją wzroku w dostępie do informacji. W swoim wystąpieniu Pan Witek pokazał liczne przykłady rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie osób niedowidzących i niewidomych, takie jak odpowiednio zbudowane witryny WWW, czytniki ekranu, aplikacje mobilne ułatwiające rozpoznawanie waluty pieniędzy czy przekładające zdjęcie tekstu na tekst czytany.

W następnym wystąpieniu Pan Maciej Kasperkowiak z Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących omówił rozwiązania wspierające osoby z dysfunkcją słuchu w dostępie do informacji. W swoim wykładzie jako przykłady właściwych rozwiązań zaprezentował uczestnikom przykłady słyszenia przy wsparciu pętli indukcyjnej, wskazał możliwości stosowania odbiorników i nadajników FM, stosowanie napisów czy systemów oznakowania obiektów.

W ostatnim punkcie konferencji Pan Marek Szambelan z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Poznaniu omówił dostępność informacji dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Prelegent przedstawił zasady tworzenia tekstów łatwych - umożliwiających osobom z niepełnosprawnością intelektualną rozumienie czytanych treści, a także przedstawił przykłady skutecznej komunikacji.

Na zakończenie Pani Dorota Potejko - Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych podsumowała konferencję dziękując wszystkim uczestnikom za przybycie i zachęcając do aktywnego wykorzystywania zdobytej podczas konferencji wiedzy.

Osoby zainteresowane otrzymaniem materiałów omawianych podczas konferencji proszone są o kontakt za pośrednictwem poczty e-mail na adres: aleksandra_kaik@um.poznan.pl