Nowe pojemniki na elektrośmieci

W Poznaniu pojawiają się nowe pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny oraz baterie. Docelowo specjalne kontenery pojawią się w ok. 100 lokalizacjach w mieście. Gdzie można je znaleźć i co do nich wrzucać?

Galeria zdjęć przedstawiająca pojemnik na sprzęt elektroniczny z różnych stron. Pojamnik jest szaro-niebieski z czerwonym paskiem. - grafika artykułu
W Poznaniu pojawiają się nowe pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny oraz baterie

Nowe pojemniki na elektroodpady są w kolorach szaro-niebieskich z czerwonym paskiem. Dołączają one do pozostałych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, z których chętnie korzystali mieszkańcy Poznania.. 

Do "czerwonych" pojemników wrzucać można każdy sprzęt zasilany prądem lub bateriami, a którego rozmiar nie przekracza 50 cm (tylko taki zmieści się we wlocie). Mogą to być stare telefony komórkowe, komputery, laptopy, drukarki, miksery, czajniki, zabawki na baterie itp. 

Pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów. Bezpieczny dla środowiska jest również sposób ich odbioru. Każdy ze sprzętów oddanych do pojemnika zostanie poddany recyklingowi. Lokalizacje pojemników można sprawdzić na stronie elektrycznesmieci.pl.

 Do tej pory pojemniki zlokalizowane są w 8 miejscach: 

  • osiedle Batorego 27 C
  • osiedle Batorego 4
  • przy SP 34 i przedszkolu nr 190
  • osiedle Przemysława 21
  • ul. Naramowicka 169
  • ul. Sarmacka 8 F
  • ul. Naramowicka 149
  • ul. Naramowicka 157

Montaż pojemników dopiero się rozpoczął. Docelowo umieszczonych zostanie ich około 100. W ramach umowy Miasta Poznania z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko lokalizację pojemników ustalano bezpośrednio z właścicielami terenów. Musi ona uwzględniać kilka czynników. Pojemniki powinny być łatwo dostępne dla mieszkańców chcących pozostawić odpady. Dojazd do nich nie może być w żaden sposób ograniczony, tak by dało się je swobodnie opróżniać i serwisować. Nie mogą utrudniać poruszania się pieszym, rowerzystom i kierowcom.

Pojemniki to tylko jeden ze sposobów zagospodarowania elektroodpadów. Zgłosić chęć oddania większego sprzętu, takiego jak lodówki, pralki, zmywarki itp. można przez formularz online na stronie elektrycznesmieci.pl lub infolinię 572 102 102. Sprzęt w ciągu 72 godzin zostanie bezpłatnie odebrany i recyklingowany.

Więcej o segregowaniu - nie tylko elektroodpadów - znaleźć można na stronie "Wszystko o odpadach".

PD

sieci społecznościowe