#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu! [AKTUALIZACJA]

Poznańska kultura nadal działa - choć z konieczności w sieci. Instytucje kultury, także te pozarządowe, zawiesiły działalność stacjonarną, ale nie zwalniają obrotów. Zapraszamy na wycieczki po wystawach, projekcje filmowe czy koncerty, w których weźmiecie udział bez wychodzenia z domu. Ponadto poznańscy twórcy najciekawszych inicjatyw kulturalnych mogą wziąć udział w miejskimkonkursie. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca.

#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu! - grafika artykułu
#kulturanawynos - zaproś ją do swojego domu!

Celem konkursu jest nagrodzenie i wyróżnienie najlepszych poznańskich akcji kulturalnych, prezentowanych w sieci w okresie pomiędzy 11 marca a 15 czerwca. Zgłoszenie można wysyłać trzech kategoriach: wydarzenia, edukacja, wydawnictwa. Łączna pula przeznaczona na nagrody i wyróżnienia wynosi 50 tys. zł. Szczegóły: Konkurs Kultura na Wynos.

-----------------------------------------------------------

Agencja autorska "Opowieści"

Agencja zaprasza na "Opowieści w czasach zarazy". Od poniedziałku do piątku, na profilu Agencji odbywały się spotkania z pisarzami i pisarkami, a także osobami działającymi prężnie na rodzimym rynku książki. Po szczegóły zapraszamy na fanpage Agencji.

Animator

Animator zaprasza do wspólnej zabawy pod hasłem #homeANIMATORchallenge. Na stronie facebookowej przedstawiciele festiwalu prezentują darmową aplikację do stworzenia własnej animacji i zachęcają do dzielenia się własną, szaloną twórczością. Patronką wydarzenia jest Elizabeth Hobbs - animatorka, reżyserka, wykładowczyni animacji na Anglia Ruskin University i University of The Arts w Londynie.

Barak Kultury 

Poznańska fundacja organizuje wirtualne... biuro podróży. Zobacz: BarakTravel

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników podcasty. Są one publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale Biblioteki Raczyńskich na Youtube i w serwisie Spotify. Wśród nich można znaleźć m.in.nagrania z serii Kanon lektur nieczytanych (np. "Lalka", "Wesele", "Chłopi", "Potop"). 

Na kanałach biblioteki na YT i w serwisie Spotify pojawiają się także nagrywane przez bibliotekarzy audiobooki z klasyków powieści kryminalnej -  Edgara Allana Poe, Agathy Christie czy Joanny Chmielewskiej.

W ramach cyklu BRACZytanki biblioteka zadba również o najmłodszych czytelników. Na YT instytucji ukazują się krótkie filmy, na których bibliotekarze czytają dzieciom bajki. 

Centrum Kultury Zamek

Zamek zaprasza na wirtualne wycieczki po dwóch wystawach - "Nieznany Impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni" z audiodeskrypcją prac oraz "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst".

Na zamkowym kanale Youtube dostępne są relacje ze spotkań literackich czy wiersze czytane przez poetów. Rozmowy z autorami można znaleźć także na blogu zamekczyta.pl

Zamek wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli i wykładowców akademickich.Centrum Praktyk Edukacyjnych na swojej stronie i profilu na Facebooku udostępnia darmowe narzędzia do prowadzenia edukacji zdalnej.

Dzieje się także w Kinie Pałacowym, które przeniosło się do sieci. Na profilu w mediach społecznościowych kino udostępnia filmy nagrodzone na festiwalu OFF CINEMA. 

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

CTK TRAKT przygotowało propozycje spotkań z dziedzictwem online w czterech obszarach tematycznych - interpretacji dziedzictwa, #dziedzictwadlaklimatu, akademii online i rodzinnym. Wszystko to dzieje się za pośrednictwem kanałów na Facebooku: Bramy Poznania, Traktu Królewsko-Cesarskiego, Fest Fyrtla, Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci oraz na Instagramie. Szczegóły tutaj

Dodatkowo na profilach FB Bramy Poznania oraz Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci są publikowane nagrania związanych z historią miasta oraz rodzinne zadania-wyzwania do zrealizowania w domu po odsłuchaniu opowieści.

Centrum Sztuki Dziecka

Najlepsze filmy dla dzieci w jednym miejscu? Codzienne rekomendacje można znaleźć na fanpejdżu Centrum Sztuki Dziecka na Facebooku.

Centrum startuje także z cyklem "Teatr w domu", czyli serią spektakli dostępnych online na kanale Youtube i FB instytucji. 

CYRYL / Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań taki, jakim był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na stronie internetowej cyfrowego muzeum prezentowane są tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania ze zbiorów m.in. bibliotek, muzeów, centrów kultury i prywatnych kolekcji. Można tu prześledzić historię poznańskich zabytków, posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne czy filmy.

Uzupełnieniem CYRYLA są treści, które oferuje Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Archiwum to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. W swoich zbiorach zgromadziło już blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy tak ważnych wydarzeń, jak Czerwiec '56 czy Marzec '68.

EDGE Music Studio

Profesjonalna sala kameralna (mieszcząca się na ulicy Krańcowej w Poznaniu) do tej pory była miejscem koncertów i spotkań kulturalnych. Przy okazji kwarantanny, gospodarze EDGE Music Studio nadal trzymają rękę na pulsie i zachęcają wszystkich miłośników kina i muzyki do wzięcia udziału w unikatowym wydarzeniu.

Estrada Poznańska

Estrada przygotowała kulturalną ofertę audio. W jej ramach powstała platforma z podcastami. Znajdują się na niej nagrania z 7 obszarów tematycznych: Kina, Serialu, Kobiecego punktu widzenia, Rozbudzania kreatywności u dzieci, Gier, Muzyki oraz Wspomnień z naszej działalności. 

Podcasty są dostępne w serwisach Spotify, Youtube, Apple Podcasts, Podigee oraz Soundcloud. Posłuchaj podcastów Estrady.

Estrada na swojej stronie internetowej udostępnia również ilustrowaną książeczkę, przygotowaną na potrzeby cyklu Dzieciaki na Piętrze, pt. "Zwierzyniec", a także publikację dot. zeszłorocznej edycji projektu Kulturalny Stary Rynek. 

Filharmonia Poznańska

Zamknięta filharmonia nie oznacza, że musimy rezygnować z kontaktu z muzyką klasyczną. W piątki o godz. 19:00 muzycy zapraszają na koncerty online. Występy są dostępne na stronie internetowej tylko w godzinach transmisji. 

Warto również odwiedzić fanpejdż filharmonii na Facebooku. Pojawiają się tam m.in. rekomendacje dzieł oraz utworów (i ich wykonań dostępnych w sieci), które były zaplanowane w programie. Ponadto na melomanów czekają wypowiedzi i osobiste refleksje dyrygentów czy solistów, którzy opowiadają o swoich ulubionych dziełach i kompozytorach

Fotoplastykon Poznański

Kolekcje archiwalnych zdjęć z ubiegłorocznych wystaw w Fotoplastykonie Poznańskich są do zobaczenia online TUTAJ. Pierwsza wystawa to "Przebłyski wolności". Kolejne będą systematycznie uzupełniane.

Fundacja At Arte

  • 8 - 14 czerwca - Klub Krótkiego Kina Online. Poznańskie festiwale filmowe - tym razem na spotkanie z barwnymi filmami krótkometrażowymi zapraszają aż cztery festiwale filmowe: Short Waves Festival, Animator, OFF Cinema oraz Festival Ale Kino! Wszystkie szczegóły na stronie wydarzenia.

Galeria Miejska Arsenał 

Bramy Arsenału pozostają zamknięte, jednak galeria nie przerywa pracy i zaprasza na akcję "Domowy Arsenał". Co środę na profilu galerii będą odbywać się transmisje live z prezentacją wybranych dzieł z kolekcji Arsenału.

Galeria Skala

Skala zaprasza na wystawę poznańskiego duetu Øleg&Kaśka pt. "Ashes to ashes". Jak czytamy w tekście kuratorskim, wystawa to nic innego, jak błagalny krzyk artystów-milenialsów z wolna zabijanych przez teraźniejszość. Zbiór kolorowych obrazków, niepokojących animacji i osobliwych obiektów połączonych poczuciem niepokoju. 

 "Ashes to ashes" można oglądać na stronie galerii. 

Inkubator Kultury Pireus

Zaplanowany konkurs Twój Pireus obędzie się i będzie dostosowany do aktualnej rzeczywistości. Hasłem przewodnim będzie "Kultura Dystansu". Regulamin oraz informacje o nagrodach znajdują się na oficjalnej stronie konkursu.

