Wsparcie finansowe dla obywateli Ukrainy - jak uzyskać?

Przebywającym w Polsce uchodźcom z Ukrainy przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, przeznaczone na najpilniejsze potrzeby. Jakie warunki trzeba spełnić? Gdzie złożyć dokumenty? Podpowiadamy.

Wnioski można składać w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 - grafika artykułu
Wnioski można składać w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1

Artykuł w j. ukraińskim: Фінансова допомога для громадян України: як отримати?

Świadczenie jest przeznaczone dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską po 24 lutego, wynosi 300 zł na osobę i jest jednorazowe. Wsparcie ma pomóc w pokryciu najpotrzebniejszych wydatków np. na żywność, odzież, obuwie czy środki higieny osobistej.

Aby otrzymać świadczenie, obywatel Ukrainy musi posiadać numer konta w banku (najlepiej polskim) lub polski numer telefonu, paszport oraz numer PESEL. Od środy, 16 marca przybywający do Polski uchodźcy mogą wyrobić PESEL na specjalnych zasadach. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie poznan.pl

Wnioski można składać w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1. Punkt obsługi klienta przyjmuje dokumenty od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-18:00 oraz w soboty od 7:00 do 14:00. Wniosek można pobrać poprzez stronę internetową PCŚ lub na miejscu.

Na wizytę w Poznańskim Centrum Świadczeń trzeba się umówić. Można to zrobić dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt pod numer telefonu 61 646 33 44, poprzez system rezerwacji wizyt lub bezpośrednio w PCŚ (wszystkie te usługi są dostępne w j. ukraińskim). 

Pieniądze można wypłacić na dwa sposoby:

  • przelewem na wskazany we wniosku numer konta w banku
  • w bankomatach PKO Bank Polski (osoby nie posiadające konta w banku otrzymają na polski numer telefonu specjalny PIN, który pozwoli wypłacić pieniądze bez użycia karty do bankomatu)

Wypłatą świadczeń 500 plus zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szczegóły dotyczące oferowanego przez ZUS wsparcia można znaleźć na stronie www.zus.pl. 

PCŚ/JZ