Kobiety w Poznaniu

8 marca to Dzień Kobiet. W Poznaniu stanowią one większość mieszkańców, współtworząc ogromny potencjał stolicy Wielkopolski. Przez cały rok mogą też liczyć na szerokie wsparcie Miasta. 

Grafika - kobiety maszerujące przed siebie, trzymające baner z napisem: jesteśmy wspaniałe - grafika artykułu
Kobiety są siłą Poznania nie tylko od święta, a na miejskie wsparcie mogą liczyć nie tylko podczas Tygodnia Kobiet, ale przez cały rok

Statystyki GUS od lat są zgodne - w Poznaniu kobiety stanowią większość. Zgodnie z ostatnimi danymi (z czerwca 2023 r.) w stolicy Wielkopolski  mieszka 288 079 pań i 252 067 panów. To jednak niepełne dane - oficjalne statystyki nie obejmują pełnej liczby rzeczywistych mieszkańców i mieszkanek Poznania, pomijając np. część obywatelek Ukrainy, które schroniły się w Polsce przed wojną.

Wśród najczęściej nadawanych małym poznaniankom imion zdecydowanie wygrywa Zofia - w ubiegłym roku przyszło ich na świat ponad 200. Drugie miejsce zajęły Maje, zaś trzecie Laury.

Plan Równości Płci

Kobiety są jednak siłą Poznania nie tylko od święta, a na miejskie wsparcie mogą liczyć przez cały rok. 

W 2021 r. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, a we wrześniu ubiegłego roku także Plan Równości Płci. To dokument, który jest znakiem, że urząd miasta jako pracodawca ceni równość traktowania kobiet i mężczyzn oraz dąży do wyrównania ich szans. Kobiety stanowią większość zatrudnionych w Urzędzie Miasta Poznania. Dominują w nim także na stanowiskach kierowniczych - jest ich 161 w porównaniu do 100 mężczyzn. 

Wsparcie Miasta wyraża się również m.in. poprzez dotacje, udzielane działającym na ich rzecz organizacjom pozarządowym, a także poprzez liczne programy dla kobiet w każdym wieku. Jednym z nich jest działający od 2018 roku w mieście Punkt Profilaktyki Intymnej - dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Realizowane są w nim konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (zarówno naturalnej jak i farmakologicznej). Mogą z niego korzystać również mężczyźni, korzystający z pomocy urologa. W poznańskich szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi - do dyspozycji wszystkich dziewcząt.

Poznań dofinansowuje też zabiegi in vitro, pozwalając kobietom spełnić marzenia o zostaniu mamą. Poznanianki mają także zapewnione wsparcie w godzeniu pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Miasto od lat dofinansowuje miejsca w żłobkach niepublicznych. Z roku na rok przybywa też miejsc w przedszkolach. Poznanianki, które skończyły 50 lat, mogą skorzystać z dofinansowanego przez Miasto programu profilaktycznego, pozwalającego na wczesne wykrywanie osteoporozy.

Kobiety są też inspiracją dla wszystkich mieszkańców. Sześć odważnych i przedsiębiorczych pań zostało bohaterkami miejskiej kampanii, która powstała, by inspirować wszystkie mieszkanki stolicy Wielkopolski. Razem z Tygodniem Kobiet zwieńczyła ona akcję społeczną "Poznanianki 2023". Miasto aktywizuje też zawodowo i społecznie obywatelki Ukrainy, które przyjechały tu wraz z wybuchem pełnoskalowej wojny w ich kraju. 

Poznań przeciwko każdej przemocy

Prezydent Poznania objął też patronatem zorganizowaną przez Fundację Czas Kobiet kampanię "STOP cyberprzemocy wobec kobiet!" Jak wskazuje Anna Świątkowska, prezeska fundacji, najbardziej niepokojącym aspektem cyberprzemocy jest jej niezauważanie, a nawet ignorowanie. Nawet 1 na 5 kobiet zgłaszających się tam po pomoc doświadcza cyberprzemocy i potrzebuje wsparcia specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa.  Według międzynarodowych badań organizacji UN Woman, kobiety są 27 razy bardziej narażone na cyberprzemoc niż mężczyźni. Aż 73% doświadczyło przynajmniej jednej formy przemocy w internecie.  

W stolicy Wielkopolski działa Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej. Osoby doświadczające przemocy przez całą dobę mogą uzyskać tam wsparcie. Choć MCIK funkcjonuje z myślą o wszystkich poznaniakach, z pomocy placówki korzystają najczęściej kobiety. Miasto finansuje również wiele programów skoncentrowanych na przeciwdziałaniu przemocy - prowadzą je wybrane w otwartych konkursach organizacje pozarządowe.

AW