Kiosk, który mówi, czyli innowacje w turystyce

"Pozdrowienia z Poznania" - już niebawem tradycyjne wyrażenie sympatii podczas podróży popłynie w świat z naszego miasta za pomocą supernowoczesnych narzędzi. Papierowym pocztówkom i wiadomościom sms wyrośnie silna konkurencja w postaci multimedialnych kiosków. Do końca 2010 roku powstanie 7 takich urządzeń w Poznaniu, stwarzających cały szereg możliwości informacyjnych i komunikacyjnych dla turystów i mieszkańców miasta.

. - grafika artykułu
.

Infokioski umiejscowione zostaną w atrakcyjnych i ważnych dla obsługi turystów obszarach. Należą do nich Ostrów Tumski, lotnisko Ławica, teren Malty, okolice Arkadii, Stary Browar, teren MTP i obszar przy CK Zamek. Zastosowanie innowacyjnych technologii pozwoli użytkownikom na dotąd niespotykane działania w przestrzeni miasta. Możliwy będzie wydruk mapy danego regionu - mini obraz trasy lub drogi dojazdu dla rowerzysty, osoby pieszej czy kierowcy, na której pojawią się pomniki przyrody oraz miejsca kulturalne, jakie warto odwiedzić. Treści zawarte na wydrukowanej mapie oraz w systemie zaznaczania trasy będą dostępne w wybranym przez użytkownika języku: polskim, angielskim, niemieckim lub francuskim. Z myślą o osobach niepełnosprawnych, niewidomych oraz starszych, infokioski zostaną wyposażone w udogodnienia w postaci syntezatora mowy komunikującego w czterech językach, czytającego polecenia i treść zawartą na ekranie. Urządzenie umożliwi powiększanie czcionki oraz obrazu. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania - technologii QR, użytkownicy telefonów komórkowych lub innych urządzeń mobilnych wspartych aplikacją do czytania fotokodów, będą mogli odczytywać informację z ekranu infokiosków za pomocą aparatu cyfrowego zamieszczonego we wspomnianych urządzeniach. W ten łatwy sposób można będzie przenosić ważne informacje, telefony, adnotacje do swojego kalendarza, czy wybraną mapę do swojego systemu GPS wraz z ustawioną drogą i punktami ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Fotokodami oznaczone zostaną również miejsca i punkty na trasie podróży, gdzie odczyt fotokodów  pozwoli na zapoznanie się z informacjami o danym miejscu kultury lub historii. W dobie rozkwitu internetu wokół infokiosków powstanie strefa darmowego bezprzewodowego dostępu do sieci. Kolejną innowacją będzie zastosowanie systemu tzw. inteligentnych tagów. To technologia, która umożliwi pozyskiwanie informacji i swobodny dostęp do określonych miejsc. Tym samym turysta kupując elektroniczny bilet będzie zapamiętany w systemie, mając możliwość korzystania i wejścia do różnych miejsc i obiektów, bez konieczności każdorazowego zakupu biletu papierowego.

Urządzenie będzie wyposażone w kamerę cyfrową, dzięki której możliwe będzie wysłanie pocztówki z własną podobizną na tle katedry czy nowoczesnych zabudowań Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bez problemu będzie można sprawdzić pocztę e-mail i skorzystać z darmowego kontaktu telefonicznego lub video z osobami posiadającymi dostęp do Internetu.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę infokiosków. Montaż i ich uruchomienie planowane jest na styczeń 2011 roku. Projekt w istotny sposób wpłynie na usprawnienie obsługi turystów przybywających do Poznania przed, w trakcie i po Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w roku 2012.