Spacery, grille, porządki w szafach - pierwszy majowy weekend też może być eko

Pierwszy majowy weekend to czas odpoczynku, wycieczek, grillowania i spotkań z bliskimi. Warto pamiętać, że świętować i relaksować się można z troską o najbliższe otoczenie i środowisko.

Zdjęcie przedstawia tłum ludzi wypowczywających nad rzeką. - grafika artykułu
Poznaniacy często wypoczywają i grillują nad rzeką

Piknik bez plastiku

Podczas wypraw w plener warto używać wielorazowych naczyń i sztućców. Jednorazowe talerze z papieru lub plastiku nie nadają się do ponownego przetworzenia - po użyciu należy wrzucać je do pojemników na odpady zmieszane.

Foliowe torebki (tzw. zrywki) i butelki plastikowe po napojach mogą stać się surowcem wtórnym. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem dla środowiska i portfeli będzie skorzystanie z toreb i siatek materiałowych lub zabranie z domu termosu z napojem lub wody w butelce wielokrotnego użytku.

Odpowiedzialne grillowanie

Osoby planujące grilla lub ognisko ze znajomymi, powinny pamiętać, by było to miejsce do tego przeznaczone. Z reguły znajdują się tam specjalne pojemniki na żar i popiół z palenisk. Tak jest na przykład wzdłuż poznańskiej Wartostrady. Od wielu lat brzegi Warty cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Poznaniacy często grillują nad rzeką. 

Od 1 kwietnia na terenach nadwarciańskich oraz Wartostradzie znajduje się 135 oznakowanych kontenerów do gromadzenia odpadów. Umieszczone na nich hasła - takie jak "Czuję się taki pusty w środku" czy też "Hola, hola kolego! Śmieci są moje. Oddawaj!" mają zachęcić do segregacji osoby, które spędzają czas nad Wartą (akcję zainaugurowano w zeszłym roku). Nad rzeką umieszczone zostały również wyodrębnione pojemniki na żar. Wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego znajduje się także 149 betonowych koszy na odpady.

Dojazd ma znaczenie

Kiedy już wiadomo, gdzie odbędzie się majówkowy piknik, warto rozstrzygnąć, czym dotrzeć na miejsce. Jeśli miejsce nie jest bardzo odległe i pozwala na to pogoda, można wybrać rower, hulajnogę, komunikację miejską lub po prostu spacer. Korzyści może być co najmniej kilka: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, uniknięcie korków i problemów z parkowaniem. Poza tym, ruch to zdrowie.

Wiosenne wietrzenie szaf

Nie wszyscy będą oddawali się majówkowemu relaksowi. Niektórzy czas wolny mogą chcieć wykorzystać na porządkowanie garaży, piwnic, szaf czy ogródków. Podczas sprzątania, należy pamiętać, że stare sprzęty, tekstylia, zużyte urządzenia elektroniczne czy odpady problemowe trzeba oddać na Gratowisko lub do Gratowozu (wyłącznie mniejsze gabarytowo odpady).

Oczywiście nie wszystko musi trafić do kosza - niektóre rzeczy być może da się naprawić, oddać, przerobić lub zostawić w punkcie "Drugie Życie Rzeczy" (znajdują się na każdym Gratowisku).

Lokalizacje Gratowisk w Poznaniu:

  • ul. Wrzesińska 12, Poznań
  • ul. 28 Czerwca 1956 roku nr 284, Poznań
  • ul. Meteorytowa 1, Poznań/Suchy Las.

WGK/ AJ