Białoruś na Ethno Porcie

W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 festiwal odbędzie się w hybrydowej formule - koncertów w Centrum Kultury Zamek oraz wydarzeń w sieci. Ostatni dzień imprezy poświęcono na spotkanie z muzyką pochodzącą z terenów Białorusi. Ethno Port 2020 rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli (4-6 września).  

W piątek 20-lecie istnienia obchodzić będzie Dom Tańca Poznań, fot. materiały prasowe. - grafika artykułu
W piątek 20-lecie istnienia obchodzić będzie Dom Tańca Poznań, fot. materiały prasowe.

W piątek i sobotę w Sali Wielkiej i na Dziedzińcu Zamkowym na koncertach dla około 200 gości wystąpią głównie polscy muzycy: Sutari, Fanfara Awantura, Released Sounds Trio, Mehehe, Kapela Timingeriu i Dom Tańca Poznań. Międzynarodowy charakter wydarzenia utrzymany zostanie dzięki obecności niemieckiej artystki Elisabeth Seitz oraz za sprawą występów białoruskich artystów w ostatni dzień festiwalu na koncercie "Białoruś na Ethno Porcie".

Muzycy z różnych stron świata, którzy mieli pojawić się na festiwalu w czerwcu, nadesłali specjalnie przygotowane materiały muzyczno-edukacyjne, pełne dźwięków i opowieści o tradycji, z której czerpią. W sobotę w Kinie Pałacowym zaprezentowane zostaną  nagrania przysłane przez: południowokoreański The Sero, Tunezyjczyków tworzących projekt Amine & Hamza, Maija Kauhanen z Finlandii, malijskie Trio Da Kali oraz członków grupy NDIMA z Kongo Brazzaville. Zaraz po kinowej premierze filmy zostaną umieszczone na kanale You Tube festiwalu. - Mamy nadzieję, że z tymi artystami uda nam się spotkać "na żywo" podczas Ethno Port Poznań 2021 - stąd właśnie tytuł tej sekcji: Do zobaczenia niebawem! - mówią organizatorzy. 

BIAŁORUŚ NA ETHNO PORCIE

Ethno Port we współpracy z Miastem Poznań postanowił wyrazić wsparcie dla dążeń społeczeństwa białoruskiego. W ramach tegorocznej edycji festiwalu przeznaczono jeden dzień (niedziela, 6 września) na spotkanie z muzyką, pochodzącą z terenów położonych po drugiej stronie granicznego Bugu. Koncert "Białoruś na Ethno Porcie" rozpocznie się o godz. 18:00 na Dziedzińcu Zamkowym. Podczas występu białoruscy i polscy artyści wykonają m.in. utwory i pieśni towarzyszące protestom, w tym białoruską wersję "Murów".

- Od kilku tygodni z ogromnym niepokojem obserwujemy wydarzenia, które dzieją się za naszą wschodnią granicą. Podziwiamy odwagę, determinację i mądrość Białorusinek i Białorusinów. Oburza nas przemoc i okrucieństwo, będące odpowiedzią władzy na pokojowe protesty obywateli, pragnących żyć w państwie bez dyktatury. W Polsce, pomimo upływu 40 lat od pamiętnego Sierpnia '80, szczególnie dobrze rozumiemy sytuację, w jakiej znaleźli się nasi sąsiedzi - podkreślają organizatorzy. 

W niedzielę na scenie wystąpi białoruska wokalistka Nasta Niakrasava, która w swojej twórczości odwołuje się do krajowej muzyki ludowej. Jest jedną z pierwszych młodych artystek białoruskich, która z tradycyjnymi pieśniami a cappella wyszła na profesjonalną scenę. Laureatka międzynarodowych festiwali i konkursów. Ostatniego dnia Ethno Portu na scenie zagoszczą także Vorsoba / Porakh, czyli dwaj białoruscy muzycy: Alaksandr Porakh i Aleksey Vorsoba. Pierwszy jest producentem muzycznym, reżyserem dźwięku, kompozytorem i akordeonistą. Aleksey Vorsoba natomiast komponuje, aranżuje, gra na instrumentach klawiszowych i akordeonie. Ich muzyka bywa określana improwizowanym dialogiem dwóch akordeonów zatopiony w elektronicznych brzmieniach. - Ten koncert to wyjątkowe wydarzenie - jest wyrazem solidarności z pokojowymi protestami na Białorusi przeciw fałszerstwu wyborów prezydenckich i niebywałej przemocy ze strony władzy - mówią muzycy.

