Zielony Poznań

Masz ukwiecony balkon, piękny taras, ogródek z wyjątkowymi roślinami? Pochwal się nim i zgarnij nagrody. Konkurs "Zielony Poznań" rusza już po raz 25., a jubileuszową edycję oficjalnie rozpocznie kiermasz przed Palmiarnią - będą warsztaty, zabawy dla dzieci i pokazy florystyczne.

Jeden z balkonów, jakie wzięły udział w poprzedniej edycji konkursu - grafika artykułu
Jeden z balkonów, jakie wzięły udział w poprzedniej edycji konkursu

Konkurs "Zielony Poznań" co roku pozwala docenić najpiękniejsze poznańskie balkony, tarasy, ogrody przydomowe, działki i pasy zieleni. Zgłaszają się do niego nie tylko sami poznaniacy, ale także firmy i instytucje. Rywalizacja składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego.

W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniają (do 20 lipca) przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców bądź Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Najwyżej ocenione przechodzą do etapu drugiego - miejskiego. Tam Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta, powołana przez prezydenta Poznania, wybierze do 30 sierpnia najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty zgłoszone w pięciu kategoriach konkursu.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 20 czerwca. Regulamin oraz karty zgłoszeń dostępne są od 12 maja w siedzibach rad osiedli, w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404,pok.104), a także na stronie internetowej urzędu miasta: www.poznan.pl/mim/msp/news/xxv-edycja-konkursu-zielony-poznan,117784.html.

Jubileuszową edycję konkursu zainauguruje kiermasz "Zielony Poznań", który odbędzie się 12-13 maja przed Palmiarnią.

- Podczas tego wydarzenia mieszkańcy Poznania będą mogli zgłosić swój udział do konkursu, a ponadto kupić od wystawców rośliny, które można zasadzić na balkonach, tarasach i w ogrodach - zachęca Gerard Hajgelman, zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. - Będzie też można kupić akcesoria ogrodnicze, podłoża i nawozy. Instruktorzy z Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców oraz studenci z Koła Naukowego Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego będą udzielać porad ogrodniczych i podpowiadać, jak dobrze zaprojektować ogród, jakie gatunki roślin zasadzić i jak bronić się przed szkodnikami.

Na gości czeka moc atrakcji: pokazy florystyczne, warsztaty z hortiterapii (ogrodolecznictwa), i animacje dla dzieci. Na stoisku Palmiarni będzie można wymienić się roślinami, a studenci z Koła Naukowego Dietetyków UP przygotują poczęstunek i podpowiedzą, jak się zdrowo odżywiać. Szczegółowy program imprezy można znaleźć tutaj: www.poznan.pl/mim/msp/news/xxv-edycja-konkursu-zielony-poznan,117784.html

Dodatkowo w weekend 12-13 maja w Palmiarni będzie można oglądać wystawę skamieniałości i minerałów.

Nagrody dla uczestników oraz środki na organizację kiermaszu i konkursu "Zielony Poznań" ufundował Prezydent Miasta Poznania oraz Partnerzy konkursu: Międzynarodowe Targi Poznańskie, AQUANET SA, Unilever, Veolia Energia Poznań S.A., Ekonaw, Ogród Botaniczny UAM, Palmiarnia Poznańska, Targowiska Sp. z o.o., Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu, Garden Spot, Vilmorin Garden, Bogdan Królik, MK Cafe, Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, Zieleń Miejska.

AW

Załączniki