Matura w Poznaniu - ruszyły egzaminy

Tegoroczni maturzyści przystąpili do pierwszego egzaminu. Na początek - w poniedziałek, 5 maja - sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. W kolejnych dniach czekają ich testy z matematyki i języków obcych. Pisemne matury potrwają do 22 maja, a ustne do 24 maja.

Zdjęcie przedstawia uczniów siedzących w ławkach na sali gimnastycznej, tyłem do aparatu. - grafika artykułu
Matura w Poznaniu - ruszyły egzaminy

W Poznaniu, podobnie jak w całej Polsce, absolwenci liceów i techników przystąpili do matury. W stolicy Wielkopolski do tzw. egzaminu dojrzałości (zdawanego po raz pierwszy) zgłosiło się 6 590 osób. Do tego dochodzą ci, którzy chcą poprawić swój wcześniejszy wynik. 

Pierwszego dnia, w poniedziałek, 5 maja maturzyści zweryfikowali swoją wiedzę z języka polskiego. Tradycyjnie musieli zmierzyć się z pytaniami otwartymi i zamkniętymi (sprawdzającymi m.in. umiejętność czytania ze zrozumieniem) oraz dłuższą wypowiedzią pisemną. W przypadku tej ostatniej w tym roku do wyboru były dwa tematy: 

  • "Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka".
  • "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?"

W swojej pracy maturzyści musieli odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Matura w 2025 r., podobnie jak w latach poprzednich, odbywa się w dwóch formułach: 2023 (dla absolwentów 4-letnich liceów oraz 5-letnich techników) oraz 2015 (dla absolwentów 3-letnich liceów i 4-letnich techników, chcących poprawić swój wcześniejszy wynik lub którzy z jakiś przyczyn nie przystąpili do egzaminu wcześniej). 

Ci drudzy do wyboru mieli dwa tematy:

  • "Czy można zachować nadzieję w czasach trudnych dla człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, do całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury".
  • "Zinterpretuj podany utwór (Adam Zagajewski "Zwyczajne życie"). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij".

Na rozwiązanie zadań z języka polskiego maturzyści mieli maksymalnie 240 minut (formuła z 2023) lub 170 minut (formuła z 2015). Aby zdać egzamin, trzeba zdobyć minimum 30 proc. punktów.          

Wyniki tegorocznych matur pisemnych zdający poznają 8 lipca. W sierpniu odbędzie się sesja poprawkowa. W czerwcu natomiast zorganizowane zostaną egzaminy dla tych, którzy z przyczyn losowych nie mogli do nich przystąpić w maju. 

W 2025 r. każdy maturzysta obowiązkowo musi przystąpić do dwóch egzaminów w części ustnej (język polski i język obcy nowożytny) oraz minimum czterech egzaminów pisemnych - trzech na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz jednego na poziomie rozszerzonym (na tym poziomie można zdawać maksymalnie pięć przedmiotów).

We wtorek (6 maja) uczniowie przystąpią do matury z matematyki, a w środę (7 maja) - z języków obcych (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego) na poziomie podstawowym. W piątek, 9 maja rozpoczną się egzaminy ustne. 

AJ