Zapisz się już dziś na prelekcje pt."Jak dobrze przygotować zajęcia rzemieślnicze, dostępne dla każdego"!

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Serfenta serdecznie zapraszamy na pierwszy dzień  2-dniowego szkolenia pt."Jak dobrze przygotować zajęcia rzemieślnicze, dostępne dla każdego", które odbędzie się 3 czerwca w Plus Jeden w Poznaniu.

Grafika promocyjna szkolenia dla rzemieślników, którzy chcą prowadzić zajęcia rzemieślnicze - grafika artykułu
Jak dobrze przygotować zajęcia rzemieślnicze, dostępne dla każdego - dzień teoretyczny

Jest to pierwszy dzień 2-dniowego szkolenia, podczas którego Stowarzyszenie Serfenta przekaże autorską wiedzę z zakresu doświadczeń dydaktycznych w obszarze nauki rzemiosła na podstawie własnego Modelu Rewitalizacji Rzemiosła. Uczestnicy dowiedzą się jak dobrze przygotowywać i przeprowadzić zajęcia rzemieślnicze tak, aby były dostępne dla każdego.

Program:

I dzień - Jak dobrze przygotować zajęcia rzemieślnicze, dostępne dla każdego (teoria)

1. Hermetyczność w tradycyjnym rzemiośle a dobre praktyki Serfenty. Zasady organizacji warsztatów rzemieślniczych wg. Modelu Rewitalizacji Rzemiosła

  • Uczestnicy dowiedzą się na podstawie konkretnych przykładów sytuacji z warsztatów, jakie podejście dominuje w tradycyjnym sposobie przekazu wiedzy. Zaproponujemy, jakie można w nim wprowadzić innowacje, które ułatwią współczesnemu odbiorcy wejście w świat pracy ręcznej. 
  • Jak uprościć proces dydaktyczny, by ułatwić pracę sobie i uczestnikom zajęć, ale zachować sedno przekazu rzemiosła i wartości dziedzictwa kultury.
  • Praktyczne wskazówki jak przygotować dobre zajęcia rzemieślnicze dla osób, które mają styczność z rzemiosłem po raz pierwszy. Na co zwrócić uwagę przygotowując zajęcia. 
  • Wskazówki do przygotowania scenariusza zajęć i procesu dydaktycznego w zajęciach rzemieślniczych dla dzieci i dla dorosłych.
  • Kluczowe elementy Modelu Rewitalizacji Rzemiosła Stowarzyszenia Serfenta.
  • Sesja pytań i odpowiedzi 

2. Przerwa 

3. Persony i storytelling - jak dopasować ofertę do konkretnych odbiorców? 

  • Praca z personami - kto jest odbiorcą naszych usług i jak to wpływa na to, co robimy? Jak określić persony naszych warsztatów i usług, jak je poznać, jak z nimi pracować, i jak odpowiadać na ich potrzeby  (elementy design thinking).
  • Jak dobrze zrozumieć różne potrzeby uczestników warsztatów i jak na nie odpowiadać, jak obietnice i oczekiwana wpływają na nasz efekt końcowy.
  • Jak skutecznie promować warsztat rzemieślniczy, wykorzystując storytelling. 
  • Aspekty kulturowe i wychowawcze w przygotowaniu zajęć z młodzieżą.
  • Sesja pytań i odpowiedzi

Dla kogo przeznaczone jest to szkolenie?

