Zagraniczne prawo jazdy - zmiany dla taksówkarzy

W wyniku zmian w prawie, kierowcy taksówek oraz innych pojazdów służących do przewozu osób, posiadający zagraniczne prawo jazdy, muszą przedstawić w urzędzie miasta prawo jazdy wydane w Polsce. Obowiązek wchodzi w życie 17 czerwca. Zostało więc niewiele czasu.

Zdjęcie przedstawia znak taxi umieszczony na dachu samochodu. - grafika artykułu
Zagraniczne prawo jazdy - zmiany dla taksówkarzy

Przedsiębiorcy osobiście wykonujący przewozy oraz zatrudnieni kierowcy, posługujący się zagranicznym prawem jazdy, do 17 czerwca 2024 r. muszą dostarczyć do organu licencyjnego polskie prawo jazdy (czyli wydane w Polsce). Po tej dacie, zagraniczny dokument nie będzie już honorowany. Kierowca nie będzie spełniał wymagań ustawowych, w związku z czym, nie będzie mógł dalej wykonywać przewozów osób.

Powyższy obowiązek dotyczy kierowców wykonujących:

  • usługi przewozu taksówką,
  • usługi przewozu samochodem osobowym,
  • usługi przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Uwaga! Obowiązek aktualizacji dokumentów zatrudnionych kierowców spoczywa na przedsiębiorcy posiadającym licencję.

Przedstawienia dokumentów wraz z wnioskiem aktualizacyjnym należy dokonać podczas umówionej wizyty w Urzędzie Miasta Poznania - Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, Oddziale Licencji na Transport Drogowy i Kontroli przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań.

Na wizytę można umówić się poprzez stronę internetową lub dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt pod numer telefonu 61 646 33 44. 

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących wymiany zagranicznego prawa jazdy należy skontaktować się z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (przy ul. Gronowej 22a w Poznaniu). 

WDGiR/AJ