Zdrowie w głowie - zapisy na warsztaty

Jak wspierać zdrowie psychiczne nastolatków? Wszyscy, którzy chcą poznać odpowiedź na to pytanie, mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach - właśnie ruszyły na nie zapisy. 

Na zdjeciu sala w CK Zamek, widać ekran, na scenie rozmawiające kobiety, przysłuchuje im się publiczność - grafika artykułu
Przed warsztatami w Poznaniu odbyła się debata o zdrowiu psychicznym nastolatków

Warsztaty to część akcji "Zdrowie w głowie". Mogą wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani mieszkańcy i mieszkanki Poznania. Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia (czwartek), w godz. 17:00-19:00 w Centrum Profilaktyki "Świt" (ul. Świt 34/36, pierwsze piętro pawilonu). Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Do środy, 10 kwietnia można się na nie zgłaszać za pomocą formularza online.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Pytel - psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka, która prowadzi własną praktykę i popularyzuje wiedzę na temat zdrowia psychicznego w mediach, na łamach czasopism popularnonaukowych oraz podczas szkoleń, zajęć dla studentów, konferencji i warsztatów psychologicznych.

Warsztat poruszy przede wszystkim zagadnienia dotyczące budowania relacji. Jego uczestnicy rozmawiać będą o komunikacji - zarówno o tej, która buduje, jak i o komunikatach, które mogą szkodzić. Będzie też mowa o pracy z nastolatkami z zaburzeniami lękowymi i depresją. Podczas zajęć wykorzystany zostanie poradnik  "Nastolatki na zakręcie. Jak wspierać zdrowie psychiczne młodych osób?" - każdy z uczestników otrzyma też jego egzemplarz. 

"Zdrowie w głowie" to ogólnopolska akcja społeczna, która rozpoczęła się w 2023 roku. Jej misją jest dotarcie do tych, którzy mają realny wpływ na życie młodych ludzi i dostarczenie im kompetencji do skutecznego wspierania ich zdrowia psychicznego. Dlatego czasopismo "Charaktery" we współpracy ze specjalistami problematyki zdrowia psychicznego, z Fundacją TVN oraz firmą Amazon, przygotowało poradnik "Nastolatki na zakręcie. Jak wspierać zdrowie w głowie młodych ludzi?".

Miasto Poznań, wspierając akcję, zaplanowało także cykl warsztatów dla kadry pedagogicznej oraz rodziców i opiekunów. Poza ogólnodostępnymi warsztatami, zaplanowano również spotkania dla pedagogów uczestniczących w projekcie "Poznań uzależniony od profilaktyki" (16 i 23 kwietnia) oraz dla rodziców (22 maja). Wszystkie zajęcia prowadzone będą przez specjalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.

AW