  • dla rzemieślników, rzemieślniczek i instruktorów/ek rzemiosła prowadzących zajęcia praktyczne, którzy chcieliby lepiej przygotowywać swoje zajęcia i odpowiadać na potrzeby swoich odbiorców
  • dla rzemieślników i rzemieślniczek, którzy chcą poszerzyć swoją ofertę o zajęcia dydaktyczne
  • dla osób, które chcą łączyć tradycję z nowoczesnym podejściem dydaktycznym 
  • dla pracowniczek i pracowników instytucji kultury, oświaty, animatorów 
  • dla osób zainteresowanych tematem rzemiosła 

Termin i miejsce:

3 czerwca 2025 r.  od 10:00 do 15:00 

Adres: Plus Jeden, ul. Za Bramką 1, Poznań

Sala jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Zapisy:

obowiązują odrębne rejestracje na dzień teoretyczny i warsztat

  • dzień teoretyczny: Jak dobrze przygotować zajęcia rzemieślnicze,  dostępne dla każdego (03.06.2025 r. 10:00-15:00) - rejestracja
  • warsztat Jak przeprowadzić proste zajęcia rzemieślnicze na przykładzie zajęć plecionkarskich (04.06.2025 r. 10:00-15:00) -
    rejestracja wkrótce!

Prowadzące: 

Paulina Adamska - ekspertka w zakresie plecionkarstwa, doświadczona instruktorka rzemiosła, przeprowadziła setki warsztatów plecionkarskich dla dzieci, dorosłych i seniorów. Absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, a także magistra pedagogiki (Uniwersytet M.Kopernika w Toruniu). Praktykowała u tradycyjnych mistrzów plecionkarstwa, od lat przetwarza wiedzę zdobywaną w tradycyjny sposób i proponuje nowe rozwiązania. Zarządza Stowarzyszeniem Serfenta, które od 17 lat prowadzi, łącząc tradycyjne rzemiosło z ludzkimi potrzebami i z biznesem. Specjalistka w zakresie kontaktów zagranicznych i sprzedaży rzemiosła w Polsce i za granicą. Antropolożka, rozpoczynała od badań rzemiosła plecionkarskiego w Polsce, teraz reprezentuje niematerialne dziedzictwo kultury w ramach UNESCO i na całym świecie. 

Łucja Cieślar - współtworzy i współzarządza Serfentą, która od 17 lat pracuje na styku dziedzictwa kultury i rzemiosła i rynku. Jest współautorką modelu biznesowego "Innovation Model of Craft Revitalisation", którego celem jest utrzymanie ciągłości umiejętności rzemieślniczych, ich uwspółcześnianie oraz - co najważniejsze - urynkowianie. Praktykowała u tradycyjnych mistrzów rzemiosła, następnie przetwarzała zdobyte doświadczenia tworząc model biznesowy, obecnie sama prowadzi zajęcia wg. autorskiego i nowoczesnego programu Serfenty. 

Stowarzyszenie Serfenta od 17 lat działa w zakresie nowoczesnego i biznesowego podejścia do pracy z rzemiosłem plecionkarskim. Tworzące organizację ekspertki, Paulina Adamska i Łucja Cieślar zaprojektowały (wspólnie z doradczynią biznesową Urszulą Szwed) autorski Model Biznesowy "Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła", dzięki któremu zarabiają na swoje działania. Udostępniają, upowszechniają i zarządzają wiedzą o dziedzictwie kultury. Organizują warsztaty i wydarzenia merytoryczne, prowadzą wykłady o styku antropologii kulturowej, rzemiosła i rynku; umożliwiają doświadczenie rzemiosła każdemu. Uczą tych, którzy przekazują wiedzę i umiejętności innym. Serfenta to jedna z trzech polskich organizacji akredytowanych przez UNESCO. Otrzymała nagrodę EUROPA NOSTRA 2024 w kategorii edukacja, która jest nazywana Oskarem dziedzictwa kultury. Zdobyła międzynarodową nagrodę w Korei Południowej JIAPICH 2022 za promocję niematerialnego dziedzictwa kultury z silnym fokusem na zrównoważony biznes. Znalazła się też w finale nagrody New European Bauhaus 2023 z projektem "Innovation Model of Craft Revitalisation".

Organizatorzy: Zaułek Rzemiosła, Stowarzyszenie Serfenta

Szkolenie jest dofinansowany ze środków budżetowych Urzędu Miasta Poznania.

W razie pytań, prosimy o kontakt pod adresem: zaulek_rzemiosla@um.poznan.pl

Serdecznie zapraszamy!