Zielony Poznań

Konkurs "Zielony Poznań" co roku pozwala docenić najpiękniejsze poznańskie balkony, tarasy, ogrody przydomowe, działki i pasy zieleni. Zgłaszają się do niego nie tylko sami poznaniacy, ale także firmy i instytucje. Rywalizacja składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego.
W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniają (do 20 lipca) przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców bądź Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Najwyżej ocenione przechodzą do etapu drugiego - miejskiego. Tam Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta, powołana przez prezydenta Poznania, wybierze do 30 sierpnia najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty zgłoszone w pięciu kategoriach konkursu.
Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 20 czerwca. Regulamin oraz karty zgłoszeń dostępne są od 12 maja w siedzibach rad osiedli, w Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404,pok.104), a także na stronie internetowej urzędu miasta: www.poznan.pl/mim/msp/news/xxv-edycja-konkursu-zielony-poznan,117784.html.
Jubileuszową edycję konkursu zainauguruje kiermasz "Zielony Poznań", który odbędzie się 12-13 maja przed Palmiarnią.
- Podczas tego wydarzenia mieszkańcy Poznania będą mogli zgłosić swój udział do konkursu, a ponadto kupić od wystawców rośliny, które można zasadzić na balkonach, tarasach i w ogrodach - zachęca Gerard Hajgelman, zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. - Będzie też można kupić akcesoria ogrodnicze, podłoża i nawozy. Instruktorzy z Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców oraz studenci z Koła Naukowego Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego będą udzielać porad ogrodniczych i podpowiadać, jak dobrze zaprojektować ogród, jakie gatunki roślin zasadzić i jak bronić się przed szkodnikami.
Na gości czeka moc atrakcji: pokazy florystyczne, warsztaty z hortiterapii (ogrodolecznictwa), i animacje dla dzieci. Na stoisku Palmiarni będzie można wymienić się roślinami, a studenci z Koła Naukowego Dietetyków UP przygotują poczęstunek i podpowiedzą, jak się zdrowo odżywiać. Szczegółowy program imprezy można znaleźć tutaj: www.poznan.pl/mim/msp/news/xxv-edycja-konkursu-zielony-poznan,117784.html
Dodatkowo w weekend 12-13 maja w Palmiarni będzie można oglądać wystawę skamieniałości i minerałów.
Nagrody dla uczestników oraz środki na organizację kiermaszu i konkursu "Zielony Poznań" ufundował Prezydent Miasta Poznania oraz Partnerzy konkursu: Międzynarodowe Targi Poznańskie, AQUANET SA, Unilever, Veolia Energia Poznań S.A., Ekonaw, Ogród Botaniczny UAM, Palmiarnia Poznańska, Targowiska Sp. z o.o., Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu, Garden Spot, Vilmorin Garden, Bogdan Królik, MK Cafe, Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, Zieleń Miejska.
AW
Zobacz również

ZOLiRM zmienia się dla pacjentów

Poznańska Wartostrada zaśmiecona, pomimo 304 koszy

Oddaj lumpy, weź sadzonkę
