Majówka z historycznym taborem

W ostatni weekend kwietnia rozpoczął się sezon linii turystycznych. Na poznańskie ulice i torowiska wróciły historyczne autobusy i tramwaje MPK Poznań. Na przejażdżkę nimi będzie można się wybrać we wszystkie długiego, majowego weekendu. 

Historyczny tramwaj przed Operą - grafika artykułu
Przez wszystkie dni weekendu majowego będzie okazja obejrzeć i przejechać się po Poznaniu historycznymi tramwajami i autobusami fot. MPK

Dla jednych to wspomnienie dzieciństwa, dla innych - lekcja historii i możliwość zobaczenia zabytku techniki w ruchu. Dzięki liniom turystycznym można przekonać się, jak przez lata zmieniały się technologie i sprawdzić, jak niegdyś przemieszczano się po Poznaniu.

Linie turystyczne, obsługiwane historycznymi autobusami i tramwajami MPK Poznań, które rozpoczęły sezon już w ostatni weekend, będą wyjeżdżać na trasy w soboty, niedziele, święta oraz tzw. długie weekendy aż do 29 września.

W sezonie 2024 tramwajowe linie turystyczne 0 i 20 będą miały przystanek początkowy i końcowy na pl. Wielkopolskim, natomiast linia historyczna H (uruchamiana co około dwa tygodnie) na ul. Ratajczaka (na nowym odcinku torowiska między ulicami 27 Grudnia i Św. Marcin). Zmieniona została również trasa linii autobusowej 102, która umożliwiać będzie nie tylko dojazd do Fortu VII i Muzeum Wojska Polskiego, ale również do Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania. Historycznymi autobusami linii 100, podobnie jak w poprzednich latach, będzie można dojechać z przystanku Poznań Główny przy dworcu kolejowym do Nowego Zoo.

Majówka turystyczno-historyczna

W najbliższym czasie na przejażdżkę będzie się można wybrać w dniach: 1, 2, 3, 4 i 5 maja. 

Podczas uroczystości 3 maja historyczne pojazdy pojawią się przy pl. Wolności około godz. 11.00. Do dyspozycji gości będą: wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer, skład wagonów KSW i S2D oraz "Ogórek", czyli Jelcz z przyczepą. Będzie je można zwiedzić, a później - około godz. 13:15-13:30 - wybrać się nimi na przejażdżkę. Więcej można przeczytać na stronie MPK.

Z powodu prac remontowych na ulicy Hetmańskiej linia 0 będzie funkcjonować od 19 maja - do tego czasu niedzielne kursy będą realizowane na linii 20.

Najważniejsze informacje dotyczące linii turystycznych w sezonie 2024 oraz szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie ZTM i MPK

Bilety

Na poznańskich liniach turystycznych obowiązuje taryfa turystyczna ZTM z biletami jednoprzejazdowymi oraz jednodniowymi.

Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy - dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny - dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Bilety jednodniowe (hop-on hop-off) kosztują natomiast: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny - dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Osoby, które zdecydują się na zakup biletu jednodniowego, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, a potem kontynuować podróż innym kursem linii turystycznych na tym samym bilecie.

Bilety sprzedawane są przez obsługę konduktorską w pojeździe (płatność gotówką lub kartą płatniczą). Nie obowiązują na pozostałych liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu, ani w Kolejce Parkowej Maltanka.

MPK, ZTM

Czytaj także: