Wydarzenia na planie Pokaż na planie
logo CK Zamek

"Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii". Spotkanie z Piotrem Mikołajczakiem

2019-11-17 ( niedziela )
16:00
Scena Nowa, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Prowadzenie: Anna Solak

Współpraca: Wydawnictwo  Czarne

W 1952 roku ostatni islandzcy osadnicy odpłynęli z Hornstrandir. Ślady ich życia powoli zaczęły znikać, a półwyspem znów zawładnęła natura. Mieszkańcy przeprowadzili się w przyjaźniejsze rejony, zostawiając za sobą ponadtysiącletnią historię ujarzmiania ziemi, będącej dziś jednym z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na świecie. Wielu współczesnych Islandczyków twierdzi, że Hornstrandir opustoszał, ponieważ był jednym z najtrudniejszych do życia zakątków kraju. Sądzono, że jego mieszkańcy pochodzili z innego świata.
Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak, autorzy bestsellerowego reportażu "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii", zabierają nas w podróż po półwyspie: do dawnej norweskiej stacji wielorybniczej, amerykańskiej bazy wojskowej na szczycie góry, w rejs statkiem po fiordach. Odwiedzają także dolinę, w której mieszkał najsłynniejszy islandzki pustelnik, zaglądają do domu najbardziej radykalnego komunisty w historii kraju i rozmawiają z prezydentem Islandii. Poznają historie kapitanów, myśliwych, hodowców owiec, artystów i dziennikarzy oraz ludzi, których życie naznaczyły wielkie tragedie. Zostanie tylko wiatr to zbiór opowieści z pozornie znanej, lecz odległej wyspy - ze świata, który warto ocalić. /opis wydawcy/

PIOTR MIKOŁAJCZAK (ur. 1983) - współzałożyciel strony Icestory.pl oraz współautor reportażu "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii". Publikował w "Angorze", "Kontynentach" oraz na polskich i islandzkich portalach internetowych. Od 2019 roku jest właścicielem firmy IceStory oferującej nieszablonowe wyjazdy na północ Europy. Po przeprowadzce z Norwegii na Islandię zamieszkał w Reykjaviku.

ANNA SOLAK  (ur. 1987) - dziennikarka i redaktorka miesięcznika "IKS" i portalu Kulturapoznan.pl. Absolwentka historii, dziennikarstwa i Polskiej Szkoły Reportażu. Miłośniczka literatury pięknej i non-fiction. Książki czyta w każdej wolnej chwili i miejscu.

Bilety w cenie 2 zł.

_
opr.LT

Bilety dostępne w: