JAKĄ ROLĘ POWINNO PEŁNIĆ MORASKO W STRUKTURZE PRZESTRZENNEJ MIASTA?

W Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania złożono pięć studiów koncepcyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego obszaru Moraska. Ich autorami są uznani poznańscy specjaliści w dziedzinie planowania przestrzennego: dr arch. Robert Ast, prof.arch. Wojciech Bonenberg, prof.arch. Marian Fikus, arch. Jerzy Gurawski i arch. Piotrowi Wędrychowicz.

Zagadnienie zagospodarowania przestrzennego obszaru Moraska budzi liczne kontrowersje zarówno wśród specjalistów planowania przestrzennego, jak i mieszkańców. Problem od lat siedemdziesiątych jest przedmiotem dyskusji. W tym czasie powstało szereg opracowań dotyczących tego terenu, jednak podstawowe pytanie - jaką rolę powinno pełnić Morasko w strukturze przestrzennej miasta Poznania? - nadal pozostaje bez odpowiedzi. Prowadzone obecnie prace nad zmianą Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania pozwolą odpowiedzieć na to pytanie i podjąć decyzję w sprawie zagospodarowania przestrzennego tego obszaru.
Wydział Urbanistyki i Architektury postanowił aktywnie włączyć się w rozstrzygnięcie problemu Moraska i zlecił poznańskim autorytetom opracowanie pięciu niezależnych studiów planistycznych dla tego obszaru. Mają one w szczególności wskazywać kierunki rozwoju tego terenu w zakresie rozwoju mieszkalnictwa, układu drogowego i infrastruktury podziemnej z jednoczesnym uwzględnieniem ochrony walorów przyrodniczo - krajobrazowych oraz odpowiadać na postawione wyżej pytanie. Prace zostały już dostarczone do Wydziału Urbanistyki i Architektury, który obecnie przeprowadza ich analizę oraz wystąpił do części z ich twórców o przekazanie dodatkowych informacji, które pozwolą na dokładniejsze ich porównanie. Wydział zamierza również zorganizować dyskusję publiczną dotyczącą zagospodarowania tego terenu, do udziału w której chciałby zaprosić autorów studiów, środowiska twórcze, przedstawicieli organizacji ekologicznych i mieszkańców.