- To miejsce na promocję, interakcję, poznanie sąsiada, świętomarcińskiego fyrtla i jego okolic - mówi Anna Rybarczyk-Robak z BKPiRM. - Dobre relacje sąsiedzkie nie tylko uprzyjemniają mieszkanie w mieście, ale też pozytywnie wpływają na komfort życia, w tym bezpieczeństwo, jakie dają poczucie przynależności i identyfikacja z grupą. Święto sąsiedzkie na ul. Św. Marcin sprzyjać ma budowaniu takich właśnie sąsiedzkich relacji, zachęcić ludzi do poznawania siebie lepiej i nie zamykania w swoich rodzinach, izolując się od wspólnej przestrzeni. Sąsiedztwa nie powstają tylko dlatego, że ludzie mieszkają blisko siebie, ale dlatego że ludzie czują wzajemną sympatię, mogą, a przede wszystkim chcą wspólnie działać! Dzień sąsiada ma dać taką właśnie możliwość - spotkania człowieka z człowiekiem, sprzyjać rozmowom i wspólnej rekreacji. Taką przestrzenią żywych kontaktów ma się stać wspólna ulica Święty Marcin.
Zabawa rozpocznie się o godzinie 11.00 spektaklem "Poczekalnia" teatru Z głową w chmurach. Po nim będzie można się wybrać na zwiedzanie ulicy - albo posłuchać, jak grają miejskie kapele. W przeglądzie kapel, który rozpocznie się w samo południe, wezmą udział między innymi Junki z Buku, Szczuny z Sulęcinka oraz Kapela zza Winkla.
O 14.00 rozpoczną się Śpiewanki na Marcinie przygotowane przez harcerzy z Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, a godzinę później - Potańcówka pod Alfami, którą poprowadzą Zespół Pieśni i tańca Siekieracy, a także zespoły Bal Folk Poznań oraz Balance. Święto zakończy msza w kościele św. Marcina w intencji mieszkańców i biznesu lokalnego.
Przez cały czas trwania imprezy dzieci będą mogły wziąć udział w przeróżnych warsztatach artystycznych. Będą też stoiska gastronomiczne i warsztaty kulinarne, a nawet pokaz iluzji.
- Lokalni restauratorzy zaprezentują specjały swoich kuchni. Będzie można napić się pysznej kawy, a także wraz z przewodnikiem, okiem turysty, zobaczyć na nowo ul. Św. Marcin - zapewnia Anna Rybarczyk-Robak.
Dzień sąsiada jest jednym z elementów projektu "Święty Marcin - RE-ANIMACJA!" finansowanego z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego a realizowanego w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji i Programu dla Śródmieścia. Organizatorami są Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz Towarzystwo Wiedzy Powszechnej.
PROGRAM WYDARZENIA
11.00 - 12.00
- Spektakl "Poczekalnia"
(Teatr "Z Głową W Chmurach", Stowarzyszenie Loża Patronów Teatru, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu)
- Zwiedzanie Św. Marcina
(Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu)
11.00 - 17.00
- Warsztaty dla dzieci
(Fundacja Jak Malowana, Fundacja FIONA, Spółdzielnia Socjalna FURIA,
Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Biblioteka na rowerze Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu)
- Stoiska z gastronomiczne
(Chłopskie Jadło, Mamasitas, Hong Yu Handroll, Habas, grill u "Przepysznych" i in.)
- Rękodzieło
(Loola Studio, Pracownia Krawiecka Balance)
- Kawiarenka
(Nowa Czytelnia, Tandem pub)
12.00 - 14.00
- Przegląd kapel miejskich:
Junki z Buku, Szczuny z Sulęcinka, Kapela Zza Winkla
12.00 - 15.00
- "Głowy w górę" - warsztaty artystyczne Fundacja Asocjacji 2006
14.00 - 15.00
- Śpiewanki na Marcinie - Chorągiew Wielkopolska ZHP
im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919
15.00 - 17.00
- Potańcówka pod Alfami:
Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy, Bal Folk Poznań, Balance
14.00 - 16.00
- Warsztaty kulinarne i wspólny stół
(Czas Kultury i ZEMSTA W KUCHNI)
18.00 - 19.00
- Msza święta w kościele p.w. Św. Marcina w intencji mieszkańców i biznesu lokalnego
PONADTO!
- Magiczne Show Iluzjonista Błażej Hatman i Iluzjonista Ciastek
- bezpłatne badanie wzroku od firmy #Fielmann
- i inne atrakcje ;)
Dołączajcie!!!
Będzie rodzinnie, swojsko, wesoło, muzycznie, intrygująco!!!
Lilia Łada/biuro prasowe/BKPiRM
Zobacz również

Majowy weekend w Poznaniu

Weekend majowy - informacje komunikacyjne

Europejski Tydzień Szczepień
