Poznański oddział Capgemini planuje podwoić zatrudnienie

Intensywna rekrutacja i poszukiwanie, po raz pierwszy na taką skalę, specjalistów IT z językiem angielskim - poznański oddział Capgemini świętuje swoją piątą rocznicę, zdradzając plany na przyszłość. - Sektor usług dla biznesu i branża IT w stolicy Wielkopolski dynamicznie rosną, a Capgemini to jeden z większych pracodawców na tym rynku. Cieszy nas, że odnosi sukcesy, planuje się rozwijać i intensyfikować współpracę z miastem oraz uczelniami - podkreślają władze Poznania.

Zdjęcie przedstwia cztery osoby siedzące za stołem konferencyjnym podczas briefingu prasowego. - grafika artykułu
Informację o zwiększeniu zatrudnienia Capgemini ogłosiło podczas konferencji prasowej w siedzibie firmy.

Capgemini to jeden z największych na świecie dostawców usług dla biznesu, a w jego poznańskiej siedzibie pracuje w tej chwili ponad 400 specjalistów IT, głównie programistów i testerów zajmujących się rozwojem oprogramowania. Eksperci z Capgemini Software Solutions Center projektują, tworzą, testują oraz wdrażają indywidualne rozwiązania IT w oparciu o uznane technologie i frameworki m.in. takie jak: JAVA, JavaScript,.NET, platformy bazodanowe, Business Intelligence oraz technologie mobilne. W ostatnim pięcioleciu realizowali oni około 100 projektów dla ponad 40 znanych na całym świecie firm m.in. z sektora motoryzacyjnego, telekomunikacji, logistyki, bankowości czy sektora publicznego, w tym wspierające krytyczne systemy biznesowe. Portfolio firmy wciąż się rozwija, a zapotrzebowanie na nowych specjalistów rośnie.

- Widzimy wzrastające znaczenie usług chmurowych, sztucznej inteligencji, automatyzacji i robotyzacji, ale także czytelnych, łatwych w     obsłudze aplikacji webowych i mobilnych. Wiemy, że to kierunek, w którym podążają nasi klienci, a do tego typu projektów     potrzebujemy zdolnych, ambitnych i dobrze wykształconych pracowników. W stolicy Wielkopolski ich nie brakuje - mamy szansę obserwować to podczas prowadzonych tu rekrutacji, których jakość stale pozostaje na wysokim poziomie. To przekłada się na jakość świadczonych usług i pozwala efektywnie realizować przyjęte cele. W połączeniu z potencjałem, jaki daje Poznań i otwartością     miasta na współpracę z biznesem, każda ze stron zyskuje ogromne możliwości i z tego potencjału chcemy czerpać i rozwijać go w nadchodzących latach - mówi Michał Mikucki, dyrektor Capgemini Poznań.

Firma ogłosiła właśnie, że szuka nowych specjalistów, w kolejnym pięcioleciu planuje podwoić zatrudnienie w Poznaniu. Capgemini chce także rozwijać współpracę z miastem i poznańskimi uczelniami.

- Po raz pierwszy otwieramy w Poznaniu rekrutację dla specjalistów IT ze znajomością języka angielskiego. Dotychczas, ze względu na specyfikę projektów, zatrudnialiśmy tutaj głównie ekspertów z językiem niemieckim. Nadal jesteśmy otwarci na takich kandydatów, poszukujemy również osób na poziomie juniorskim, ale specjaliści z językiem angielskim to najważniejszy cel naszej rekrutacji. Capgemini w Poznaniu wciąż się rozrasta, mamy do zaoferowania     pracę przy ciekawych projektach, nowoczesnych technologiach, w     kulturze zespołowej, wspierającej rozwój. Obecnie pracujemy w modelu hybrydowym, ale nasze biura cały czas pozostają otwarte dla osób preferujących pracę bezpośrednio z siedziby firmy. Ten model zapewnia dużą elastyczność - dodaje     Monika Cwynar-Kępa, HR director w Capgemini Software Solutions Center.

Nowozatrudnione osoby będą miały okazję pracować m.in. przy projektach IT dla branż: motoryzacyjnej, logistycznej, energetycznej, przemysłowej, finansowej, zakupowej czy sektora publicznego. Wśród przykładów działań do których dołączą jest m.in. praca w międzynarodowym zespole nad stworzeniem opartego o nowoczesną architekturę rozwiązania, służącego do płatności i rozliczeń dla amerykańskiej sieci kart kredytowych. Praca dla Capgemini to także możliwość uczestnictwa w szeregu atrakcyjnych projektów dla wielu branż, prowadzonych w nowoczesnych technologiach, z wykorzystaniem chmury czy sztucznej inteligencji.

Biznes wsparty potencjałem miasta

Jak wskazują przedstawiciele Capgemini, decyzja o zlokalizowaniu i rozwoju Software Solutions Center w stolicy Wielkopolski jest podyktowana m.in. bardzo wysoką jakością kształcenia, a co za tym idzie - wysokim poziomem kompetencji kandydatów w regionie. Władze Poznania podkreślają z kolei, że wspieranie rozwoju sektora usług biznesowych to ważny element strategii miasta.

- Z naszych danych wynika, że w 120 centrach usług biznesowych na poznańskim rynku zatrudnionych jest obecnie ponad 21 500 pracowników. W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój sektora - 50% miejsc pracy wygenerowano w ostatnich 4 latach. Cieszymy się, że firmy takie jak Capgemini widzą atuty Poznania i decydują się rozwijać swoje siedziby tutaj zlokalizowane. Poza potencjałem ludzkim, proponujemy im także przyjazny klimat dla rozwoju inwestycji i chętnie angażujemy się we wspólne działania. Nasza współpraca z Capgemini jest modelowym przykładem, że przekłada się to na korzyści dla obu stron. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu stworzyliśmy atmosferę, w której biznes doskonale się rozwija, a nowo powstałe miejsca pracy dają mieszkańcom naszego miasta szansę zatrudnienia w perspektywicznej branży, przy ciekawych, międzynarodowych wyzwaniach - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Wśród wspólnych działań firmy i miasta wymienić można m.in. współtworzenie jednej z największych konferencji IT w Polsce Pozitive Technologies. Capgemini współpracuje także z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząc zajęcia z programowania i testowania, należy również do Rady pracodawców Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej. W trzecim kwartale ubiegłego roku Capgemini i Miasto Poznań dołączyły natomiast wspólnie do inicjatywy 100 Intelligent Cities Challenge. Jest ona częścią systemu wsparcia UE zakładającego realizację obietnic złożonych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii cyfrowej.

- Intelligent Cities Challenge to inicjatywa Komisji Europejskiej, która wspiera 136 miast w wykorzystywaniu najnowocześniejszych technologii do prowadzenia inteligentnego, ekologicznego i odpowiedzialnego społecznie rozwoju. Wybrane miasta i ich lokalne     ekosystemy mają być motorem ożywienia lokalnej gospodarki, stworzą nowe miejsca pracy, wzmocnią zaangażowanie mieszkańców oraz podniosą jakość życia. Miasta otrzymują indywidualne     porady strategiczne od międzynarodowych ekspertów w zakresie     m.in.: zielonej gospodarki, cyfryzacji administracji publicznej, odporności lokalnych łańcuchów dostaw czy przekwalifikowania siły roboczej. Celem inicjatywy jest przejście w kierunku bardziej cyfrowej, zorientowanej na usługi i niskoemisyjnej gospodarki, wspieranej przez społeczeństwo oparte na wiedzy. Wraz z Miastem Poznań zespół projektowy tworzy Poznańskie Centrum     Superkomputerowo-Sieciowe oraz Fundacja Altum. Partnerami     biznesowymi są: Capgemini Software Solutions Center, INEA i Take&Drive. Dodatkowo w inicjatywie udział biorą trzy poznańskie uczelnie - mówi Dimitrios Haracaris, manager projektów w Capgemini, lead expert w ICC dla Miasta Poznań.

Pięć lat Capgemini w Poznaniu

Pięciolecie poznańskiego oddziału Capgemini to także okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć. Organizacja zatrudnia w Poznaniu programistów pracujących z językami obiektowymi, takimi jak Java czy.NET, osoby pracujące z technologiami cloudowymi, czy mikroserwisami. Oddział Software Solutions Center dostarcza około 100 projektów dla kluczowych klientów rynku globalnego. Co ciekawe, w Capgemini Software Solutions Center realizowane są także projekty, które wymagają zachowania najwyższego bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji. Pracownicy, którzy uczestniczą w tych konkretnych działaniach, muszą więc posiadać poświadczenie bezpieczeństwa drugiego stopnia (dostęp do danych tajnych) wydany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- Pięć lat Capgemini w Poznaniu to czas intensywnego i satysfakcjonującego rozwoju. Możemy pochwalić się wieloletnią, nieprzerwaną współpracą z klientami, którym gwarantujemy niezakłóconą     realizację wielu, również wrażliwych projektów. Są to projekty o dużej złożoności, realizowane przez zespoły rozproszone, funkcjonujące w kilku globalnych lokalizacjach. Projekty polegające na budowie nowych systemów realizowane są na ogół przy wykorzystaniu podejścia zwinnego z bezpośrednią współpracą po stronie biznesu klienta. Przeważają współczesne technologie webowe, a Capgemini jest odpowiedzialne za stworzenie właściwej architektury, uwzględniającej istniejące już systemy oraz całościową realizację - mówi Michał Mikucki, dyrektor Capgemini Software Solutions Center w Poznaniu.

Wśród przykładów realizacji Capgemini z ostatniego pięciolecia można np. wymienić zwinny projekt mobilny, zbudowany pod system Windows dla niemieckiej firmy ubezpieczeniowej. Zadaniem systemu jest scalenie trzech istniejących już odrębnych aplikacji, używanych w tej chwili przez agentów ubezpieczeniowych z czterech regionów Niemiec w celu sprzedaży ubezpieczeń. W portfolio firmy znajduje się również projekt realizowany dla niemieckiego lidera w branży telekomunikacyjnej - Deutsche Telekom. Jego celem jest utworzenie i rozwijanie systemu zarządzającego rozbudową sieci światłowodowej (gigabit internet). Nad projektem pracuje ponad 20 zespołów z czterech krajów, w tym trzy zespoły z Capgemini, których większość członków pochodzi z Poznania.

sieci społecznościowe