Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - obchody w Poznaniu

Oficjalne uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, obóz powstańczy przy ulicach Ludgardy i Paderewskiego, znicze na grobach bohaterów - 27 grudnia cały Poznań będzie obchodził 103. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. W tym roku po raz pierwszy jako święto państwowe.

Zdjęcie z z uroczystości 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - grafika artykułu
Główne uroczystości 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się pod pomnikiem przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi

Jak co roku, główne uroczystości - organizowane przez samorząd województwa - odbędą się 27 grudnia o godz. 16:40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. W tym czasie - w historyczną godzinę wybuchu walk - tradycyjnie zabrzmią syreny. Na minutę zatrzymają się także tramwaje i autobusy. Uroczystość będzie można śledzić online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl.

Wcześniej delegacje złożą wieńce na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, a także przed tablicami kolejnych bohaterów: Franciszka Ratajczaka, Ignacego Jana Paderewskiego, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich czy pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wiązanki kwiatów zostaną złożone na Cmentarzu Junikowskim. Odbędzie się również msza św. w Farze Poznańskiej. 

Miasto Poznań wspólnie z Oddziałem IPN w Poznaniu, Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, 12. Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej, organizacjami społecznymi, radami osiedli i harcerzami rozpoczną akcję uczczenia powstańców, zapalając ponad 5 tys. zniczy na ich mogiłach. Znajdują się one na wszystkich poznańskich cmentarzach, w tym m.in. w kwaterach powstańców na Junikowie, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan czy Cytadeli. 

Przyjazd Paderewskiego, Obozowisko Powstańcze, nowa wystawa czasowa

Z okazji rocznicy wybuchu zwycięskiego zrywu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało szereg atrakcji. W niedzielę, 26 grudnia na Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, która przypomni, jakie poruszenie wywołał przyjazd sławnego pianisty w 1918 roku. Nie zabraknie powstańczych pieśni, a wszystkich, którzy mają ochotę na przejażdżkę z Ignacym Paderewskim (w tej roli aktor Teatru Nowego - Andrzej Lajborek) muzeum zaprasza w podróż zabytkowym pociągiem z Parowozowni Wolsztyn na trasie Poznań - Swarzędz - Poznań.

Sprzedaż biletów od 21.12.2021 wyłącznie na: www.koleje-wielkopolskie.com.pl. Z uwagi na obostrzenia sanitarne liczba dostępnych miejsc ograniczona. Harmonogram wydarzenia: 

  • 15.45 - rozgrzewka przed inscenizacją
  • 16.00 - wjazd zabytkowego pociągu z Ignacym Paderewskim i koncert pieśni patriotycznych
  • 17.15 - odjazd pociągu do Swarzędza
  • 18.35 - przyjazd do Poznania

Ze względu na remont płyty Starego Rynku "Obozowisko Powstańcze" tym razem stanie przy pomniku Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego, gdzie pojawią się rekonstruktorzy z powstańczych oddziałów. Będzie można zobaczyć samochód pancerny Ehrhardt M17. O godz. 15.00 organizatorzy rozdadzą flagi powstańcze i rozetki, a o 16.40 rozbłysną race.

Z placu warto przejść na Stary Rynek i zwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu, które w tym dniu będzie czynne od godz.10.00 do 18.00 z przerwą techniczną od 13.00 do 14.30.

Na miejscu na zwiedzających czeka nowa wystawa czasowa "Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu" przygotowaną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem "Katyń". Autor wystawy: Anna Adamska (Muzeum Armii "Poznań").

W Sali Kinowej odbywać się będą pokazy filmów o historii zwycięskiego zrywu oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Na najmłodszych zwiedzających czekają specjalne książeczki edukacyjne - również do pobrania na stronie www.wmn.poznan.pl w zakładce "Edukacja", gdzie można znaleźć także inne materiały dla dzieci i młodzieży, wprowadzające do historii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A. Natomiast przy stoisku Poczty Polskiej będzie można nabyć okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

27 grudniapoznaniacy i poznanianki znów będą mogli zwiedzić Kopiec Wolności, znajdujący się w sąsiedztwie jeziora Maltańskiego. Na szczyt można będzie wejść w godz. 11:00 - 16:00. 

Przypomnijmy, pomysłodawcami ustanowienia 27 grudnia dniem święta państwowego byli: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Inicjatywę wsparli liczni samorządowcy, instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne, w tym m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, marszałek województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, starosta poznański Jan Grabkowski czy wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Apel poparło także wiele samorządów, wśród nich Rada Miasta Poznania i Samorząd Województwa Wielkopolskiego - z inicjatywy Marka Woźniaka, Marszałka Województwa - a także samorządy w Kórniku, Śremie i Gołańczy.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Trwało 52 dni i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju. W tym roku obchodzimy jego 103. rocznicę.

Zobacz także:

JZ

sieci społecznościowe