Inicjatorzy Roku nagrodzeni

Znamy już Inicjatorów Roku 2017 - poznaniaków, którzy swoimi działaniami zmieniają miasto na lepsze. W tym roku do konkursu zgłoszono 40 inicjatyw w pięciu kategoriach. Zwycięzców wyłoniła kapituła, która w czwartek przyznała pięć statuetek oraz liczne wyróżnienia.

Statuetki przyznawane są w pięciu kategoriach: Zdrowie, Kultura, Środowisko, Sport i Edukacja - grafika artykułu
Statuetki przyznawane są w pięciu kategoriach: Zdrowie, Kultura, Środowisko, Sport i Edukacja

Ideą konkursu jest promowanie inicjatyw pozarządowych oraz wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Do konkursu mogły zgłaszać się organizacje pozarządowe, firmy oraz osoby prywatne.

- Spotykamy się w gościnnych progach Teatru Muzycznego już po raz trzeci - mówił podczas uroczystej gali wręczenia nagród Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - I po raz kolejny widać, że wśród zwycięzców i wyróżnionych wiek nie gra roli. Do konkursu zgłaszane są inicjatywy realizowane przez osoby w każdym wieku. Dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym, które wzięły udział w konkursie i mieszkańcom, którzy na nie głosowali. To dzięki Wam Poznań zmienia się na lepsze!

Statuetki przyznawane są w pięciu kategoriach: Zdrowie, Kultura, Środowisko, Sport i Edukacja.

- Wybór zwycięzców był niezwykle trudny, a debata bardzo burzliwa - przyznaje Magdalena Adamska-Pietrusik, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, przewodnicząca kapituły konkursu. - Dlatego w tym konkursie przyznaliśmy również wyróżnienia.

Inicjatorem Roku 2017 w kategorii "Edukacja" została inicjatywa Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej - warsztaty podstaw języka migowego dla poznaniaków. W organizowanych przez Towarzystwo spotkaniach wzięło udział ponad 400 osób, były wśród nich także osoby z niepełnosprawnościami. Kilkunastu uczestników zdecydowało się później na pełen kurs języka migowego.

W kategorii "Kultura" Inicjatorem Roku została inicjatywa Fundacji Inicjatyw Społecznych MILI LUDZIE. Dzięki niej zorganizowano 8 integracyjnych pokazów filmowych oraz 6 spektakli teatralnych z użyciem audiodeskrypcji dla osób niewidzących oraz tłumaczeniem na język migowy lub napisami dla osób niesłyszących. Projekt jest kontynuowany także w 2018 roku.

Inicjatorem Roku 2017 w kategorii "Sport" został pomysł Stowarzyszenia Klub Sportowy Akademii Judo "Judo bez granic". To zajęcia judo dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób niesłyszących. Projekt realizowany jest od 2012 roku i cały czas kontynuowany. Tylko w ubiegłym roku w stałych zajęciach judo dla osób z niepełnosprawnościami uczestniczyło 70 mieszkańców Poznania.

W kategorii "Środowisko" zwyciężył projekt Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju pt. "Ptaki w Mieście 2017" Głównym celem inicjatywy było wsparcie działań związanych z ochroną dziko występujących gatunków ptaków gniazdujących na budynkach wielorodzinnych w Poznaniu.

Inicjatorem Roku 2017 w kategorii "Zdrowie" zostało "Zintegrowane Centrum Opieki" - inicjatywa konsorcjum Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Flandria oraz Stowarzyszenia Medycyna Polska. Zintegrowane Centrum Opieki obejmuje usługi w obszarze: teleopieki, opieki w domu i telemedycyny. To kompleksowe wsparcie dla osób niesamodzielnych - w szczególności z powodu wieku oraz niepełnosprawności.

Od tego roku główna nagroda w kategorii "Zdrowie" nosi imię Marii Remiezowicz - byłej dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, która całe swoje życie zawodowe poświęciła wspieraniu i unowocześnianiu pracy socjalnej na poziomie lokalnym. Była wielokrotnie doceniana i nagradzana za duże zaangażowanie, realizację zróżnicowanych projektów unijnych dotyczących polityki zdrowotnej i społecznej oraz za podejmowanie działań na rzecz promocji i profilaktyki zdrowia.

- Zainicjowała i wdrożyła efektywną współpracę z organizacjami pozarządowymi - wyliczał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Z ogromnym zaangażowaniem koordynowała prace nad licznymi programami ukierunkowanymi na poprawę jakości życia najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. Koordynowała prace związane z wieloma inwestycjami w miejskich jednostkach zdrowia i pomocy społecznej. Jako dyrektor wydziału inspirowała,  wspierała, dodawała otuchy, namawiała do kreatywnego myślenia i dyskusji z mieszkańcami na temat ich potrzeb, budowała porozumienia i łagodziła trudne sytuacje, zawsze w każdym człowieku widziała dobro i chęć poprawy. I była przede wszystkim naprawdę dobrym człowiekiem.

Nagrodę mieszkańców zdobył Chór Kameralny Poznańskie Senioritki. To jedyny taki zespół seniorski w Polsce. Senioritki prezentują zróżnicowany repertuar i działają od 2014 roku.  Koncertują m.in. w szpitalach, domach opieki społecznej i klubach seniora.

_____

Wyróżnienia otrzymali również:

EDUKACJA:

- Stowarzyszenie Zielona Grupa - za inicjatywę: Mobilne Centrum Kultury

- Fundacja Akceptacja - za inicjatywę "Ratuję, bo potrafię"

- Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP - za inicjatywę: Poznań jest kobietą - działania na rzecz kobiet

KULTURA:

- Fundacja Nordoff Robbins Polska - za inicjatywę: Publiczne Sceny Muzyczne

- Fundacja Wspierania Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji Kreatywator - za inicjatywę: Kulturalny Super Tata

- Stowarzyszenie Grupa Stonewall  - za inicjatywę: Poznań Pride Week 2017

SPORT:

- Stowarzyszenie Na Tak - za inicjatywę: Bieg Na Tak

- Fundacja Wózkowicze - za inicjatywę: Dużo Aktywnej Przyjemności

ZDROWIE:

- Fundacja Inicjatyw Społecznych Mili Ludzie - za inicjatywę: Sport Dostępny 2017

- Katarzyna Papież i Migrant Info Point  - za inicjatywę: Airbag Poznań

- Fundacja Orchidea - za inicjatywę: Aktywna Neurorehabilitacja domowa i stacjonarna.

AW