Lotaryńska 6 Mikro Dom Kultury

Roślinne porady, spotkanie z fizjoterapeutą oraz koncerty - naramowicki Mikro Dom Kultury rozpoczyna cykl spotkań "Lotaryńska 6 Online". Pierwsza transmisja już się odbyła i zainaugurowała serię poświęconą roślinom. W repertuarze także seria opowiadająca o tym, jak zachować zdrowy kręgosłup.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

"Muzeum w czasach zarazy" taką akcję proponuje swoim gościom Muzeum Narodowe w Poznaniu. Na profilach w mediach społecznościowych są udostępniane kolekcje znajdujące się w zasobach MNP i oddziałów, w tym Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Historii Miasta Poznania, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Pałacu w Rogalinie, Zamku w Gołuchowie oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Na Facebooku MNP publikowane są po dwa obiekty: dzieło na dzień dobry i dzieło na dobranoc. Ponadto zespół z Muzeum Pałacu w Rogalinie w weekendy od godz. 12:00 (sobota i niedziela) zaprasza na wirtualne zwiedzanie obiektu.

Muzeum Archeologiczne 

Muzealnicy połączyli stare z nowym - eksponaty archeologiczne z nowoczesnymi technologiami. Wystarczy pobrać darmową aplikację (systemy Android i iOS), dzięki której możemy oglądać ekspozycje i poczytać o prezentowanych na nich eksponatach. Na stronach www.muzarp.poznan.pl oraz www.rezerwat.muzarp.poznan.pl stopniowo publikowane będą również prezentacje z opisami wystaw stałych i wcześniej eksponowanych wystaw czasowych. 

Pawilon

"Transmisje" to nowy cykl spotkań z muzyką eksperymentalną. Co sobotę na profilach LAS-u i Pawilonu dostępne są sety dj'skie i live acty. To jednak nie wszystko, co przygotował Pawilon. 

Palmiarnia Poznańska

Trochę egzotyki w domu? Codziennie na swoim Facebooku palmiarnia publikuje informacje o ciekawych roślinach znajdujących się w ich kolekcji. Zielonych inspiracji można szukać pod postami oznaczonymi #prostozpalmiarni. 

Pix.house 

Pix.house zrobił nie lada prezent wszystkim miłośnikom fotografii. Na stronie internetowej udostępnił online darmowe wersje trzech swoich książek - "Kruche medium. Rozmowy o fotografii", "Fotograf poeta. Katastrofa humanistów" i "Kruche medium. Rozmowy o fotografii 2".

"Pies o dwóch ogonach" to tytuł wystawy, po której 23 marca oprowadził sam artysta - Michał Adamski. Wydarzenie wciąż można zobaczyć - link do oprowadzania. Tematem prac Adamskiego są współczesne Węgry. Fotografując je skupił się na relacjach między rządem a społeczeństwem, stojącym pomiędzy rzeczywistością a propagandową wizją silnego państwa. 

Pix.house zaprasza również na bezpłatne konsultacje online projektów z obszarów fotografii dokumentalnej i reporterskiej. Za nami pierwsze fotospotkanie. Jak wyglądało? Link do pierwszego odcinka.  Na wydarzenie obowiązują zapisy. Szczegóły - link tutaj

Po-dzielnia

Centrum edukacyjno-kulturalne połączone ze sklepem, w którym wszystko jest za darmo. Po-dzielnia także podczas pandemii promuje w sieci ekologiczne aktywności.

Przyroda na czas kwarantanny

Wspólny facebookowy projekt poznańskich wielbicieli kultury i edukacji  Dom Bajek, Ogrodowa Alternatywa, Projekt Zieleniak, Spotkania Z Przyrodą i Tomek leśny stolarz. Już teraz na wydarzeniu Przyroda na czas kwarantanny można znaleźć treści dla dzieci i rodziców, związane z poznawaniem tajemnic fauny i flory.  

Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej

Scena dla artystów i teatrów niezależnych również zaprasza na cykliczne spotkania i wydarzenia w trakcie kwarantanny.

Stowarzyszenie Architektów Polskich Poznań

Dwa razy w tygodniu - w niedzielę i w czwartek, zawsze o godz. 20:00 SARP zaprasza do wspólnego oglądania dokumentów o architekturze i designie. Linki do filmu udostępniony zostanie w dniu wydarzenia na facebooku

Studio Aktorskie STA

Facebookowa premiera wyprodukowanego m.in. ze wsparciem Miasta Poznań filmu "Speed Love" miała miejsce w niedzielę, 22 marca. W komedii w reż. Rafała Jerzaka i Marka Domagały zagrali aktorzy poznańskich teatrów dramatycznych, studenci STA oraz gościnnie zaproszone gwiazdy z Janem Peszkiem na czele - link nadal jest dostępny tutaj

Taras Towarzyski Balcony Session 

Seria klimatycznych koncertów online - transmitowanych na żywo, prosto z 9 piętra ratajskiego balkonu. To projekt stworzony z miłości do muzyki i dla wielbicieli dobrego brzmienia. Do oglądania na Facebooku TTB Session

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

"Legenda Bałtyku"  Feliksa Nowowiejskiego czy "Halka" i "Paria" Stanisława Moniuszki - to spektakle online oferowane przez poznańską operę. Do obejrzenia na stronie Teatru Wielkiego.

Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego

Organizatorzy najsłynniejszego konkursu skrzypcowego proponują przepięknie ilustrowaną książkę autorstwa Anna Czerwińska-Rydel. Można ją pobrać bezpłatnie w formie ebooka

Teatr Animacji 

Moc atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych przygotował Teatr Animacji. "Baśń o trzech konikach"  to inspirowana motywami ludowymi bajka, przypominająca, że dobro, które ofiarowujemy, zawsze do nas wróci. Fani wycinanek także znajdą coś dla siebie tutaj i tutaj. Garść inspiracji do tworzenia własnych wycinanek - link.  Teatr udostępni także pakiet edukacyjny, który przybliży dzieciom tradycję ludową. 

Od 28 kwietnia na mediach społecznościowych Teatru będą regularnie pojawiać się kolejne odcinki audiobooka Kajtuś Czarodziej, czytanego przez aktorów i gospodarzy Teatru. Zachęcamy do śledzenia profilu TA.

Teatr Fuzja

"Wesoły Ryjek powraca", "Żubr Pompik" i "Pan Kuleczka" - aktorzy Teatru Fuzja zapraszają na cykl "Poczytajki", czyli dobranocki w czasie kwarantanny. Do posłuchania (i oglądania) na kanale Youtube

Teatr Tańca

Polski Teatr Tańca zaprasza na cykliczne spotkania i prelekcje organizowane na oficjalnym profilu na Facebooku.

Teatr Ósmego Dnia

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

"Zostań w domu i oglądaj naszą kolekcję" - pod takim hasłem muzeum prezentuje na swojej stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych eksponaty z wystaw stałych wraz z ich opisem. Od poniedziałku do piątku każdy z oddziałów przedstawia jeden wybrany zabytek. 

Już teraz można oglądać przygotowane przez pracowników Muzeum Uzbrojenia filmy Prezentują one różne typy broni używanej na frontach II wojny światowej

Wirtualne oprowadzanie po modernizowanym Forcie VII? Nic trudnego. Muzealnicy na swojej stronie pokazują, jak niedostępna do tej pory, prawa część fortu odzyskuje oryginalne oblicze. Pokazywane się najciekawsze elementy i detale, które udało się odkryć i odnowić. Zobacz: prace przy Forcie VII. 

Dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej) mogą wziąć udziału w konkursie plastycznym. Co trzeba zrobić? Zobacz: szczegóły dot. konkursu plastycznego. 

Wydawnictwo Media Rodzina

Wydawnictwo, we współpracy z Bajanką, zaprasza na codzienne rodzinne czytanie na dobranoc! Od poniedziałku do piątku, o godzinie 19:00 Bajanka czyta jedną ze sztandarowych książeczek wydanych przez Media Rodzina. Pojawią się m.in.: "Kicia Kocia", "Żubr Pompik" oraz "Pan Kuleczka". Wszystkie szczegóły, a także transmisje online będą dostępne na oficjalnej stronie wydarzenia. 

Wydawnictwo Miejskie Posnania

W każdym tygodniu wydawnictwo udostępnia wybrany artykuł z Kroniki Miasta Poznania.

Na pierwszy ogień idzie tekst Marcina Kanoniczaka Problemy eksploatacyjne poznańskich budynków z wielkiej płyty, który ukazał się w wersji ze zdjęciami w KMP 4/2018 "Blokowiska". Artykuły do poczytania TUTAJ

"Kącik inspiracji" to kolejny pomysł na urozmaicenie czasu w domu. Tym razem przygotowaliśmy dla najmłodszych pomysły na kreatywne zabawy w domu opracowane na podstawie naszych książeczek. Rozpoczynamy od "Legendy o założeniu Poznania" i całej masy kolorowanek. Materiały do pobrania i poczytania można znaleźć TUTAJ.

Wydawnictwo Poznańskie

Literackie herbaty z autorami wydającymi pod szyldem Wydawnictwa Poznańskiego - to propozycja na spędzenie kilku wieczorów każdego tygodnia. Streamingi ze spotkań będą dostępne do obejrzenia na mediach społecznościowych wydawnictwa.

Zaraz, Zaraz

Grupa poznańskich, niezależnych artystów postanowiła stworzyć serię krótkich filmów ilustrujących mniejsze i większe problemy czyhające na nich w trakcie epidemii.

Ich twórczość znajdziecie na Facebooku, oraz na YouTube.

JZ/MK/IZ

sieci społecznościowe