Niedzielny koncert rozpocznie polski zespół Koło Jana z Poznania, wykonujący muzykę inspirowaną folklorem słowiańskim. - Śpiewamy pieśni korzenne, czyli nawiązujące do tradycji przodków oraz dawnych obrzędów. Nasza muzyka opowiada historie które, chociaż pochodzą z różnych zakątków Europy, pokazują, jak wiele mamy ze sobą wspólnego. Wszyscy podobnie kochamy, cierpimy i tęsknimy - za miłością i za wolnością, dlatego chcemy okazać nasze muzyczne wsparcie Białorusinom, którzy walczą o lepsze jutro. Жыве Беларусь! - opowiadają o swoim występie muzycy Koła Jana.

Według oficjalnych danych w Poznaniu zameldowanych jest na pobyt stały lub czasowy (powyżej 3 miesięcy) 448 Białorusinów, co stanowi 7% ogółu zameldowanych cudzoziemców. Dużą grupę osób pochodzenia białoruskiego stanowią studenci poznańskich uczelni. Na studiach dziennych jest ich 358.

Podczas wszystkich wydarzeń festiwalu obowiązują obostrzenia, ograniczenia i zasady rygoru sanitarnego, czyli przede wszystkim konieczność: noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i utrzymywania dystansu. Liczba osób mogących wziąć udział w festiwalowych wydarzeniach została znacząco ograniczona tak, by każdy czuł się bezpiecznie i komfortowo, zachowując zgodny z przepisami dystans. Goście koncertów i warsztatów proszeni są o wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia. Dzięki niemu, w przypadku późniejszego wykrycia choroby u któregoś z uczestników, służby sanitarne będą mogły dotrzeć do innych potencjalnie zagrożonych osób.

Docelowo festiwal miał odbyć się w czerwcu, jednak podobnie jak inne duże wydarzenia muzyczne na świecie, został odwołany z powodu pandemii COVID-19. 

Harmonogram koncertów, projekcji filmów nagranych przez artystów zza granicy i wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie festiwalu. Zobacz: program Ethno Portu 2020. 

BILETY

  • Karnet (4-6.09.): 120 zł
  • Bilet na pojedynczy koncert w dniach 4-5.09.: 25 zł
  • Bilet na koncert "Białoruś na Ethno Porcie" 6.09.: 5 zł
  • Folkowe Jam Session (4.09.) oraz Klub Festiwalowy (5.09.) - wstęp wolny dla posiadaczy karnetów, pozostali: 5 zł
  • Projekcja "Do zobaczenia niebawem!" w Kinie Pałacowym (5.09.): wstęp darmowy dla posiadaczy karnetów.
  • Dzieci do 10. roku życia: wstęp wolny pod opieką osoby dorosłej posiadającej bilet lub karnet.
  • Osobie z niepełnosprawnością, jeśli tylko istnieje taka potrzeba, przysługuje tzw. "bilet OzN", na podstawie którego może jej towarzyszyć nieodpłatnie jedna osoba wspierająca.
  • Bilety i karnety dostępne w: kasie CK ZAMEK, CIK, bilety24.pl oraz na www.ethnoport.pl

GODZINY OTWARCIA KASY, PUNKTÓW INFORMACYJNYCH, STREFY RELAKSU

  • Kasa CK ZAMEK (czerwona tuba w Holu Wielkim CK ZAMEK): 4 i 5.09. g. 10-22.30, 6.09. g. 10-21
  • Punkt Informacyjny CK ZAMEK - sklepik (czerwona tuba w Holu Wielkim CK ZAMEK): 4-6.09. g. 11.30-19.30
  • Festiwalowy Punkt Info (Hol Wielki CK ZAMEK): 4-5.09. g. 17-22
  • Strefa Relaksu (Sala Wystaw, I piętro CK ZAMEK): 4-5.09. g. 17-21

ARTYŚCI

Sutari | Piątek, godz. 18:00
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł

Znane ethno portowej publiczności trio tworzą artystki poruszające się na pograniczu muzyki i teatru. Eksperymentując z brzmieniami, wplatają w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, dopełnione oryginalnym zestawem instrumentów. W czerwcu tego roku ukazała się nowa płyta "Siostry Rzeki".

Wystąpią: Kasia Kapela - wokal, skrzypce, kankle, bębny ramowe, perkusjonalia, Asia Kurzyńska - wokal, skrzypce, bęben ramowy, perkusjonalia, Basia Songin - wokal, Wilk, Sowa, bębny ramowe, perkusjonalia, looper. 

