W kolejce do muzeum

Ponad 90 miejsc i około 200 wydarzeń znajdziemy w programie tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu. To wyjątkowa okazja, żeby spędzić niezapomniany wieczór z kulturą, podziwiając cenne eksponaty i oglądając nowe i stałe wystawy.

Dziedziniec Muzeów widoczny z góry, chodzą po nim ludzie. Na środku duży kamienny obelisk. - grafika artykułu
Noc Muzeów w Pałacu Górków, fot. Bogdan Walkiewicz

Udział w wydarzeniu warto zaplanować wcześniej. Wybrać to, co nas interesuje, i zacząć zwiedzanie już od g. 17. Tylko tak można uniknąć tłumów i kolejek, które na pewno pojawią się około g. 21 czy 22. W ubiegłych latach zdarzało się, że na wejście trzeba było czekać nawet godzinę! Warto odwiedzić muzea, w których dawno lub nigdy nie byliśmy. Większość z nich zmieniła się bardzo, i to na lepsze. Przekonamy się o tym chociażby w poznańskim ratuszu, który przeszedł kompleksowy remont najniższych kondygnacji, co pozwoliło na otwarcie gotyckich piwnic niedostępnych przez ponad 25 lat.

Polecam także wizytę w Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła, bo jego ekspozycja jest nowoczesna i ciekawa, a trwająca, ale mająca się wkrótce zakończyć, wystawa sreber Funduszu Obrony Narodowej zainteresuje chyba każdego. W Muzeum Narodowym zobaczymy wystawę Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku. Jednym z wydarzeń towarzyszących będą warsztaty wycinania szablonów i malowania koszulek, które poprowadzi znany poznański artysta rockowy Grzegorz "Patyczak" Kmita (g. 18 i 20). Możemy też przetestować muzealne nowości - kawiarenkę i bezobsługowy sklepik. Noc w Muzeum Archeologicznym minie natomiast pod hasłem "W antycznym świecie Herodota". Na pięknym dziedzińcu pałacu Górków zobaczymy m.in. pokazy stowarzyszenia Hellas et Roma, którego członkowie zaprezentują sylwetkę piechura ze starożytnej Kartaginy oraz postać wojownika greckiego z V w. p.n.e. W Rezerwacie Archeologicznym Genius loci powstanie obozowisko wojów wczesnośredniowiecznych.

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk pokaże eksponaty z kolekcji przyrodniczej gromadzonej od 1857 roku, a Fotoplastykon Poznański zaprosi na spotkanie z Adamem Szklarkiem, fotografem i podróżnikiem, autorem zdjęć do wystawy Między bogami a demonami. Magiczna wyspa Bali. W fotoplastykonie zobaczymy też prezentację archiwalnych zdjęć Wildy oraz pokazy filmów z Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej. Specjalną ofertę z okazji Nocy Muzeów przygotowały nie tylko poznańskie muzea, ale także instytucje kultury, np. Centrum Kultury Zamek, Centrum Szyfrów Enigma, Biblioteka Raczyńskich czy Brama Poznania. Będzie też można zwiedzić nowo wyremontowany budynek Galerii Miejskiej Arsenał. Tu obowiązują zapisy. Jak informuje Estrada Poznańska, większość wydarzeń rozpocznie się o g. 17 i potrwa do północy lub godzinę dłużej. Wstęp do muzeów i innych obiektów będzie bezpłatny, w niektórych trzeba kupić bilet za 1 lub 2 zł.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024

Zobacz także: