Zmiany w komunikacji publicznej od 16 marca [AKTUALIZACJA]

Od 16 marca (poniedziałek) zostanie wprowadzony specjalny rozkład jazdy na liniach ZTM. Oznacza to zmniejszenie częstotliwości kursowania tramwajów do co 12 minut oraz głównych miejskich linii autobusowych do średnio co 15 minut przez cały dzień.

Specjalny rozkład jazdy od 16 marca
Specjalny rozkład jazdy od 16 marca

AKTUALIZACJA

Od 18 i 19 marca (środa, czwartek) zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM, tym razem na liniach podmiejskich. Celem tych działań jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronowirusa w aglomeracji poznańskiej, a także dostosowanie komunikacji do zdecydowanie zmniejszonej, ograniczonej do niezbędnego minimum, mobilności mieszkańców. Podkreślamy, że nie jest wykluczone wprowadzenie kolejnych zmian - w zależności od dynamiki aktualnej sytuacji.

Dotychczasowe apele o pozostanie (w miarę możliwości) w domu przynoszą efekt w postaci radykalnego spadku mobilności mieszkańców. Ponownie prosimy i apelujemy o ograniczenie udziału w dużych skupiskach ludzkich oraz o korzystanie przede wszystkim ze zdalnych form pracy i kontaktu. Stąd wprowadzone np. w urzędach (np. ZTM) ograniczenia kontaktu osobistego z Punktami i Biurami Obsługi Klienta.

Dużo mniejsza mobilność przekłada się na znacznie, bo aż ponad 60-proc. niższą frekwencję na liniach organizowanych przez ZTM Poznań. Na niektórych liniach pasażerów jest zaledwie kilku lub kilkunastu na kurs. Należy mieć także na uwadze wysoki i stale rosnący poziom absencji wśród prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej. Wprowadzone dotychczas ograniczenia pozwalają na zapewnienie obsługi wszystkich kursów zaplanowanych na dany dzień. W sytuacji braku podjęcia już obowiązujących decyzji o zawieszeniu części linii tramwajowych i autobusowych, już teraz spora część kursów na terenie Poznania nie byłaby realizowana z uwagi na brak obsługi.

Ograniczenia w transporcie podmiejskim

Biorąc pod uwagę powyższe, od środy (18 marca) ograniczenia zostaną wprowadzone na liniach podmiejskich do i z Kleszczewa oraz gminy Czerwonak:

- zawieszone zostają wszystkie kursy na linii nr 435,

- zawieszony zostaje kurs linii nr 432 o godz. 7:00 i 8:25 z przystanku Kleszczewo Park,

- zawieszony zostaje kurs linii nr 432 o godz. 7:30, 9:25 i 14:10 z dworca Rondo Rataje,

- zawieszony zostaje kurs linii nr 431 o godz. 22:00 z dworca Rondo Rataje,

-  zawieszone zostają linie: 388, 392, 394, 396, 397,

- wprowadzony zostaje sobotni rozkład jazdy dla linii nr 323,

- zawieszone zostają kursy linii nr 312 o godzinie: 4:36, 6:23, 8:50, 14:40, 16:32, 19:16 z przystanku Promnice Północna oraz kursy o godzinie 5:35, 7:50, 13:30, 15:45, 18:00 z przystanku Rondo Śródka.

Od czwartku (19 marca) na liniach obsługujących gminę Tarnowo Podgórne nr: 802, 803, 804, 811, 812, 813, 821 w dni robocze będzie obowiązywać sobotni rozkład jazdy.

Ponadto na linii 882 nie będą wykonywane kursy o godzinie 6:53 z Tarnowa Podgórnego/Centrum oraz o godz. 7:30 z Rokietnicy/Stacja, a linia 889 zostanie zawieszona.

Zniesienie statusu przystanków na żądanie

Od 18 marca na terenie Poznania zostanie zniesiony status przystanków na żądanie. Wszystkie przystanki będą traktowane jako stałe i autobusy będą się na nich zatrzymywać niezależnie od tego, czy pasażerowie zgłoszą żądanie przyciskiem czy nie. Zmiana ma na celu ograniczenie kontaktu pasażerów z powierzchniami dotykanymi przez wiele osób, takimi jak przyciski informujące kierowcę o zamiarze opuszczenia pojazdu na przystanku "na żądanie".

___________________________________________________________________________

Od wtorku, 17 marca, wprowadzone zostaną kolejne zmiany w komunikacji publicznej. Zawieszone zostaje funkcjonowanie dwóch linii tramwajowych: 2, 14 oraz trzech autobusowych 145, 149 i 170. 

W dni robocze w godz. 6:30 - 9:00 i 14:00 - 18:30 na liniach tramwajowych obowiązuje częstotliwość kursów co 12 minut. Wyjątkiem jest linia 3, na której kursy wykonywane są co 24 minuty.  Dodatkowo w piątki po godz. 18:30 linia 16 funkcjonuje z częstotliwością co 20 minut.

W soboty linia 16 funkcjonuje z częstotliwością co 10 minut tylko w godz. 11:00 - 20:00, a w pozostałych godzinach co 20 minut. Pozostałe linie bez zmian.

W niedziele i święta w godzinach popołudniowych na liniach 6 i 12 tramwaje kursują co 20 minut. Pozostałe linie bez zmian.

______________________________________________________________________

Od 16 marca zawieszone będzie także kursowanie tramwajów linii nr 4 i 11 oraz autobusów nr 147, 150 i 181. 

_______________________________________________________________

W związku z podejmowanymi działaniami profilaktycznymi, mającymi uchronić jak najwięcej osób przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa odwołane zostały zajęcia w placówkach oświatowych i kulturalnych, apelami o ograniczenie wizyt w urzędzie i unikanie miejsc, w których jest dużo ludzi oraz korzystanie przede wszystkim ze zdalnych form pracy i kontaktu, odnotowujemy zdecydowanie mniejszą liczbę pasażerów komunikacji publicznej. Z kolei rosnąca absencja wśród kierowców i motorniczych może istotnie wpłynąć na ograniczone możliwości przewozowe.

Dlatego od poniedziałku, 16 marca, na liniach ZTM zostanie wprowadzony specjalny rozkład jazdy. Przez cały dzień tramwaje i autobusy będą kursować jak dotychczas w dni robocze w godzinach pozaszczytowych, czyli tramwaje co 12 minut, a autobusy głównych linii miejskich średnio co 15 minut (151, 163, 164, 168, 169, 171, 174, 182, 191 i 193). 

Ze względu na przeznaczenie szpitala przy ul. Szwajcarskiej wyłącznie na potrzeby opieki nad pacjentami zarażonymi koronawirusem autobusy linii numer 166, 181, 184, 232 i 238 nie będą wjeżdżać pod szpital. Na liniach nr 166 (z Zielińca), 181 (ze Szwajcarska Centrum Handlowe) i 184 (z Ronda Środka) będą przesunięte godziny odjazdów, natomiast linie nr 232 i 238 będą miały zmienione trasy (linia nr 232 skrócenie do Os. Rusa, linia nr 238 wydłużenie do Franowa).

Informacja pasażerska

Z uwagi na nagły tryb wprowadzanych zmian oraz dynamicznie zmieniającą się sytuację, tradycyjne rozkłady jazdy na przystankach nie będą aktualne, za co przepraszamy. Prosimy pasażerów o korzystanie z przede wszystkim z informacji elektronicznych, takich jak Wirtualny Monitor w systemie PEKA (https://www.peka.poznan.pl/vm/) i tablic informacji pasażerskiej.  Będziemy czynili starania, żeby aktualne rozkłady jazdy od godzin popołudniowych w poniedziałek (16 marca) znalazły się na stronie ZTM oraz w aplikacjach mobilnych korzystających z danych udostępnionych przez ZTM (m.in.: jakdojade, mympk, mmpk.info).

Ponadto tradycyjne rozkłady na przystankach tramwajowych testowo zostaną wyposażone w QR-kody, które znajdą się w prawym dolnym rogu

Po zeskanowaniu kodu otworzy się strona internetowa Wirtualny Monitor z danym przystankiem (dla powyższego rozkładu: www.peka.poznan.pl/vm/?przystanek=PAWI71). W ten sposób pasażer będzie mógł sprawdzić rzeczywisty czas przyjazdu tramwaju.

Działania związane z epidemią koronawirusa

Od piątku, 13 marca do odwołania w autobusach, wydzielone zostają strefy niedostępne dla pasażerów. Oznacza to między innymi, że podróżni nie mogą korzystać z przednich drzwi pojazdu. Podobne rozwiązanie sukcesywne będzie wprowadzane w tramwajach.

Wstrzymana została również sprzedaż biletów przez kierowców i motorniczych (dotyczy pojazdów przewoźników podmiejskich i linii nocnych).

Wszystkie drzwi w autobusach i tramwajach są otwierane zdalnie przez prowadzących pojazdy. Tym samym pasażerowie nie muszą mieć kontaktu z przyciskami otwierania drzwi.

Codziennie w pojazdach przeprowadzane jest gruntowne czyszczenie oraz dezynfekcja.

Ograniczenia w transporcie już obowiązujące

Przypominamy, że - od czwartku - 12 marca - z powodu zamknięcia placówek oświatowych (szkół, przedszkoli i żłobków) oraz miejskich instytucji kultury, Term Maltańskich i nowego ZOO obowiązują zmiany w rozkładach jazdy. Szczegóły są dostępne na stronie ZTM i MPK

O zmianach związanych z Punktami i Biurami Obsługi Klienta ZTM można przeczytać w komunikacie na stronie poznan.pl oraz ZTM