10 urodziny Gratowozu

Stare odkurzacze, pralki, telewizory, słowem wszelkiej maści stary i zużyty sprzęt RTV i AGD już od 10 lat trafia do poznańskiego Gratowozu. Łącznie przez ten czas poznaniacy oddali około 500 ton problemowych odpadów. 

ZZO - grafika artykułu
ZZO

Co zrobić ze starą lodówką, telewizorem czy pralką? Kiedyś zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zalegał w piwnicach, na strychach, zdarzało się, że żywot kończył np. na balkonie. Od 10 lat takiego problemu w Poznaniu już nie ma. Graty trafiają tam, gdzie ich miejsce, czyli do Gratowozu a ostatecznie na Gratowisko.

- Naszym celem było od początku umożliwienie mieszkańcom pozbycia się odpadów problemowych - mówi Krzysztof Krauze, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów - przede wszystkim chodziło jednak od to, by takie odpady nie trafiały i nie zalegały na wysypisku, gdzie były zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Odpady problemowe - jak zaznaczył prezes Krauze - wymagają specjalistycznego recyklingu lub utylizacji. Zalicza się do nich np. resztki farb, lakiery, baterie czy lekarstwa. Zagrożenie stanowić może nawet pozostawiony na wysypisku termometr rtęciowy czy lodówka, w której jest niebezpieczny dla środowiska freon.

Początkowo Gratowóz odbierał oprócz zużytego sprzętu, także tego typu odpady. Obecnie, stanowi uzupełninie PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Równolegle z Gratowozem działa bowiem Gratowisko, gdzie poznaniacy mogą sami oddawać elektrośmieci i chętnie z tej możliwości korzystają.

- Samodzielny transport stanowi pewien problem. Ale poznaniacy są pomysłowi. Pamiętam, jak jednego dnia młody chłopak przywiózł wraz z ojcem na Gratowisko na Dębcu starą lodówkę... na deskorolce - wspomina Krzysztof Krauze.

System odbioru problemowych odpadów w Poznaniu został oparty na rozwiązaniach miast zachodnich, jak holenderskiego Assen, norweskiego Dramenn oraz irlandzkiego Dublina. Po raz pierwszy Gratowóz na ulicach naszego miasta pojawił się dokładnie 10 lat temu, 6 sierpnia 2005 roku i tylko do listopada zebrał 9 ton odpadów. W kolejnych latach poznaniacy oddawali kilkadziesiąt ton elektrośmieci rocznie, najwięcej - 81 ton - trafiło na Gratowisko dwa lata temu.

Gratowóz kursuje po Poznaniu zgodnie z ustalonym harmonogramem odbierając nieodpłatnie od mieszkańców wytworzone w domu odpady RTV i AGD. Dokładne adresy i czas postoju Gratowozu można znaleźć w harmonogramach zamieszczanych na stronie internetowej ZZO www.odpady.poznan.pl oraz na stronie internetowej miasta Poznania www.poznan.pl w zakładce Środowisko. O zbiórkach informuje też w spotach radiowych i telewizyjnych. ZZO cały czas prowadzi też działania mające na celu wzrost świadomości ekologicznej poznaniaków.