Fanfara Awantura "Prawdziwe Polskie Techno" | Piątek,  godz. 20
Sala Wielka, bilety: 25 zł

"Prawdziwie Polskie Techno" to nowy projekt orkiestry dętej Fanfara Awantura, kojarzonej dotychczas z estetyką bałkańsko-punkową. Tradycyjna na pozór orkiestra dęta zaskakuje biegłością w stylach Rave, Psytrance, Progressive, Minimal czy Detroit Techno, choć zagrane z klubową werwą utwory na motywach polki czy walcerka zdradzają, że muzycy obeznani są zarówno z muzyką Gorana Bregovica, Brandt Brauer Frick, jak i rozwibrowanym tanecznie jazzem gigantów z The Comet Is Coming.

Wystąpią: Michał Fetler - saksofon basowy, saksofon barytonowy, saksofon altowy, Asia Glubiak - perkusja, Kacper Grzanka - trąbka, sakshorn altowy, sakshorn tenorowy, Daniel Karpiński - perkusjonalia, Kuba Królikowski - syntezatory Polivoks, Maestro, Minilogue, Nord,Piotr Mełech - klarnet B, klarnet basowy, Michał Pijewski - saksofon barytonowy, saksofon altowy, Jacek Pohl - trąbka, sakshorn tenorowy, MPC, Maciej Słoniewski - saksofon tenorowy, Zbigniew Wilk - tuba. 

20-lecie Domu Tańca Poznań - Noiseband/ Przodki/ Kapela Dudziarzy Wielkopolskich | Piątek, godz. 22:00
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł

Dom Tańca Poznań to idea i przestrzeń, do której w Poznaniu od dwudziestu lat zaprasza Jacek Hałas i inni muzycy zachwyceni pięknem tradycyjnej kultury. Celem ich aktywności jest tworzenie wspólnoty - tej ulotnej, jednorazowej, rodzącej się w zbiorowym ruchu, ale także tej trwalszej, zacieśniającej więzi, odwołującej się do świata dawnych, zbiorowych obrzędów. Podczas wydarzeń organizowanych przez poznański Dom Tańca doświadczyć można najbardziej archaicznych form celebracji grupowego spotkania, jakimi są tańce korowodowe, a także spróbować swoich sił w oberku, polce czy wiwacie.

Obchodzony podczas Festiwalu Ethno Port Poznań jubileusz 20-lecia Domu Tańca Poznań będzie okazją do spotkania z surową, spontaniczną, wyrastającą z naturalnego rytmu życia muzyką wiejską. Wystąpią: Noiseband, Przodki, Kapela Dudziarzy Wielkopolskich

Kapela Timingeriu | Sobota, godz. 18:00
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł

Kapela Timingeriu to zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Muzykowanie jest pretekstem do żywego i otwartego spotkania. Zespół odnajduje się zarówno na dużych, jak i kameralnych scenach, bierze udział w spektaklach teatralnych, cyrkowych, kabaretach i innych nietypowych wydarzeniach kulturalnych. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę zabawy.

Wystąpią: Katarzyna Kapela Timingeriu - skrzypce, śpiew, Jakub Kurek - trąbka, Jędrzej Kuziela - instrumenty perkusyjne, Mikołaj Nowicki - kontrabas, Mateusz Rybicki - klarnet, Ewa Timingeriu - klarnet, śpiew, Jacek Timingeriu - akordeon, śpiew

Mehehe | Sobota, godz. 20:00
Sala Wielka, bilety: 25 zł 

Etno-ambientowy duet tworzą artystki znane z wieloletniej obecności na polskiej scenie folkowej. We wspólnym projekcie nawiązują do tradycji szeptuch i magii ludowej, sięgając po historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnonockowych, zdaniach magicznych oraz w opisach rzeczy, o których nie mówi się w świetle dnia. Teksty utworów zaczerpnięte zostały ze zbiorów Oskara Kolberga oraz opracowań etnograficznych poświęconych zabobonom, demonologii oraz praktykom magii ludowej. Stały się one dla duetu inspiracją do niezwykle interesujących muzycznych poszukiwań. 

Wystąpią: Helena Matuszewska - złóbcoki, kaszgar, bęben szamański, looper, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew, Basia Songin - wilcze basy, kankle, bęben szamański, looper, wrzeciona, szepty, zaklinania, śpiew.

