Naprawa nawierzchni na al. Niepodległości

We wtorek, 23 kwietnia, rozpocznie się remont nawierzchni fragmentu jezdni na al. Niepodległości. Prace prowadzone będą na odcinku od ul. Taylora do ul. Niezłomnych i potrwają około miesiąca.

Galeria zdjęć pokazujących stan nawierzchni przed remontem - grafika artykułu
We wtorek, 23 kwietnia, rozpocznie się remont nawierzchni fragmentu jezdni na al. Niepodległości między ulicami Taylora i Niezłomnych fot. ZDM

W trakcie remontu sfrezowana zostanie stara i już dość zniszczona nawierzchnia jezdni. W jej miejsce ułożone będą nowe warstwy: wiążąca i ścieralna. Dzięki temu znacznie poprawi się komfort przejazdów samochodów, pojazdów komunikacji publicznej i jednośladów. Na czas robót przygotowana została tymczasowa organizacja ruchu. Żeby jak najbardziej ograniczyć uciążliwości z nimi związane, prace zostały podzielony na etapy.

W pierwszym - od 23 kwietnia - na trzy dni wyłączona z ruchu zostanie jezdnia zachodnia na odcinku ok. 150 m od skrzyżowania z ul. Składową i Taylora. Ruch odbywać się będzie dwukierunkowo po jednym pasie jezdnią wschodnią. Nie będzie wjazdu i wyjazdu w ul. Składową. Objazd dla ruchu ogólnego i komunikacji zbiorowej wyznaczono ulicami Powstańców Wielkopolskich i Towarową.

W drugim etapie wyłączony z ruchu pojazdów zostanie analogiczny odcinek jezdni wschodniej, a ruch dwukierunkowy odbywać się będzie jezdnią zachodnią. Nie będzie wjazdu w ul. Taylora, na której obowiązywać będzie w tym czasie ruch dwukierunkowy oraz ograniczenia parkowania. Utrzymany zostanie objazd ul. Powstańców Wielkopolskich i Towarową.

W etapie trzecim, po długim weekendzie majowym, wyłączone z ruchu zostanie odcinek jezdni zachodniej i zewnętrzne pasy ruchu al. Niepodległości od ul. Składowej do skrzyżowania z ul. Niezłomnych. Nie będzie wjazdu i wyjazdu na al. Niepodległości z posesji przy ul. Powstańców Wielkopolskich 20.

W etapie czwartym wyłączony z ruchu zostanie odcinek jezdni wschodniej i wewnętrzne pasy ruchu al. Niepodległości od ul. Składowej do skrzyżowania z ul. Niezłomnych. Nie będzie możliwości wjazdu i wyjazdu na al. Niepodległości z posesji przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1-5.

Prędkość maksymalna pojazdów w rejonie prac ograniczona zostanie do 30 km/h. Sygnalizacja świetlna będzie przełączona w tryb żółty migający. Przejścia dla pieszych w rejonie prac zamykane będą naprzemiennie. 

Remont ma potrwać do 24 maja. Koszt prac ma wynieść około 1,4 miliona złotych. Należy zachować ostrożność w rejonie zmian.

Zmiany komunikacji publicznej

Remont wymusi zmiany na liniach autobusowych nr 171, 212, 215 i 222. Autobusy będą w tym czasie kursowały objazdem z uwagi na wyłączony z ruchu fragment al. Niepodległości.

W I i II etapie remontu al. Niepodległości (od 23 kwietnia do 5 maja) autobusy linii nr 171, 212, 215, 222jadące w kierunku północnym (do ulicy Święty Marcin) kursować będą objazdem przez ulicę Powstańców Wielkopolskich (do al. Niepodległości). Wyłączony z użytkowania zostanie przystanek Uniwersytet Ekonomicznyna ul. Składowej. Ponadto autobusy nie będą wjeżdżać na przystanek tramwajowo-autobusowy Poznań Główny (kierunek centrum).

Na trasie objazdu wyznaczone zostaną dwa przystanki tymczasowe:

  • Poznań Główny - na ul. Powstańców Wielkopolskich w kierunku al. Niepodległości,
  • Uniwersytet Ekonomicznyna al. Niepodległości za skrzyżowaniem z ul. Taylora.

Szczegóły dotyczące zmian w komunikacji miejskiej znaleźć można na stronie ZTM

ZDM, ZTM