Released Sounds Trio | Sobota, godz. 22:00
Dziedziniec Zamkowy, bilety: 25 zł 

Trzynaście lat czekaliśmy na tę chwilę. Maciej Rychły, ethnoportowy przewodnik zapowiadający w niezwykły sposób kolejne festiwalowe koncerty, pojawi się na scenie jako muzyk! Wraz z Elisabeth Seitz i Mateuszem Rychłym zaprezentują, doskonalony przez lata program (również w ramach zamkowej rezydencji), na który złożą się kompozycje pochodzące z dwóch albumów "Uwolnione dźwięki" oraz "Muzyka Świętych Jezior". Idea projektu polega na odkodowaniu zapisów nutowych odnalezionych na wybranych, tworzących historię europejskiego malarstwa, obrazach lub czerpiących inspiracje z gotyckich kafli znalezionych na dnie gnieźnieńskiego jeziora.

Wystąpią: Maciej Rychły - flety, instrumenty pasterskie, Mateusz Rychły - instrumenty strunowe, Elisabeth Seitz - psałterium. 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE 

Warkocz. Dom Tańca Poznań. XX - wystawa

Przez dwadzieścia lat działalności Domu Tańca Poznań splotło się ze sobą mnóstwo wątków, pomysłów, koncepcji i zauroczeń związanych z tradycją. Najważniejsze z nich zaczęły z czasem kształtować podstawowe kierunki naszej działalności, u podstawy lokując społeczną funkcję muzyki i tańca. Stąd korowody zaczerpnięte od południowych sąsiadów, traktowane na równi z oberkiem i zabawami o "kadrylowej" proweniencji stanowiły zawsze wyjątkowy ryt poznańskich potańcówek. Choć minęło dwadzieścia lat, nasza artystyczna podróż w przeszłość wydaje się ledwie rozpoczęta. Jej dawne i współczesne ścieżki, skrzyżowania i kierunki prezentuje wystawa "Warkocz. Dom Tańca Poznań. XX" spleciona z archiwalnych oraz współczesnych fotografii i innego rodzaju wizualnych artefaktów.

Miejsce/bilety: Hol Wielki, wstęp wolny

Projekt wystawy: Anna Kaźmierak

Produkcję wystawy dofinansowano ze środków Miasta Poznań

Małe Ethno: "Ethno-Łąka z Pompikiem" - warsztaty plastyczne dla dzieci (4-8 lat)

Co jedzą żubry? Co rośnie na łące Pompika? Gdzie znajdują się najstarsze lipy i jakich ziółek nie lubi komar? Spotykamy się, żeby pogadać o żubrze Pompiku, roślinach i wykleić z suszonych ziół łąkę dla żuberka. Oczywiście najpierw narysujemy Pompika, a pomoże nam w tym sam Tomasz Samojlik, który nagrał krótką instrukcję!

Warsztaty zawierają: opowieści o roślinach i próbę ich rozpoznawania, wymianę informacji botanicznych tak z dziećmi, jak i z rodzicami, rysowanie żubra Pompika, który staje się dla nas pretekstem do rozmowy o dzikim życiu, tworzenie z suszonych roślin łąki dla żubra (to zajęcie kojące dla dorosłych i ciekawe dla dzieci).

Bilety na warsztaty kupić można w Księgarni Bookowski (są one jednocześnie bonami do wykorzystania na zakupy w księgarni). Rodzic/opiekun uczestniczy w warsztatach razem z dzieckiem, nie ma możliwości pozostawienia latorośli bez opieki.

Prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora

Tłumaczenie na polskich język migowy: Eunika Lech

Czas trwania: 1-1,5 h

Warsztaty wsparło wydawnictwo Media Rodzina

Białe Bzy - seminarium kompozytorskie

Zapraszamy na spotkanie z poezją ludowych poetek i poetów oraz z muzyką, która z tych wierszy wynika. Seminarium otwarte jest dla wszystkich, których interesuje muzyka tradycyjna i poezja. Gościem specjalnym będzie Jacek Hałas - czerpiący z tradycji artysta totalny. Porozmawiamy o tym, co w tradycyjnych pieśniach jest nieprzemijalnego i jak na dawnych wzorcach tworzyć nowe utwory. Spróbujemy też wspólnie lub w grupach układać własne melodie do wybranych tekstów.

Prowadzenie: Witold Roy Zalewski - śpiewak, badacz tradycji muzycznych, animator kultury, multiinstrumentalista. Od kilku lat komponuje melodie do tekstów dawnych pieśni dziadowskich i wierszy ludowych poetek.

Rejestracja udziału w seminarium https://forms.gle/5YHs78CpQ8hquEHR6 Liczba miejsc ograniczona.